W każdym ogrodzie znajduje się miejsce, które przez większość dnia pozbawione jest słońca. Jeśli myślisz, że w takim miejscu nie rośnie nic oprócz trawy, to się mylisz. W zacienionym miejscu można posadzić piękne kwiaty i krzewy. Jakie gatunki krzewów najlepiej sprawdzą się w zacienionym ogrodzie?
Krzew ten nie zrzuca liści na zimę, dzięki temu można cieszyć się jego widokiem przez cały rok. Może być też dowolnie formowany, dzięki temu staje się jeszcze atrakcyjniejszy. Krzew ten ma niewielkie wymagania uprawowe. Jego największym zagrożeniem jest ćma bukszpanowa – powoduje zamieranie całego krzewu, jeśli jest zbyt późno zauważona.
>> Zobacz też: Ćma bukszpanowa. Sposoby zwalczania szkodnika
Ostrokrzew kojarzony jest ze świętami Bożego Narodzenia. Roślina ta jest zielona przez cały rok. Jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Ostrokrzew dobrze znosi cięcie, dlatego świetnie nadaje się na żywopłoty. Wymaga gleby żyznej, próchniczej o stałej wilgotności – w lecie musi być systematycznie podlewany.
Krzew ten jest bardzo popularny w miastach ze względu na swoją uniwersalność i małe wymagania uprawowe. Rośnie w każdym rodzaju gleby, lecz wymaga stałej wilgotności podłoża. Ozdobą tego krzewu są żółte miododajne kwiaty, z których w październiku można zbierać owoce nadające się np. na konfitury.
Różaneczniki najlepiej rosną w zacienionych miejscach ogrodu. Wymagają kwaśnej, stale wilgotnej gleby oraz osłoniętego od wiatru stanowiska. Kwitną krótko, ale bardzo intensywnie.
Trujący, lecz piękne kwitnący wiosenny krzew. Z uprawy tego krzewu powinniśmy zrezygnować, jeśli w domu są małe dzieci. Wymaga żyznej gleby o stałej wilgotności. Wawrzynek wilczełyko nie lubi przycinania.
Żylistek doskonale nadaje się na żywopłoty, ponieważ dorasta nawet do 2,5 m wysokości, kwitnie od maja do czerwca. Wymaga żyznej gleby o stałej wilgotności.
Aukuba japońska nadaje się do uprawy w donicach na tarasie lub balkonie. Dorasta do 1,5 m wysokości. Wymaga żyznej gleby.
Hortensja bukietowa odmiana „Amarin” dorasta do 1,5 metra wysokości. Cechą charakterystyczną są duże kuliste kwiatostany. Krzew wymaga lekkiego kwaśnego podłoża i stałego nawożenia.
Cis jest dużym krzewem, który dobrze rośnie nawet w niekorzystnych warunkach. Świetnie nadaje się na żywopłoty i do formowania. Cis jest rośliną zieloną przez cały rok, niemającą wymagań uprawowych.
Mikrobiota syberyjska jest rozłożystym krzewem iglastym dorastającym do 1,5 m wysokości. Roślina ta w okresie jesienno-zimowym zmienia ubarwienie igieł z zielonych na bardziej brązowe.
Porzeczka alpejska jest krzewem dorastającym maksymalnie do 2 m wysokości. Roślina ta świetnie nadaje się na żywopłoty. Porzeczka alpejska jest rośliną odporną na mróz, niemającą żadnych wymagań glebowych.
Śnieguliczka Chenaulta jest niskim i gęstym krzewem. Rozrastając się, tworzy poduchy. Osiąga maksymalnie 1 m wysokości i 1,5 m szerokości. Nadaje się do sadzenia pod koronami drzew.
Suchodrzew tatarski jest gęstym krzewem dorastającym do 3 m wysokości oraz około 2,5 m szerokości. Nie ma żadnych wymagań glebowych i jest bardzo odporny na mrozy.