Artykuł sponsorowany
Oświetlenie to bardzo ważna kwestia – zarówno w domu, jak i jego okolicach. Odpowiednio dobrane lampy mogą sprawić, że przygotowana przez Ciebie aranżacja będzie wyglądała doskonale. Z kolei źle wybrane oświetlenie ma szansę zrujnować cały efekt – dlatego warto zadbać o ten szczegół.
Oświetlenie w ogrodzie pełni funkcję estetyczną, ponieważ podkreśla i upiększa aranżację, ale nie jest to jego jedyne zastosowanie. Lampy ogrodowe zapewniają również bezpieczeństwo, kiedy wracasz do domu po zmroku. Z tego powodu dobrze jest zadbać o to, by oświetlić wszystkie „strategiczne” punkty ogrodu. Dobre rozplanowanie lamp będzie obejmować wszystkie alejki, wjazd i okolice garażu, zbiorniki wodne oraz strefę wejściową. Dobrze jest również zatroszczyć się o oświetlenie balkonów i tarasu lub werandy, a dla względów estetycznych możesz także zainwestować w lampy uwidaczniające Twój dom po zapadnięciu zmroku oraz podkreślające niektóre elementy wykończenia.
Robiąc projekt oświetlenia ogrodowego zacznij od furtki (lampa przy niej będzie ułatwiała Ci znalezienie kluczy w torebce lub plecaku, a także wejście na posesję), następnie zaplanuj najważniejsze trasy. Szczególnie istotny będzie odcinek furtka-dom oraz dom-garaż, ponieważ po tych alejkach niemal zawsze poruszasz się na piechotę. Nie mniej ważne jest jednak zadbanie o oświetlenie podjazdu, ponieważ mimo świateł samochodowych, czasami warto mieć dostęp do dodatkowych lamp podczas wykonywania manewrów na podwórku. Świetnym pomysłem jest zadbanie o dodatkowe oświetlenie lub skierowanie światła lamp na takie obszary jak dzwonek, klamka do drzwi wejściowych, skrzynka na listy.
Oczywiste jest, że do różnych obszarów będziesz wykorzystywać różne rodzaje lamp. W zbiornikach wodnych muszą znaleźć się urządzenia przystosowane do obecności wody, wzdłuż ścieżek dobrze sprawdzą się lampy dogruntowe, a na ścianach domu możesz spokojnie zainstalować kinkiety. Na co jednak warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na sposób zapalania świateł. Niektóre z nich, na przykład te znajdujące się w okolicach drzwi wejściowych czy furtki, mogą być uruchamiane na czujniki ruchu i rozwiązanie to jest niezwykle praktyczne. Z kolei inne światła, pełniące przede wszystkim funkcję estetyczną, mogą być włączone przez cały czas i sterowane automatycznie (na przykład zapalające się po zapadnięciu zmroku) lub ręcznie. Warto również zwrócić uwagę na moc wybieranych modeli, tak, aby emitowały wystarczającą ilość światła.
Fot.: Philip Moore/unsplash.com