Pianowanie poddasza krok po kroku

Pianowanie poddasza krok po kroku
Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową zyskuje coraz większą popularność. To stosunkowo nowa metoda. Pianka ta nie traci właściwości izolacyjnych i jest jedną z najlepszych opcji na ocieplanie poddasza, ale nie tylko! Jakie jeszcze zalety ma pianka PUR? Jak wygląda ocieplanie poddasza pianką PUR i jak przygotować budynek do takiego ocieplenia? Sprawdź koniecznie!

Pianki poliuretanowe – czym są?

Piana PUR (pianka poliuretanowa) to materiał termoizolacyjny, dzięki któremu wykonuje się izolację natryskową w budynkach mieszkalnych i nie tylko. Świetnie sprawdza się również jako ocieplenie w warsztatach czy garażach. Prawidłowe nałożenie produktu pozwala całkowicie wyeliminować mostki termiczne. Po aplikacji materiał wchodzi w reakcję z dwutlenkiem węgla, co sprawia, że jego objętość znacząco wzrasta. Taka pianka może być nakładana zarówno na ściany betonowe, jak i te wykonane z desek, cegieł, blachy czy płyt konstrukcyjnych.

Produkt ten możemy podzielić na dwa rodzaje – pianę zamkniętokomórkową i otwartokomórkową. Piana zamkniętokomórkowa jest znacznie sztywniejsza i złożona z malutkich, zamkniętych pęcherzyków. Pianka otwartokomórkowa z kolei jest elastyczna, lekka i strukturą przypomina gąbkę. Na rynku znajdziemy też piankę PUR w postaci płyt.

Zalety ocieplania poddasza pianką poliuretanową

Ocieplanie pianką poliuretanową jest bezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt. Pianka poliuretanowa jest znacznie bardziej ekonomiczna niż inne, tradycyjne metody stosowane podczas ocieplania poddaszy. Podczas prawidłowej aplikacji nie powstają mostki termiczne, a pianka idealnie przylega do krokwi, dzięki czemu nie ma mowy o ubytkach w termoizolacji.

Piana PUR dobrze znosi niskie oraz wysokie temperatury. Ponadto zapewnia wysoką paroprzepuszczalność, czyli umożliwia dyfuzję pary wodnej. Dodatkowo izolacja poddasza wykonana z użyciem tego produktu chroni przed hałasem oraz nadmiernym nagrzewaniem budynku.

Co więcej, pianka PUR nie kurczy się i nie odkleja, nie pyli ani nie ulega procesowi utleniania, jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz grzyby i pleśń.

ocieplone poddasze
Fot.: photovs/elements.envato.com

Ocieplenie poddasza wełną mineralną a natryskową pianką poliuretanową

Popularnym produktem służącym do ocieplania poddasza jest także wełna mineralna. Niemniej, piana poliuretanowa ma wyższe parametry przewodnictwa cieplnego i nie chłonie wilgoci, czego nie możemy powiedzieć w przypadku wełny mineralnej.

Wełną mineralną często interesują się również gryzonie, natomiast pianka PUR nie jest dla nich atrakcyjna. Pianka jest więc świetnym materiałem, który zapewnia szczelność i daje nam gwarancję, że nie zadomowią się w niej szkodniki.

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową – co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem prac?

Wielu inwestorów zastanawia się, na jakim etapie budowy ocieplić poddasze. Pomimo że izolacje natryskowe pianką PUR można wykonać na różnych etapach budowy, warto mieć na uwadze to, że warunkiem rozpoczęcia tego rodzaju pracy na poddaszu jest ukończenie obróbek blacharskich i wszystkich faz budowy związanych z pokryciem dachowym. To bardzo ważne, ponieważ późniejsze dokonywanie poprawek może okazać się niezwykle trudne. Izolacja natryskowa powinna być też zaplanowana tuż przed pracami wykończeniowymi.

Niezbędne jest szczelne poszycie w postaci membrany dachowej lub deskowania z papą, dzięki któremu rozprowadzanie pianki poliuretanowej będzie możliwe. Aplikacja piany wymaga odpowiednich warunków pogodowych. Ocieplanie najlepiej rozpocząć wiosną lub latem. Producenci piany poliuretanowej często zalecają, aby izolacja natryskowa odbyła się po nałożeniu tynków i wylewek.

Do izolacji natryskowej pianką PUR wybierzmy sprawdzoną firmę, która specjalizuje się w tego typu pracach. Izolacja dachu i poddasza powinna zostać wykonana w profesjonalny sposób. Ocieplenie poddasza pianką PUR może wykonać dla nas firma Izolacje Kraków. Fachowcy przeprowadzają także specjalne badania termowizyjne, które pozwalają sprawdzić rozkład ciepła i temperatury w budynku.

Przygotowywanie poddasza do ocieplania pianką PUR

Zanim zaczniemy ocieplanie poddasza użytkowego, musimy sprawdzić stan dachu (i naprawić w nim ewentualne uszkodzenia), stan więźby dachowej oraz wilgotność drewna i całego pomieszczenia. Drewno można wywietrzyć i osuszyć, używając dedykowanych do tego środków.

Aby uniknąć trudnych do usunięcia zabrudzeń, powierzchnię w pomieszczeniu należy zabezpieczyć folią. Następnie trzeba omówić dalsze działania z wybranym wykonawcą. Na tym etapie ustala się, czy wymagane będzie użycie foli paroizolacyjnej oraz omawia się sposób wykończenia danego wnętrza.

