Przesadzanie roślin doniczkowych krok po kroku

Przesadzanie roślin doniczkowych krok po kroku
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rośliny doniczkowe to ozdoba każdego domu. Z kolei ich przesadzanie jest jednym z najistotniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Podpowiadamy, jak to zrobić krok po kroku!

Poznaj sposoby na przesadzanie roślin doniczkowych

Masz pod opieką rośliny doniczkowe i zastanawiasz się, jak zabrać się za ich przesadzenie? Choć pozornie może się to wydawać skomplikowane, wcale takie nie jest. Warto także pamiętać o tym, że przesadzanie jest zabiegiem bardzo istotnym, a wręcz niezbędnym w pielęgnacji roślin doniczkowych. Jeżeli chcesz, aby były one piękne i zdrowe, musisz zapoznać się z tematem bliżej!

Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe?

Podstawową kwestią do rozważenia jest tu termin. Kiedy jest najlepszy czas na przesadzanie roślin doniczkowych? Większość ekspertów nie ma wątpliwości. Doskonałym terminem jest marzec, kiedy to kończy się w przypadku większości roślin czas zimowego spoczynku i rozpoczyna okres wzrostu. Warto wybrać właśnie ten moment, ponieważ to pozwoli także zaoszczędzić roślinom doniczkowym stresu. Początek wiosny to więc znak, że czas na wiosenne porządki wśród naszych roślin!

donice na tarasie
Photo by yuliapetrova, from: Freepik.com

Które rośliny wymagają przesadzenia?

Bez wątpienia nie wszystkie rośliny doniczkowe z Twojej kolekcji będą wymagały przesadzenia w tym samym czasie. W przypadku roślin mających dopiero rok lub dwa lata, przesadzanie jest konieczne raz w roku. W przypadku roślin starszych można robić to rzadziej, nawet co trzy lata. Są jednak sytuacje, gdy widzimy wyraźnie, że przesadzenie jest konieczne. Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić? Warto pomyśleć o przesadzeniu, gdy:

  • roślina urosła i w małej doniczce się przewraca,
  • korzenie rośliny wyraźnie przerastają donicę,
  • roślina wytworzyła liczne odrosty,
  • po podlaniu woda od razu wypływa na podstawkę pod doniczką.

Jeżeli zauważyłeś którąś z tych rzeczy, koniecznie przyjrzyj się swojej roślinie bliżej i, jeśli zachodzi taka potrzeba, niezwłocznie ją przesadź.

Które rośliny nie lubią tego zabiegu?

Oczywiście istnieją wyjątki. Nie wszystkie rośliny lubią przesadzanie. Doskonałym tego przykładem jest chociażby fikus. Tę roślinę doniczkową starajmy się przesadzać możliwie jak najrzadziej, dopiero wtedy, gdy nie widzimy innego wyjścia. Indywidualne podejście należy się także dorosłym okazom funkcjonującym w dużych donicach. Je również przesadzamy rzadko, jedynie co rok, dwa wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi. 

Wybierz odpowiednią doniczkę i ziemię

Gdy wybierzesz się na zakupy, żeby sprawić swoim roślinom nowe doniczki, pamiętaj o najważniejszej zasadzie. Rośliny przesadzamy do doniczek odrobinę większych od tych, w których funkcjonowały do tej pory. Nie zapominajmy także o tym, że każda donica musi mieć na swoim dnie otwory. Dzięki nim nadmiar wody wypłynie na podstawkę. Zalegająca woda to poważny problem, który szybko spowoduje gnicie korzeni, a do tego nie można dopuścić. Kolejną kwestią jest dobór ziemi. Choć w sklepach ogrodniczych bez trudu znajdziesz różne rodzaje, dopasowane do konkretnych gatunków roślin, dla większości z nich wystarczy po prostu ziemia uniwersalna.

>> Zobacz też: Rośliny, które warto mieć w ogrodzie

Przesadzanie krok po kroku

Przejdźmy więc do samego zabiegu. Na kilka godzin przed planowanym przesadzaniem, obficie podlej roślinę. To ułatwi wyjęcie jej ze starej donicy. Żeby wyjąć małą roślinę, obróć donicę do góry dnem i podtrzymuj wysuwającą się bryłę korzeniową. Jeśli napotkasz opór, możesz lekko ostukać doniczkę. W przypadku większych roślin czasami trzeba najpierw wewnętrzną ścianę donicy obwieść nożem w celu oddzielenia bryły korzeniowej od jej ścian. Gdy już uda nam się wyjąć roślinę, sprawdzamy, w jakim stanie są korzenie. Jeżeli są zbite i poskręcane, należy je lekko poluzować. Długie, cienkie i nadgniłe lub uschnięte – przyciąć. Przed przesadzeniem do świeżej ziemi proponujemy zamoczyć korzenie w preparacie stymulującym ich rozwój. Zanim umieścimy roślinę w nowej donicy, należy rozsypać cienką warstwę drenażu na jej dnie. Sprawdzi się chociażby gruby żwir. Na koniec lekko ubijamy glebę i obficie podlewamy. Gotowe!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
System nawadniający ogród
System nawadniający ogród
Chcesz zamontować automatyczne nawadnianie ogrodu? Sprawdź, na co należy zwrócić szczególną uwagę.
Pokost lniany – sposób na impregnację drewna
Pokost lniany – sposób na impregnację drewna
Pokost lniany to jeden z najstarszych i sprawdzonych impregnatów. Jest środkiem ekologicznym. W jaki sposób go używać, aby był skuteczny?
Jak efektywnie korzystać z usług parku technologicznego dla rozwoju twojego startupu?
Jak efektywnie korzystać z usług parku technologicznego dla rozwoju twojego startupu?
Dowiedz się, jak właściwie wykorzystać technologie oferowane przez parki technologiczne, by napędzać rozwój twojego startupu.
Ostatnie wpisy