Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową zyskuje coraz większą popularność. To stosunkowo nowa metoda. Pianka ta nie traci właściwości izolacyjnych i jest jedną z najlepszych opcji na ocieplanie poddasza, ale nie tylko! Jakie jeszcze zalety ma pianka PUR? Jak wygląda ocieplanie poddasza pianką PUR i jak przygotować budynek do takiego ocieplenia? Sprawdź koniecznie!
Piana PUR (pianka poliuretanowa) to materiał termoizolacyjny, dzięki któremu wykonuje się izolację natryskową w budynkach mieszkalnych i nie tylko. Świetnie sprawdza się również jako ocieplenie w warsztatach czy garażach. Prawidłowe nałożenie produktu pozwala całkowicie wyeliminować mostki termiczne. Po aplikacji materiał wchodzi w reakcję z dwutlenkiem węgla, co sprawia, że jego objętość znacząco wzrasta. Taka pianka może być nakładana zarówno na ściany betonowe, jak i te wykonane z desek, cegieł, blachy czy płyt konstrukcyjnych.
Produkt ten możemy podzielić na dwa rodzaje – pianę zamkniętokomórkową i otwartokomórkową. Piana zamkniętokomórkowa jest znacznie sztywniejsza i złożona z malutkich, zamkniętych pęcherzyków. Pianka otwartokomórkowa z kolei jest elastyczna, lekka i strukturą przypomina gąbkę. Na rynku znajdziemy też piankę PUR w postaci płyt.
Ocieplanie pianką poliuretanową jest bezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt. Pianka poliuretanowa jest znacznie bardziej ekonomiczna niż inne, tradycyjne metody stosowane podczas ocieplania poddaszy. Podczas prawidłowej aplikacji nie powstają mostki termiczne, a pianka idealnie przylega do krokwi, dzięki czemu nie ma mowy o ubytkach w termoizolacji.
Piana PUR dobrze znosi niskie oraz wysokie temperatury. Ponadto zapewnia wysoką paroprzepuszczalność, czyli umożliwia dyfuzję pary wodnej. Dodatkowo izolacja poddasza wykonana z użyciem tego produktu chroni przed hałasem oraz nadmiernym nagrzewaniem budynku.
Co więcej, pianka PUR nie kurczy się i nie odkleja, nie pyli ani nie ulega procesowi utleniania, jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz grzyby i pleśń.
Popularnym produktem służącym do ocieplania poddasza jest także wełna mineralna. Niemniej, piana poliuretanowa ma wyższe parametry przewodnictwa cieplnego i nie chłonie wilgoci, czego nie możemy powiedzieć w przypadku wełny mineralnej.
Wełną mineralną często interesują się również gryzonie, natomiast pianka PUR nie jest dla nich atrakcyjna. Pianka jest więc świetnym materiałem, który zapewnia szczelność i daje nam gwarancję, że nie zadomowią się w niej szkodniki.
Wielu inwestorów zastanawia się, na jakim etapie budowy ocieplić poddasze. Pomimo że izolacje natryskowe pianką PUR można wykonać na różnych etapach budowy, warto mieć na uwadze to, że warunkiem rozpoczęcia tego rodzaju pracy na poddaszu jest ukończenie obróbek blacharskich i wszystkich faz budowy związanych z pokryciem dachowym. To bardzo ważne, ponieważ późniejsze dokonywanie poprawek może okazać się niezwykle trudne. Izolacja natryskowa powinna być też zaplanowana tuż przed pracami wykończeniowymi.
Niezbędne jest szczelne poszycie w postaci membrany dachowej lub deskowania z papą, dzięki któremu rozprowadzanie pianki poliuretanowej będzie możliwe. Aplikacja piany wymaga odpowiednich warunków pogodowych. Ocieplanie najlepiej rozpocząć wiosną lub latem. Producenci piany poliuretanowej często zalecają, aby izolacja natryskowa odbyła się po nałożeniu tynków i wylewek.
Do izolacji natryskowej pianką PUR wybierzmy sprawdzoną firmę, która specjalizuje się w tego typu pracach. Izolacja dachu i poddasza powinna zostać wykonana w profesjonalny sposób. Ocieplenie poddasza pianką PUR może wykonać dla nas firma Izolacje Kraków. Fachowcy przeprowadzają także specjalne badania termowizyjne, które pozwalają sprawdzić rozkład ciepła i temperatury w budynku.
Zanim zaczniemy ocieplanie poddasza użytkowego, musimy sprawdzić stan dachu (i naprawić w nim ewentualne uszkodzenia), stan więźby dachowej oraz wilgotność drewna i całego pomieszczenia. Drewno można wywietrzyć i osuszyć, używając dedykowanych do tego środków.
Aby uniknąć trudnych do usunięcia zabrudzeń, powierzchnię w pomieszczeniu należy zabezpieczyć folią. Następnie trzeba omówić dalsze działania z wybranym wykonawcą. Na tym etapie ustala się, czy wymagane będzie użycie foli paroizolacyjnej oraz omawia się sposób wykończenia danego wnętrza.
Jeżeli materiał izolacyjny będzie pokryty płytami kartonowo-gipsowymi, przed rozpoczęciem prac musimy zamontować wieszaki do instalacji stelaży do płyt.
Firmy wykonujące takie usługi posiadają swoje cenniki na stronach internetowych lub oferują indywidualne wyceny prac. Od czego zależy koszt inwestycji? Cennik ocieplania budynku pianką może różnić się w zależności od stopnia trudności prac, rodzaju zastosowanego materiału czy wielkości powierzchni, jaką chcemy pokryć pianką. Istotna może być również grubość izolacji i wiele innych czynników.
Do ocieplenia poddasza stosuje się nie tylko wełnę mineralną czy styropian. Izolacja wykonana może być także z pianki poliuretanowej (pianki PUR). Ocieplenie domu pianką poliuretanową to nowoczesny sposób, zyskujący coraz większą popularność wśród inwestorów.
Dzięki właściwościom paroprzepuszczalnym pianka PUR eliminuje zjawisko kondensacji pary wodnej, tłumi hałasy, jest odporna na wysokie i niskie temperatury oraz na uszkodzenia. Nie jest też materiałem atrakcyjnym dla gryzoni. Zanim jednak zaczniemy rozprowadzać piankę, musimy odpowiednio przygotować i zabezpieczyć podłoże oraz sprawdzić stan dachu, więźb dachowych i wilgotność drewna.
Do ocieplania dachu czy poddasza warto zatrudnić firmę, która specjalizuje się w tego typu pracach. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że izolacja jest prawidłowo wykonana, a nasze poddasze jest odpowiednio zabezpieczone przed stratami ciepła.
Zdjęcie główne: photovs/elements.envato.com