Jeżeli materiał izolacyjny będzie pokryty płytami kartonowo-gipsowymi, przed rozpoczęciem prac musimy zamontować wieszaki do instalacji stelaży do płyt.

pianka PUR
Fot.: photovs/elements.envato.com

Ocieplanie poddasza pianką PUR krok po kroku

  • Pianka aplikowana może być na każdy rodzaj suchego, czystego i stabilnego podłoża. Przed nakładaniem produktu trzeba pozbyć się wszystkich plam, a szczególnie tych z oleju czy tłuszczu.
  • Piankę poliuretanową nakłada się na płyty MFP i OSB, na deskowanie, blachę czy membranę paroizolacyjną lub paroprzepuszczalną. W przypadku, gdy stosujemy membrany, musimy dokładnie zakleić połączenia, by zachować ciągłość powierzchni, na której będziemy rozprowadzać produkt. Na rynku dostępne są membrany posiadające na zakładkach wewnętrzne taśmy łączeniowe, musimy więc pamiętać o tym, aby je poprawnie zakleić.
  • Podczas izolacji poddasza, szczególną uwagę warto zwrócić na wyeliminowanie mostków termicznych przy łączeniu pianki PUR z izolacją elewacyjną. To sprawi, że wykonana izolacja będzie skuteczna.
  • W przypadku, gdy izolacja elewacyjna była zrobiona wcześniej, możemy od razu wypełnić tę przestrzeń dachu pianą. Natomiast jeżeli ocieplenie elewacji nie zostało jeszcze wykonane, trzeba zakleić szczelinę między murłatą, używając styropianu i pianki montażowej.
  • Przed nałożeniem pianki, należy zamontować do drewnianej konstrukcji dachu elementy mocujące do profili. Dzięki temu zachowamy szczelność i ciągłość izolacji.
  • Ocieplenie poddasza pianką chroni przed utratą ciepła, dlatego warto jej użyć także do izolacji okien dachowych. Przed rozpoczęciem takiej pracy powinniśmy wykonać obróbkę wokół okien np. używając płyt G-K.
  • Teraz można już przejść do natrysku pianki poliuretanowej (pianka poliuretanowa rozrasta się i tworzy jednolitą izolację o nieregularnej powłoce zewnętrznej). Właściwe nałożenie pianki wymaga sporego doświadczenia. Nieprawidłowa aplikacja może powodować straty energetyczne. Dlatego też, aby izolacja dobrze chroniła dom przed utratą ciepła, powinna zostać wykonana przez specjalistę.
  • Gdy natrysk zostanie już wykonany, należy przejść do wietrzenia pomieszczenia. Najlepiej, by trwało ono całą dobę lub aż do zniknięcia zapachu.
  • Kolejnym krokiem będzie tylko montaż profili niezbędnych do instalacji płyt G-K oraz samych płyt gipsowo-kartonowych. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, warto w tym miejscu zastosować także folię paroizolacyjną (np. gdy na poddaszu będzie usytuowana łazienka lub pralnia, czyli pomieszczenie o podwyższonej wilgotności powietrza).
  • Na koniec upewnijmy się, że izolacja poddasza jest wykonana w prawidłowy sposób. W tym miejscu można też wykonać badanie kamerą termowizyjną, które powinno utwierdzić nas w tym, że zastosowany materiał spełnia wszystkie swoje funkcje.

Cena ocieplenia poddasza pianką PUR

Firmy wykonujące takie usługi posiadają swoje cenniki na stronach internetowych lub oferują indywidualne wyceny prac. Od czego zależy koszt inwestycji? Cennik ocieplania budynku pianką może różnić się w zależności od stopnia trudności prac, rodzaju zastosowanego materiału czy wielkości powierzchni, jaką chcemy pokryć pianką. Istotna może być również grubość izolacji i wiele innych czynników.

Podsumowanie

Do ocieplenia poddasza stosuje się nie tylko wełnę mineralną czy styropian. Izolacja wykonana może być także z pianki poliuretanowej (pianki PUR). Ocieplenie domu pianką poliuretanową to nowoczesny sposób, zyskujący coraz większą popularność wśród inwestorów.

Dzięki właściwościom paroprzepuszczalnym pianka PUR eliminuje zjawisko kondensacji pary wodnej, tłumi hałasy, jest odporna na wysokie i niskie temperatury oraz na uszkodzenia. Nie jest też materiałem atrakcyjnym dla gryzoni. Zanim jednak zaczniemy rozprowadzać piankę, musimy odpowiednio przygotować i zabezpieczyć podłoże oraz sprawdzić stan dachu, więźb dachowych i wilgotność drewna.

Do ocieplania dachu czy poddasza warto zatrudnić firmę, która specjalizuje się w tego typu pracach. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że izolacja jest prawidłowo wykonana, a nasze poddasze jest odpowiednio zabezpieczone przed stratami ciepła.

Zdjęcie główne: photovs/elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Meble na wymiar dostosowane do stylu wnętrza
Meble na wymiar dostosowane do stylu wnętrza
Każdy, kto marzy o meblach idealnie dopasowanych do swojego wnętrza, powinien rozpocząć od jasnego określenia swoich potrzeb.
Najmodniejsze fototapety do salonu
Najmodniejsze fototapety do salonu
W tym artykule omówimy najmodniejsze fototapety do salonu i podpowiemy, jak wybrać idealny motyw, kolor, materiał oraz odpowiednie proporcje.
Czerwiec w ogrodzie. Sprawdź co należy zrobić!
Czerwiec w ogrodzie. Sprawdź co należy zrobić!
Zobacz, jakie prace powinno się wykonać w ogrodzie, by zachwycał on swoim wyglądem!
Ostatnie wpisy