Jaki kompostownik wybrać i gdzie go postawić?

Jaki kompostownik wybrać i gdzie go postawić?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kompostownik służy do biodegradacji odpadów organicznych takich jak jedzenie, liście, skoszona trawa. Ogrodowe kompostowniki cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ rośnie świadomość ludzi dotycząca ekologii. Wyposażenie nieruchomości w kompostownik to także możliwość uzyskania ulgi w opłacie za odpady komunalne. Warto jednak zastanowić się nad tym jaki kompostownik wybrać i gdzie powinniśmy zaplanować jego umieszczenie.

Rodzaje kompostowników

Jeżeli chcesz zacząć kompostować odpady musisz zastanowić się z jakich materiałów ma być wykonany Twój kompostownik. Tak naprawdę kompostownikiem może być nawet przykryta dziura w ziemi, jednak nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie. Zdecydowanie lepszym wyborem będą plastikowe kompostowniki ogrodowe lub ich drewniane odpowiedniki.

Kompostowniki plastikowe

Plastikowe pojemniki i wiadra do kompostu to zdecydowanie najlepszy wybór jeżeli chodzi o trwałość i użyteczność. Kompostowniki wykonane z plastiku są przede wszystkim odporne na warunki atmosferyczne, dzięki czemu mogą wiele lat służyć do produkcji naturalnego nawozu jakim jest kompost. Trzeba też podkreślić, że taki pojemnik na kompost zdecydowanie łatwiej umyć. Kompostowniki plastikowe są też zazwyczaj dobrymi izolatorami, dzięki czemu zatrzymują ciepło co przyśpiesza proces rozkładu. W sklepach można je znaleźć w różnych pojemnościach.

Kompostowniki drewniane

Drewniane kompostowniki nie są odporne na warunki atmosferyczne i są zdecydowanie mniej trwałe niż te wykonane z plastiku a do tego wymagają konserwacji. Korzyścią przemawiającą za kompostownikiem wykonany z drewna jest ekologia i kwestie wizualne. Zazwyczaj mają formę zamykanych drewnianych skrzynek, które pasują do wielu ogrodów i nie szczególnie rzucają się w oczy.

Gdzie umieścić kompostownik na działce?

Przed zakupem kompostownika warto zastanowić się na tym, gdzie go umiejscowić. Kompostownik powinien być umieszczony na działce zgodnie z przepisami prawnymi mówiącymi o wymaganych odległościach od innych zabudowań: 10m od okien i drzwi, 3m od granicy działki, 10m od placów zabaw i innych terenów przeznaczonych do rekreacji. Wyjątek stanowi sytuacja, w której kompostownik przylegałby do kompostownika na sąsiedniej działce. Warunki umieszczenia pojemnika na kompost są dyktowane przede wszystkim tym, żeby uniknąć nieprzyjemnych zapachów. Kompostownik powinien również być umieszczony z dala od cieków wodnych, aby uniknąć zanieczyszczenia wody.

Co można wrzucać do kompostownika a czego nie?

Do kompostowania można wrzucać różnego rodzaju odpady organiczne, takie jak:

  • resztki jedzenia (warzywa, owoce, itp.)
  • trawa i liście
  • skoszona trawa
  • fusy z kawy
  • skorupki jajek
  • papierowy ręcznik czy chusteczki

Nie powinno się do kompostownika wrzucać mięsa lub produktów mlecznych, ponieważ mogą one przyciągać szkodniki, takie jak szczury czy muchy. Warto również pamiętać, żeby nie wrzucać do kompostownika odpadów, które są traktowane środkami chemicznymi oraz produktów zawierających ocet i alkohol.

Fot.: Manfred Antranias Zimmer/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
11. edycja Targów Sadownictwa w Nadarzynie 2021
11. edycja Targów Sadownictwa w Nadarzynie 2021
13-14 stycznia 2021 w Nadarzynie odbędzie się 11. edycja Targów Sadownictwa i Warzywnictwa. Sprawdź szczegóły!
Wybieramy rozdrabniacze do gałęzi
Wybieramy rozdrabniacze do gałęzi
Chcesz kupić rozdrabniacz do gałęzi? Przeczytaj czym się kierować podczas zakupu.
Tworzymy przytulne miejsce do odpoczynku: inspiracje na aranżację zewnętrznych przestrzeni
Tworzymy przytulne miejsce do odpoczynku: inspiracje na aranżację zewnętrznych przestrzeni
Odkryj niezwykłe sposoby na stworzenie wymarzonego kącika relaksu na zewnątrz. Inspiracje, wskazówki praktyczne oraz najnowsze trendy w aranżacji ogrodu i tarasu.
Ostatnie wpisy