Reklama

Aranżacje wnętrz – wybór oświetlenia na taras

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Taras to dodatkowa przestrzeń, która nie tylko łączy dom z ogrodem, ale może być również miejscem do wypoczynku, czy przyjmowania gości. Wymaga jednak odpowiedniego zaaranżowania, a jednym z najważniejszych elementów jest oświetlenie. Czym powinno się charakteryzować? Jak rozplanować oświetlenie tarasu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Oświetlenie tarasu – dlaczego jest aż tak ważne?

Jak wspomniano we wstępie taras może pełnić różne funkcje, co jest uzależnione od jego aranżacji. Najczęściej wykorzystywany jest jednak jako miejsce przeznaczone do letniego wypoczynku, czy urządzania przyjęć dla gości. W związku z tym bardzo ważną rolę pełni oświetlenie, które pozwala nie tylko przebywać na tarasie po zmroku, ale stanowi również dodatkowy element dekoracyjny. Dlatego też aranżując taras warto odpowiednio dobrać zarówno główne źródło światła, jak i dodatkowe lampy, co pozwoli stworzyć właściwy klimat.

Czym powinno charakteryzować się oświetlenie tarasu?

Wybierając oświetlenie tarasu warto pamiętać o tym, że lampy powinny być przede wszystkim solidnie wykonane oraz energooszczędne. Wynika to z faktu, że są one narażone na działanie wody, czy wysokich i niskich temperatur nawet wtedy, gdy znajdują się pod zadaszeniem. Co więcej, utrzymująca się na zewnątrz wilgoć może powodować, że oprawy pokryją się korozją. Minimalna ochrona w przypadku oświetlenia tarasowego to IP 44, jednak w przypadku, gdy lampy będą wystawione bezpośrednio na deszcz warto postawić na produkty, które posiadają klasę szczelności IP 54 lub nawet IP 65. Bardzo ważną kwestią jest wspomniana już energooszczędność, co wynika z faktu, że zarówno oświetlenie tarasowe, jak i oświetlenie zewnętrzne w wielu przypadkach świecą się przez całą noc. Chcąc ograniczyć zużycie prądu można postawić na oświetlenie LED lub lampy solarne, które dodatkowo mogą posiadać czujnik ruchu. W efekcie będą uruchamiały się wyłącznie wówczas, gdy ktoś przejdzie w ich pobliżu.

Jak rozplanować oświetlenie tarasu?

Przy aranżacji tarasu istotny jest nie tylko wybór odpowiednich lamp, ale również właściwe zaplanowanie rozmieszczenia źródeł światła. Warto bowiem mieć świadomość, że ich przesadne nagromadzenie będzie męczyło wzrok, co z pewnością nie ułatwi relaksu na tarasie. W związku z tym należy postawić na lampy emitujące ciepłe, rozproszone światło, które z pewnością wystarczy na letnie wieczory. Gdzie umieścić źródła światła? Podstawą jest oczywiście lampa nad stołem, która będzie głównym oświetleniem. Dodatkowo warto oświetlić schody umożliwiające zejście z tarasu do ogrodu oraz wyjście z domu na taras, co przełoży się na bezpieczeństwo korzystania z tarasu po zmroku. Jako element dekoracyjny wykorzystać można natomiast girlandy świetlne, które warto rozwiesić wokół tarasu. W efekcie taras będzie nie tylko przytulny, ale również klimatyczny.

Podsumowując należy stwierdzić, że oświetlenie tarasu to jeden z najważniejszych elementów jego aranżacji. Szukając inspiracji oraz wysokiej jakości lamp warto wejść na: maxfliz.pl.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Polecane artykuły
Reklama

Co warto wiedzieć o uprawie komarzycy?

Szukasz mało wymagającej, ale efektownej rośliny do domu lub na balkon? Komarzyca jest strzałem w dziesiątkę. Co musisz o niej wiedzieć?
Czytaj więcej
Reklama

Zobacz, jak wykopywać i przechowywać cebulki kwiatów

Jak wykopywać i przechowywać cebulki? Wyjaśniamy.
Czytaj więcej
Reklama

Jak naturalnie nawozić rośliny?

Chcesz mieć piękne i zdrowe rośliny? Takie, które nie dadzą się chorobom i szkodnikom? Musisz je nawozić. Poznaj moc naturalnych nawozów! Działają cuda!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *