Pasieka w ogrodzie. Hobby, które daje wiele korzyści

Pasieka w ogrodzie. Hobby, które daje wiele korzyści
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Własna pasieka w ogrodzie lub na działce może być świetnym sposobem na wyciszenie oraz złapanie lepszego kontaktu z naturą. Pszczoły są jednymi z najpożyteczniejszych owadów na świecie, dlatego przygotowanie dla nich ula można potraktować jak bardzo ważną misję. Dodatkową zaletą posiadania pasieki jest oczywiście własny miód. Ale czy jest to hobby dla każdego? 

Zakładanie pasiek staje się coraz popularniejsze nie tylko hobbystycznie, ale również jako mały biznes. Warto do tego odpowiednio się przygotować, aby nie zniechęciły nas początkowe trudności. Obecność pszczół jest korzystna również dla naszych upraw i kwiatów.  

Ule w ogrodzie
Image by Ulrike Leone, from: pixabay.com

Jak przygotować miejsce na pasiekę? 

Ważnym aspektem przedsięwzięcia jakim jest własna pasieka, jest wybór odpowiedniego miejsca, w którym staną ule. Należy najpierw sprawdzić czy teren nadaje się do hodowli pszczół. W miejscu naszej pasieki powinno znajdować się dużo różnorodnych roślin.  Musimy też pamiętać, że pasieka musi być prowadzona zgodnie z przepisami prawa. 

Zgodnie z ustawą do prowadzenia własnego ula pszczoły potrzebują dużo przestrzeni, ponieważ pasieka powinna znajdować się przynajmniej 10 m od ogrodzenia czy drogi. Należy również odpowiednio zabezpieczyć teren oraz upewnić się, że obecność pszczół nie będzie przeszkadzać sąsiadom. Nasze hobby nie może być uciążliwe dla osób, które mieszkają w bliskim sąsiedztwie. Kolejnym obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa jest konieczność zgłoszenia posiadania pasieki do Powiatowego Lekarza Weterynarii. Pamiętaj również o ustawieniu tablicy informacyjno-ostrzegawczej o występowaniu na tym terenie pszczół. 

>> Przeczytaj także: Jak uratować pszczoły? Akcja “Odbierz nasiona – ratuj pszczoły”!

Ponadto warto ubezpieczyć pasiekę na wypadek niechcianego użądlenia człowieka lub zwierzęcia. Przed rozpoczęciem budowy uli, należy sprawdzić, czy my lub nasi bliscy nie jesteśmy uczuleni na jad pszczół. Ewentualne ukąszenie mogłoby mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. 

pszczoły wlatujące do ula
image by Ulrike Leone. from: pixabay.com

Kolejny krok w zakładaniu pasieki 

Kiedy wybrane przez nas miejsce spełnia warunki naturalne oraz formalne i jest odpowiednio nasłonecznione i suche, możemy przejść do wyboru uli. Wydawać by się mogło, że początkowo wystarczy mała ich liczba, jednak jest to poważny błąd początkujących pszczelarzy. Istnieje bowiem duże ryzyko, że przez brak doświadczenia stracimy całą pasiekę. Warto zakupić większą ilość uli z praktycznych względów i ustawić je parami. Idealny ul powinien chronić owady przed zimnem oraz przegrzaniem, gwarantując odpowiednią wentylację. Koszt jednego ula to wydatek rzędu kilkuset złotych, wszystko zależy od wybranego przez nas modelu. Po zakupie warto pomalować ule białą lub niebieską farbą, co ułatwi pszczołom drogę powrotną do domu. Teren pasieki należy regularnie kosić oraz nie wypasać na nim zwierząt hodowlanych. 

Niezbędny sprzęt pszczelarski 

Po wybraniu uli czas na odpowiedni sprzęt pszczelarski, na który składają się:

  • ramki,
  • kraty odgrodowe, 
  • drut pszczelarski, 
  • podkarmiaczki,
  • dłuto pasieczne,
  • podkurzacz,
  • szczotka do zamiatania pszczół,
  • wanienka do odsklepiania plastrów,
  • miodarka, 
  • widelec do odsklepiania plastrów, 
  • drobne sito, 
  • naczynia służące do rozlewu miodu. 

Nie można zapomnieć o odpowiednim zabezpieczającym przed użądleniami ubraniu: fartuch pszczelarski, kapelusz z siatką, rękawice oraz ochraniacze na nogi i ręce.

Skąd pozyskać pszczoły?

Ostatnim krokiem, który pozwoli nam rozpocząć przygodę z pszczelarstwem, jest pozyskanie pszczół. Najpopularniejszym sposobem jest zakup owadów od sprawdzonego hodowcy. Początkującym bartnikom poleca się pszczoły krajeńskie, gdyż mają one łagodne usposobienie. Często można znaleźć oferty sprzedaży ula wraz z pszczołami lub z plastrami. Najpopularniejszą metodą pozyskania owadów jest kupienie odkładów w czerwcu, które zaczynają przynosić korzyści dopiero na przyszły rok.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Myjka Ciśnieniowa Karcher K7: Kompleksowy Przewodnik
Myjka Ciśnieniowa Karcher K7: Kompleksowy Przewodnik
W tym artykule przyjrzymy się bliżej jej funkcjom, możliwościom i akcesoriom, które sprawiają, że jest to jedna z najlepszych myjek ciśnieniowych na rynku.
Grudniowy wysiew. Sprawdź, jakie warzywa możemy wysiać jeszcze zimą
Grudniowy wysiew. Sprawdź, jakie warzywa możemy wysiać jeszcze zimą
Chcesz zbierać swoje zbiory już na wiosnę? Przeczytaj o warzywach ozimych.
Jaka dmuchawa do liści będzie najlepsza? Praktyczne porady
Jaka dmuchawa do liści będzie najlepsza? Praktyczne porady
Jaka dmuchawa do liści najbardziej pomoże nam w ogrodzie?
Ostatnie wpisy