Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Jabłonie to jedne z najpopularniejszych drzew owocowych. Nic dziwnego – rodzą w końcu uwielbiane przez wielu jabłka, a także wyglądają naprawdę bardzo ładnie. Są to niewysokie drzewa (wyrastają na wysokość paru lub parunastu metrów). Szczególnie zachwycające są w okresie swojego kwitnienia, w trakcie którego pokrywają się uroczymi, białymi, różowymi, a nawet, u niektórych gatunków lub odmian, czerwonymi kwiatami. W tym artykule przyjrzymy się bliżej jabłoniom, a dokładniej – ich gatunkom.
Historia jabłoni hodowlanych sięga bardzo odległych czasów, a dokładniej – około 5 tys. lat p.n.e. (wykazały to wykopaliska prowadzone na terenie Turcji w Chatal Huyak). Odpowiadając na pytanie „Ile jest gatunków jabłoni?”, należy najpierw wyjaśnić, czym tak dokładnie jest gatunek. Często bowiem dochodzi do pomylenia gatunku z odmianą. Gatunek to zbiór organizmów, które mogą się ze sobą krzyżować i wydawać płodne potomstwo, natomiast odmiana to grupa danego gatunku, która tworzy pewien jego wariant. Odmian jabłoni na świecie jest tysiące, jednak samych gatunków – o wiele mniej. Przykładowo, jabłoń domowa, najpopularniejszy gatunek jabłoni na świecie, posiada aż 10 tysięcy odmian, w tym znane wszystkim jabłonie 'Ligol’, 'Antonówka’ oraz jabłonie parchoodporne.
W Polsce rosną tylko trzy gatunki jabłoni. Należą do nich: jabłoń domowa, jabłoń dzika oraz jabłoń purpurowa. Pierwsza z nich, czyli jabłoń domowa, znana jest niemal na całym świecie. Można spotkać ją nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie, Azji, Afryce oraz w obu Amerykach. W Polsce jabłoń owocowa to nie tylko najczęściej występujący gatunek jabłoni, ale także najpopularniejsze drzewo owocowe. Rośnie nie tylko w sadach i ogrodach, ale czasem można zauważyć jabłoń domową rosnącą na dziko. Nieco rzadziej spotykaną w naszym kraju jest jabłoń purpurowa. Swoją nazwę zawdzięcza ona pięknemu, fioletowemu kolorowi liści oraz kwiatów. Właśnie one, a także nieduży wzrost drzewa (4-5 metrów), sprawiają, że jest to doskonała roślina dekoracyjna. Niestety na tym jednak jej rola się kończy – owoce jabłoni purpurowych najczęściej są małe i niezbyt smaczne. Mimo to posiada wiele interesujących odmian. Są to na przykład: jabłoń 'Ola’, jabłoń 'Makowiecki’ oraz jabłoń’ Royalty’. Ostatnim gatunkiem jabłoni jest jabłoń dzika, inaczej nazywana także jabłonią rajską lub płonką. Występuje ona na terenie naszego kraju najrzadziej i często mylona jest ze zdziczałymi jabłoniami domowymi.
Jabłonie potrafią przybierać kształty. Do interesujących gatunków jabłoni bez dwóch zdań zalicza się jabłoń jagodowa. Inaczej nazywana jest także jabłonią syberyjską i pochodzi właśnie z Syberii, a także północnych Chin. Roślina ta potrafi urosnąć na wysokość nawet 15 metrów, jest bardzo płodna i niezwykle odporna na mrozy. Jednak to, co w szczególności ją wyróżnia, to jej owoce. Jak sama nazwa wskazuje, kształtem przypominają bardziej jagody niż tradycyjne, znane nam wszystkim jabłka. Rozmawiając o interesujących gatunkach jabłoni, warto wspomnieć również o jabłoni kwiecistej. Jest to stosunkowo niska roślina pochodząca z Japonii. Posiada śliczne, czerwono-różowe kwiaty oraz małe i urocze owoce.
Fot.: materiał prasowy Klienta