Taras i balkon

Taras z kostki czy drewniany?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Vidar Nordli-Mathisen/unsplash.com

Taras jest miejscem wypoczynku i wizytówką domu. Z czego warto wykonać taras? Co warto uwzględnić przy podejmowaniu decyzji?

Czym się kierować, wybierając materiał na taras?

Wybierając materiał na taras, należy kierować się jego trwałością. Dlatego warto zainwestować w ten funkcjonalny i trwały – odporny na czynniki atmosferyczne. Taras powinien tworzyć spójną całość z domem i ogrodem.

Taras z kostki brukowej

Kostka brukowa jest jednym z trwalszych materiałów – odpornych na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Lekko chropowata struktura chroni użytkowników przed przypadkowym poślizgnięciem się. Szeroki wachlarz kolorów i wzorów powoduje, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Wadą tego rozwiązania jest to, że jest trudna do utrzymania w czystości. Między szczeliny przedostaje się brud. W czasie chodzenia po tarasie jest zbierany na butach i wnoszony do domu.

Jeśli zdecydujesz się na układanie kostki brukowej na tarasie, to warto ją ułożyć na podsypce cementowo-piaskowej lub chudym betonie. Jeśli ułożysz kostkę tylko na piasku, to będzie zalegał w szczelinach między nimi. Podsypka piaskowa musi być dobrze zagęszczona. W innym przypadku kostki mogą się zapadać. Na przydomowy taras najlepiej sprawdzi się gres i kompozyt. Koszt takiego tarasu to około 160 zł/m2.

Taras z desek kompozytowych

Deski kompozytowe są jednym z popularniejszych materiałów używanych do budowy tarasów zewnętrznych. Jest to spowodowane szeregiem zalet tego materiału. Kompozyt wytwarzany jest z mączki drzewnej z dodatkiem tworzyw sztucznych. Dostępne są kompozyty pełne i z pustą przestrzenią w środku.

Deski kompozytowe powinny być przymocowane do legarów, które umieszczone są na wylewce betonowej. Jeśli nie ma wylewki, to konieczne jest wykonanie bardzo szczelnej izolacji przeciwwodnej oraz izolacji chroniącej przed występowaniem chwastów.

Jeśli zamawiasz deski kompozytowe, to warto wybrać te z jednej partii, ponieważ partie mogą się między sobą delikatnie różnić barwą. Kompozyt nie wymaga konserwacji. Na taras warto zakupić antypoślizgowe deski kompozytowe. Dzięki temu można bezpiecznie korzystać z tarasu, nawet jeśli jest mokry.

Jeśli deska kompozytowa zostanie uszkodzona, to można ją bardzo łatwo wymienić, ponieważ montowane są za pomocą pojedynczych klipsów. Wymieniając deskę, należy liczyć się z tym, że będzie miała inny odcień niż pozostałe. Koszt 1 m2 desek kompozytowych to około 180 zł.

Taras z desek drewnianych

Na taras używane są najczęściej deski z drewna modrzewiowego, świerkowego lub egzotycznego (są najmniej podatne na zmienne warunki atmosferyczne, lecz są droższe od rodzimych gatunków drewna). Drewno jest pięknym, naturalnym materiałem na taras. 

Jednak należy pamiętać o właściwej impregnacji, która chroni przed namnażaniem się bakterii. Jeśli drewno nie będzie regularnie impregnowane, to straci warstwę ochronną i zacznie butwieć. Taras drewniany, choć piękny, jest bardzo drogi i wymaga regularnej pielęgnacji.

Jaki materiał wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wybierając materiał na budowę tarasu, należy wziąć pod uwagę jego trwałość oraz cenę. Najtańszym rozwiązaniem jest taras z kostki brukowej, a najdroższym z drewna.

fotografia główna: Vidar Nordli-Mathisen/unsplash.com

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. Ogród stał się dla niej pasją i formą terapii. Co roku sadzi w nim nowe ciekawe odmiany roślin. Prywatnie jest mamą nastolatki i skrajnego wcześniaka.
Brygida Konopka-Konig
Polecane artykuły
Taras i balkon

Jakie meble wstawić na patio

Zastanawiasz się, jak urządzić swoje patio, aby była to idealna przestrzeń do wypoczynku? Przedstawiamy kilka naszych pomysłów!
Czytaj więcej
Taras i balkon

Impregnacja mebli ogrodowych na zimę - o czym pamiętać?

Meble ogrodowe mogą służyć nam przez wiele sezonów. Wymagają one jednak regularnej konserwacji. Dowiedz się, na co zwracać uwagę przy impregnowaniu.
Czytaj więcej
Taras i balkon

Grill gazowy czy węglowy? Wady i zalety

Jaki wybrać grill — gazowy czy węglowy? Który rodzaj jest tańszy? Na którym przyrządzimy zdrowsze jedzenie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule. Sprawdź!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *