Ogród w stylu angielskim, cechy, aranżacja ogrodu

Ogród
Ogród w stylu angielskim, cechy, aranżacja ogrodu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pożądany przez wielu ogrodników i romantyków, wolny od symetrii i sztywnych założeń – ogród angielski to niezwykle popularny od wielu lat typ ogrodu nawiązujący do naturalnych ogrodów krajobrazowych, w którym dominującymi wartościami są: barwy, swoboda, romantyzm i naturalność. 

Cechy stylu

Ogrodnictwo to ogromna pasja Anglików, która absolutnie nie jest zarezerwowana dla posiadłości z dużym ogrodem. Bardzo często można zaobserwować małe przydomowe ogródki, urządzone pięknie i stylowo. Choć na pierwszy rzut oka, styl angielski, mógłby wydawać się chaotyczny ze względu na dużą ilość różnych gatunków roślin ozdobnych, gęsto porośniętych, bujnie rozrastających się krzewów i drzew, to przy bliższym poznaniu okazuje się, że w to zestawienie roślin jest przemyślane i zaplanowane, a gatunki roślin płynnie przechodzą kolorami i fakturami jeden w drugi.

Styl angielski w polskim ogrodzie? Oczywiście!

Pierwsze skojarzenia jakie można mieć z tym stylem, to rozległe tereny z jeziorkami lub stawami oraz pięknie rozciągającym się trawnikiem. Czy rzeczywiście do tego stylu jest potrzebna ogromna przestrzeń? Styl angielski to przede wszystkim komfortowe miejsce dla ludzi i roślin, w których rządzi różnorodność barw i geometria. Z powodzeniem możemy go przenieść do naszych rodzimych ogródków. Jakie są główne założenia tego stylu, które rośliny dominują i jak zaplanować rabaty, by cieszyć się iście królewskim ogrodem? Oto kilka podstawowych zasad, które powinniśmy znać przed założeniem ogrodu w stylu angielskim.

Główne założenia

W nowoczesnych ogrodach angielskich dominują przede wszystkim ozdobne kwiaty i krzewy – gatunki charakterystyczne dla danego klimatu i kraju o pastelowych barwach i “miękkich” kształtach, które łatwo się rozrastają. Główne założenia stylu, które należy uwzględnić już na etapie projektowania to dobór kwiatów i krzewów w taki sposób, aby tworzyły piętra, zgodnie z zasadą: wyższe roślin z tyłu a najniższe z przodu. Rośliny powinny uzupełniać się w momencie kwitnienia i płynnie przechodzić pastelowymi odcieniami od najjaśniejszych do najciemniejszych barw. Warto także posadzić rośliny zimozielone, aby jak najdłużej ogród cieszył nas swoją okazałością. 

Rośliny, charakterystyczne dla stylu angielskiego to:

  • byliny tzw. poduchowate, tworzące puchate kępy jak: macierzanka piaskowa, goździk drobnołuskowy, skalnica, goździk siny, dzwonek karpacki i rozchodnik,
  • z wyższych roślin będą to: fiołki, pierwiosnki, bratki, tulipany, krokusy i konwalie,
  •  pięknie i długo kwitnące róże jak np.: róże francuskie, róża damasceńska, burbońska i stulistna,
  • rośliny pnące, które pięknie porosną płotek czy altanę jak: powojniki, wiciokrzew lub winorośl,
  • krzewy tworzące żywopłoty: ligustr, lilak i śnieguliczka, oraz cisy i drzewka laurowe,
  • drzewa, które pięknie zakwitną na wiosnę jak: jabłoń, wiśnia, śliwa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zalety okien aluminiowych
Zalety okien aluminiowych
Dlaczego warto podjąć decyzję o zakupie okien aluminiowych? Oto kilka najważniejszych powodów.
Krzewy całoroczne do ogrodu – TOP 10
Krzewy całoroczne do ogrodu – TOP 10
Marzysz o tym, aby Twój ogród zachwycał także zimą? Poznaj w takim razie 10 krzewów, które zdobią go także w tym okresie za pomocą swoich owoców, liści, a nawet kwiatów.
Jak nawiewniki antysmogowe pomagają w ochronie zdrowia?
Jak nawiewniki antysmogowe pomagają w ochronie zdrowia?
Dowiedz się jak nawiewniki antysmogowe działają na rzecz ochrony naszego zdrowia poprzez filtrowanie szkodliwych zanieczyszczeń zawartych w powietrzu.
Ostatnie wpisy