Morele to owoce, z których można robić domowe dżemy, ciasta, desery… a także jeść je po prostu na świeżo, prosto z drzewa. Najlepiej oczywiście smakują te z własnego ogródka. Co zrobić, by drzewka moreli rosły i owocowały?
Morele mają podobne wymagania, co drzewka brzoskwiniowe; jeśli więc w Twoim ogródku rosną i owocują te drugie, morele także szybko się zadomowią. Jednak tak samo jak brzoskwinie, morele potrzebują sporej troski i opieki, aby rosły zdrowe, a ogrodnik mógł cieszyć się smacznymi, słodkimi owocami. Z tego artykułu dowiesz się, jak uprawiać morele w przydomowym ogródku.
Sadzonki moreli sadzi się do gruntu wiosną. Te drzewka owocowe kwitną pięknymi, różowymi, delikatnymi kwiatami już od marca, przez co należy bardzo uważać, by wiosenne przymrozki nie pozbawiły drzewka szansy na owoce. Warto więc wybierać odmiany charakteryzujące się późnym kwitnieniem. I raczej należy także zastanowić się, czy ta ogrodnicza misja ma szansę powodzenia, jeśli mieszkamy w chłodniejszych rejonach Polski.
Ponieważ morele są samopylne (a przynajmniej większość jej odmian), w ogrodzie można sadzić pojedyncze drzewka. Jeśli planujesz posadzić kilka obok siebie, zachowaj przynajmniej 3 metry odstępu pomiędzy poszczególnymi sadzonkami.
Morele to rośliny dość wybredne, jeśli chodzi o dobór odpowiedniego stanowiska. Najważniejszym wyznacznikiem w ich uprawie jest fakt, że nie cierpią mrozów, są bardzo ciepłolubne. Drzewka moreli muszą więc zostać posadzone w takim miejscu, by mieć jak najwięcej dostępu do światła, najlepiej od strony południowej. Oprócz chłodu szkodzi im także wiatr, dlatego warto sadzić je w miejscach osłoniętych, np. przy murze. I nigdy nie w zagłębieniach terenu – narazisz morele na chłód.
Morele najlepiej rosną w glebie umiarkowanie zwięzłej. Przed sadzeniem należy wykopać dołek szeroki na metr i głęboki na pół metra, a potem wypełnić go żyzną ziemią. Po trzech latach (wtedy, gdy możliwie pojawią się pierwsze owoce), nawozić morelę obornikiem, kompostem i nawozami mineralnymi.
Przeczytaj też: https://gardenyard.pl/rosliny/dynia-pizmowa-uprawa-i-pielegnacja/