Artykuł sponsorowany
Nie wszyscy mają świadomość tego, jak istotna jest dbałość o chodnik znajdujący się przed posesją, szczególnie zimą, kiedy to zostanie – prędzej czy później – pokryty białym puchem w całości. Co wówczas? Konieczne jest jego odśnieżenie. To z pozoru proste zadanie tak naprawdę może zająć nawet wiele godzin, jeśli długość chodnika znajdującego się przed bramą wejściową wynosi np. kilkadziesiąt metrów. Warto się wspomóc, lecz w jaki sposób? Przede wszystkim kupując dobrej jakości narzędzia ręczne, które przyspieszą i ułatwią przeprowadzenie wszystkich prac związanych z odśnieżaniem. Jak się okazuje – praca ta wcale nie musi męczyć!
Zimowy czas z całą pewnością kojarzysz głównie z górskim wypoczynkiem, szusowaniem na stoku, piękną zimową scenerią oraz przeszywającym chłodem, na który wielu mieszkańców naszego kraju czeka z niecierpliwością. Ten okres to jednak także pewne obowiązki.
Jednym z nich jest odśnieżanie chodnika znajdującego się przed posesją. Obowiązek ten zazwyczaj wynika z miejscowych regulaminów, które nakazują właścicielom posesji uporządkować śnieg dla pieszych poruszających się przed działką.
Przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo – i to zarówno pieszych, jak i ludzi poruszających się samochodem osobowym na pobliskiej drodze. To najważniejszy aspekt, który tak naprawdę definiuje wszystkie kolejne czynności.
Przede wszystkim istotne jest miejsce wyrzucania śniegu z chodnika. Część osób – absolutnie błędnie – śnieg odrzuca na ulicę, co jest czasami bezpośrednio zakazane w regulaminach jako czynność zagrażająca życiu i zdrowiu. Duża ilość śniegu znajdującego się na bocznej części jezdni może bowiem wprowadzić pojazd w poślizg.
Warto w zamian stworzyć ze śniegu niewielką opaskę przypominającą wał na samym skraju chodnika, czyli pomiędzy chodnikiem a jezdnią. W ten sposób nie utrudnisz pieszym poruszania się po chodniku, a zarazem nie wpłyniesz niekorzystnie na bezpieczeństwo kierowców.
Odpuść sól – źle wpływa na obuwie oraz zdrowie zwierząt, które również zimą poruszają się po śniegu. W jej miejsce warto zastosować ogólnodostępny piasek, który zwiększa przyczepność do podłoża, nie powodując jednak negatywnych skutków wywołanych przez żrącą sól. W dodatku sól źle wpływa na roślinność.
Pracę związaną ze śniegiem warto sobie ułatwić. Najlepszym rozwiązaniem i zarazem także narzędziem ręcznym wymaganym podczas okresu zimowego, są łopaty do śniegu. Narzędzia te są przede wszystkim:
Tak czy inaczej, dbaj o swoje bezpieczeństwo. Uważaj na nadjeżdżające pojazdy, ubierz się w sposób adekwatny do pracy, załóż ciepłe rękawiczki oraz przyczepne obuwie i czapkę, która skutecznie ochroni uszy.
Fot.: Filip Mroz/unsplash.com