Choroby orzecha włoskiego. Jakie szkodniki i choroby atakują te drzewa?

Choroby orzecha włoskiego. Jakie szkodniki i choroby atakują te drzewa?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Orzech włoski daje smaczne i zdrowe owoce. Trzeba jednak uważać, by zapewnić mu odpowiednie warunki i uchronić go przed szkodnikami oraz chorobami. Prezentujemy najpopularniejsze z nich.

Szpeciel pilśniowiec orzechowy to niewidoczny gołym okiem szkodnik żerujący na spodniej części liści, który wysysa z nich sok. Efektem są jaśniejsze plamy, skręcanie liści, a w końcu ich opadanie. Należy zawsze pamiętać, by usuwać zaatakowane blaszki, a w razie potrzeby sięgać po specjalistyczne preparaty.

Kolejnym szkodnikiem są mszyce żerujące na liściach, ich ogonkach oraz owocach. Najczęściej atakują osłabione drzewa. Mszyce są żółtawozielone i mają od 2 do 5 milimetrów długości. W ich naturalnym zwalczaniu pomagają biedronki, jednak gdy jest ich zbyt dużo, wówczas do akcji muszą wkroczyć konkretne produkty czyszczące.

>> Przeczytaj też: Naturalne sposoby walki ze szkodnikami ogrodowymi

Jeśli zaś chodzi o choroby, to najpopularniejszą jest antraknoza orzecha włoskiego, która atakuje liście, pędy i owoce. Objawia się żółtymi plamami o dużym rozmiarze, które z czasem przybierają ciemnobrunatny kolor. Liście i pędy usychają oraz opadają, a owoce gniją.

orzechy włoskie
Photo by NickyPe from Pixabay.com

Obawiać się należy też choroby znanej pod nazwą bakteryjna zgorzel orzecha włoskiego lub bakteryjna plamistość. Tutaj także mamy do czynienia z plamami, jednak są one zdecydowanie mniejsze niż podczas antraknozy. Ponadto na owocach można dostrzec wgłębienia, zaś na pędach najpierw jasne, a potem coraz ciemniejsze smugi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

1 × 2 =

Rekomendowane
Przesadzanie roślin doniczkowych krok po kroku
Przesadzanie roślin doniczkowych krok po kroku
Sprawdź, jak przesadzić rośliny doniczkowe. Ten zabieg to podstawa ich pielęgnacji!
Podaruj kwiaty pszczołom!
Podaruj kwiaty pszczołom!
W Polsce żyje 470 gatunków pszczół, z czego ponad 200 jest zagrożone wyginięciem. Pszczołom brakuje miejsc, gdzie mogłyby zdobywać pokarm, rozmnażać się i bezpiecznie żyć. Sprawdź, czym jest akcja Podaruj pszczołom kwiaty i jak do niej dołączyć.
Znaczenie precyzyjnych pomiarów sytuacyjno-wysokościowych w planowaniu inwestycji budowlanych
Znaczenie precyzyjnych pomiarów sytuacyjno-wysokościowych w planowaniu inwestycji budowlanych
Odkryj, dlaczego precyzyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe są kluczowe w planowaniu inwestycji budowlanych i jak wpływają na sukces projektów.
Ostatnie wpisy