Ogród w stylu angielskim, cechy, aranżacja ogrodu

Ogród
Ogród w stylu angielskim, cechy, aranżacja ogrodu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pożądany przez wielu ogrodników i romantyków, wolny od symetrii i sztywnych założeń – ogród angielski to niezwykle popularny od wielu lat typ ogrodu nawiązujący do naturalnych ogrodów krajobrazowych, w którym dominującymi wartościami są: barwy, swoboda, romantyzm i naturalność. 

Cechy stylu

Ogrodnictwo to ogromna pasja Anglików, która absolutnie nie jest zarezerwowana dla posiadłości z dużym ogrodem. Bardzo często można zaobserwować małe przydomowe ogródki, urządzone pięknie i stylowo. Choć na pierwszy rzut oka, styl angielski, mógłby wydawać się chaotyczny ze względu na dużą ilość różnych gatunków roślin ozdobnych, gęsto porośniętych, bujnie rozrastających się krzewów i drzew, to przy bliższym poznaniu okazuje się, że w to zestawienie roślin jest przemyślane i zaplanowane, a gatunki roślin płynnie przechodzą kolorami i fakturami jeden w drugi.

Styl angielski w polskim ogrodzie? Oczywiście!

Pierwsze skojarzenia jakie można mieć z tym stylem, to rozległe tereny z jeziorkami lub stawami oraz pięknie rozciągającym się trawnikiem. Czy rzeczywiście do tego stylu jest potrzebna ogromna przestrzeń? Styl angielski to przede wszystkim komfortowe miejsce dla ludzi i roślin, w których rządzi różnorodność barw i geometria. Z powodzeniem możemy go przenieść do naszych rodzimych ogródków. Jakie są główne założenia tego stylu, które rośliny dominują i jak zaplanować rabaty, by cieszyć się iście królewskim ogrodem? Oto kilka podstawowych zasad, które powinniśmy znać przed założeniem ogrodu w stylu angielskim.

Główne założenia

W nowoczesnych ogrodach angielskich dominują przede wszystkim ozdobne kwiaty i krzewy – gatunki charakterystyczne dla danego klimatu i kraju o pastelowych barwach i “miękkich” kształtach, które łatwo się rozrastają. Główne założenia stylu, które należy uwzględnić już na etapie projektowania to dobór kwiatów i krzewów w taki sposób, aby tworzyły piętra, zgodnie z zasadą: wyższe roślin z tyłu a najniższe z przodu. Rośliny powinny uzupełniać się w momencie kwitnienia i płynnie przechodzić pastelowymi odcieniami od najjaśniejszych do najciemniejszych barw. Warto także posadzić rośliny zimozielone, aby jak najdłużej ogród cieszył nas swoją okazałością. 

Rośliny, charakterystyczne dla stylu angielskiego to:

  • byliny tzw. poduchowate, tworzące puchate kępy jak: macierzanka piaskowa, goździk drobnołuskowy, skalnica, goździk siny, dzwonek karpacki i rozchodnik,
  • z wyższych roślin będą to: fiołki, pierwiosnki, bratki, tulipany, krokusy i konwalie,
  •  pięknie i długo kwitnące róże jak np.: róże francuskie, róża damasceńska, burbońska i stulistna,
  • rośliny pnące, które pięknie porosną płotek czy altanę jak: powojniki, wiciokrzew lub winorośl,
  • krzewy tworzące żywopłoty: ligustr, lilak i śnieguliczka, oraz cisy i drzewka laurowe,
  • drzewa, które pięknie zakwitną na wiosnę jak: jabłoń, wiśnia, śliwa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Trwałe schody wejściowe do domu i na taras
Trwałe schody wejściowe do domu i na taras
Chcesz wykończyć schody wejściowe lub tarasowe? Przeczytaj, jaki materiał będzie do tego najlepszy.
Ile trwa pozycjonowanie strony internetowej z artykułami ogrodniczymi?
Ile trwa pozycjonowanie strony internetowej z artykułami ogrodniczymi?
SEO, pozycjonowanie strony, jak pozycjonować stronę internetową, pozycjonowanie firmy ogrodniczej
Jak dobrać oświetlenie do stylu industrialnego?
Jak dobrać oświetlenie do stylu industrialnego?
Odkryj klucze do skomponowania idealnego oświetlenia dla wnętrz w stylu industrialnym. Dowiedz się, jakie lampy wybrać, jak kontrolować intensywność światła i jak je strategicznie umieścić.
Ostatnie wpisy