stockcentral/elements.envato.com
Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Minikoparka to pojazd, bez którego nie sposób obejść się na placu budowy — to urządzenie wykorzystywane jest podczas różnorodnych prac budowlanych, od kopania do transportu materiałów. Jednak nie każda firma ma świadomość, że kupno takiego sprzętu może przełożyć się na sukces biznesu i zyski. W tym artykule opiszemy jakie korzyści wiążą się z zakupem minikoparki, do jakich prac można ją wykorzystać oraz opiszemy przykładowe modele.
Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupić taki sprzęt, to wiedz, że możesz nią świadczyć takie usługi jak:
Wynajem koparki za godzinę pracy może sięgać nawet kilkuset złotych. Na cenę wpływa lokalizacja, czas wynajmu, marka i model maszyny, dodatkowe wyposażenie, dostępność, sezonowość oraz konkurencja na rynku.
Jeśli planujemy często korzystać z minikoparki korzystniejszą opcją, będzie zakup maszyny. Co prawda, dokupienie do niej wszystkich potrzebnych elementów dodatkowych wiąże się z dużym wydatkiem. To ile kosztuje minikoparka, zależy od kilku czynników, takich jak marka, model i rozmiar maszyny, wyposażenie dodatkowe oraz rynek, na którym jesteś. Cena oscyluje od kilkunastu tysięcy do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, a nawet więcej.
Cena nowej koparki może przerosnąć szczególnie nowych przedsiębiorców, ale na rynku dostępne są również używane koparki. Aczkolwiek, zanim zdecydujemy się na taki wybór, należy pamiętać o sprawdzeniu stanu technicznego maszyny, gdyż uszkodzoną koparką nie wykonamy prawidłowo zlecenia.
Zanim nasz wybór padnie na konkretny model koparki, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:
Operator koparki i koparko-ładowarki jest zawodem deficytowym na rynku pracy w Polsce. Średnie wynagrodzenie operatora koparki wynosi 4 950 zł brutto, zaś w przypadku operatorów koparko-ładowarek średnie wynagrodzenie to 4 230 zł brutto. Zarobki na stanowisku operatora również będą się różnić w zależności od lokalizacji, rodzaju i ilości pracy, oraz czasu ich trwania, konkurencji w branży, a także od poziomu doświadczenia i kwalifikacji operatora koparki.
Na rynku dostępne są różne marki i modele koparek, poniżej prezentujemy kilka z nich.
Koparka Takeuhi TB 216 A posiada kabinę z przyciemnianymi szybami oraz wsuwaną przednią szybę. Odznacza się wysoką stabilnością dzięki hydraulicznie rozszerzanemu podwoziu od 980 do 1300 mm. Ponadto posiada długi i wysoki lemiesz, który można dostosować do szerokości podwozia, a także oferuje możliwość aż do czterech dodatkowych obwodów hydraulicznych.
Minikoparka kx18 firmy Kubota posiada silnik D902 o mocy 15,8 KM, który został zaprojektowany z myślą o zwiększeniu wydajności podczas działania maszyny. Ponadto, do tego modelu wprowadzono wyposażenie mające za zadanie minimalizację wibracji, jak i ograniczenie poziomu hałasu, a przy tym spełniają wszelkie normy dotyczące emisji spalin. Dzięki temu silnik jest bardziej ekologiczny i przyjazny dla środowiska.
Maszyna JCB 19C-1 to minikoparka dostępna w dwóch wariantach: w standardowej konfiguracji ( jej waga wynosi 1816 kg) oraz wariancie z dodatkowym wyposażeniem, która waży 1910 kg. Posiada gąsienice gumowe, które można hydraulicznie rozszerzać i zmniejszać, co umożliwia dopasowanie szerokości gąsienicy do skrajnie różnych warunków terenowych. JCB 19C-1 stanowi wszechstronny sprzęt dla różnych zadań budowlanych, zapewniając efektywność, wszechstronność i łatwość w eksploatacji.
Zakup minikoparki i świadczenie nią różnych usług pozwala zarobić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych na godzinę pracy. Zaś w niektórych przypadkach nawet kilka tysięcy złotych dziennie, szczególnie podczas wykonywania prac związanych z budową dróg, budynków lub innych dużych projektów budowlanych. Aczkolwiek, należy pamiętać, iż praca na takiej maszynie to również koszty: dojazdu do klienta, paliwa do koparki, a także ewentualnych napraw sprzętu, najczęściej jednak to ułamek tego, co przy pomocy takiej koparki można zarobić.