Jak zrobić sufit podwieszany?

Jak zrobić sufit podwieszany?

freepik.com

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Podwieszany sufit to rozwiązanie, które cieszy się dużym zainteresowaniem wśród właścicieli zarówno mieszkań w nowoczesnym budownictwie, jak i w starszych kamienicach, a także domów ze względu na estetykę takiej konstrukcji oraz szereg zalet związanych z możliwością docieplenia lub wyciszenia pomieszczenia czy zamontowania w nim efektownego oświetlenia. Niezależnie od tego czy zależy nam na estetyce tego rozwiązania, czy jego parametrach użytkowych, remontując wnętrze, możemy samodzielnie wykonać taką konstrukcję. Jak jednak zrobić sufit podwieszany? Podpowiadamy.

Wybór materiałów na sufit podwieszany

Chcąc wykonać w pomieszczeniu sufit podwieszany, należy najpierw zaopatrzyć się w niezbędne materiały. Istotny jest więc dobór odpowiednich płyt gipsowo-kartonowych, a także stelaży, który powinien być uzależniony od zastosowania wnętrza. W przypadku kuchni lub łazienki warto postawić na materiały odporne na działanie wilgoci, czyli płyty g-k typu H2, w pokojach z kolei wystarczające będą modele typu A.

Zwróćmy uwagę również na ich grubość. Jeżeli stawiamy na sufit o prostej formie, wówczas sprawdzą się wersje w rozmiarze 12,5 mm. Jeśli jednak chcemy, by miał on obłe kształty, powinniśmy zastosować płyty gipsowo-kartonowe, które są przeznaczone do gięcia, a więc o grubości 6,5 mm. Aby wykonać sufit kasetonowy potrzebny jest także stelaż. W tym celu wykorzystuje się specjalne profile przyścienne UD, profile CD, wieszaki obrotowe, a także uchwyty ES bądź El i łączniki. Zaopatrzmy się również w blachowkręty, kołki szybkiego montażu i taśmę zbrojącą oraz gips szpachlowy.

Wyznaczenie wysokości pomieszczenia i montaż profili UW

Kiedy zgromadzimy już potrzebne materiały, powinniśmy ustalić, na jakiej wysokości chcemy zamontować sufit podwieszany. Powinien być on odsunięty na odległość minimum 10 cm od stropu, jeżeli chcielibyśmy zamocować oświetlenie punktowe. Dlatego na ścianach należy wytyczyć poziom przyszłego sufitu, używając do tego poziomicy lub dalmierza laserowego. Następnie trzeba przyciąć dwa profile na szerokość pomieszczenia i okleić je taśmą akustyczną. W kolejnym kroku na wyznaczonej już linii należy zamontować pierwszy profil przy pomocy wkrętów dostosowanych do rodzaju ściany. Drugi profil zaś przymocować na przeciwległej ścianie.

Prostopadle do wyznaczonych profili obwodowych, należy zamontować profile sufitowe, które utworzą przęsła. Po docięciu elementu trzeba włożyć go między ścianki profili obwodowych. Część ta również powinna być podklejona taśmą akustyczną, a łączyć je należy stosując krótkie wkręty samowiercące, by zapobiec pękaniu ścian. Warto wykonać połączenie ślizgowe przy pomocy taśmy samoprzylepnej, naklejając ją na obwodzie sufitu.

Montaż płyt gipsowo-kartonowych na suficie podwieszanym

Kolejnym krokiem jest wykonanie okładziny sufitu z płyt gipsowo-kartonowych. Należy ustawiać je po kolei prostopadle do przęseł i przykręcać do nich. Najlepiej, aby znajdowały się one co 17 cm w stosunku do profili. Po ułożeniu jednego rzędu kolejne płyty należy układać na tzw. mijankę, czyli z przesunięciem o odległość co najmniej 40 cm. Płyty g-k możemy ciąć za pomocą noża z wymiennymi ostrzami, a następnie przełamać ostrożnie i wyrównać krawędź tarnikiem. Ostatnim etapem jest spoinowanie przestrzeni między płytami, szpachlowanie łebków wkrętów oraz wykończenie sufitu poprzez przeszlifowanie spoin za pomocą papieru ściernego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zakładanie trawnika. Najczęściej popełniane błędy
Zakładanie trawnika. Najczęściej popełniane błędy
Chcesz mieć piękny trawnik? Przeczytaj o najczęstszych błędach przy jego zakładaniu.
Sadzenie tulipanów jesienią. Jak sadzić tulipany?
Sadzenie tulipanów jesienią. Jak sadzić tulipany?
Tulipany to kwiaty, które cieszą się olbrzymią popularnością. Wiosenne ogrody nie byłyby bez nich tym samym. Ich piękne intensywne kolory to wspaniała dekoracja rabat, a liczne odmiany o zróżnicowanym czasie kwitnienia, pozwalają cieszyć się nimi od kwietnia do maja.
Jak wykorzystać inteligentne technologie do zwiększenia bezpieczeństwa w domu?
Jak wykorzystać inteligentne technologie do zwiększenia bezpieczeństwa w domu?
Przekonaj się, jak inteligentne technologie mogą podnieść poziom bezpieczeństwa w Twoim domu. Poznaj nowoczesne rozwiązania, które zadbają o Twoje poczucie komfortu i spokoju.
Ostatnie wpisy