Taras i balkon

Pomysły na zadaszenie tarasu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
zielony taras
Photo by Quick Image/Construction Photography/Avalon/Getty Images

Markiza, parasol kwadratowy, drewniana, a może szklana konstrukcja? Prezentujemy najpopularniejsze sposoby na osłonięcie tarasu. 

Miejsce do odpoczynku i spotkań

Przydomowy taras jest świetnym przedłużeniem części mieszkalnej, usytuowanym zazwyczaj z boku bądź tyłu budynku, raczej nie od ulicy. Pozwala on w komfortowych warunkach zrelaksować się, spędzić czas w gronie bliskich czy też popracować na świeżym powietrzu.

Podczas budowy warto dokładnie przemyśleć jego wymiary, tak by nie okazało się, że jest za mały, by cokolwiek na nim postawić. Do tego jeszcze kolorystyka musi współgrać z elewacją domu oraz ogrodem, tak by wszystko tworzyło harmonijną całość. Taras może być ziemny, utwardzany przykładowo kostką brukową, drewniany, betonowy albo z kompozytu.

Czy warto wybudować zadaszenie tarasu?

Świeże powietrze wiąże się z tym, że jesteśmy narażeni na działanie różnych warunków atmosferycznych. Chwila oddechu czy grillowanie mogą popsuć opady deszczu albo ostre promienie słoneczne. Wówczas przydaje się zadaszenie tarasu, które zapewni skuteczną ochroną i pozwoli korzystać z tej przestrzeni bez względu na pogodę. Jeśli na naszym terenie często występują silne wiatry, warto pomyśleć o przedłużeniu osłony na boczne ściany.

Jak zawsze jest też druga strona medalu. Na zadaszonym tarasie nie da się opalać, co dla niektórych może być problematyczne. Rozwiązaniem jest albo opalanie się w ogrodzie, albo po prostu zadaszenie tylko części tarasu. Możliwe jest też zamontowanie ruchomego zadaszenia, o czym wspominamy niżej.

>> Zobacz też: Ochrona przed słońcem. Parasole ogrodowe

Rodzaje zadaszenia tarasu

Markiza

To właśnie rodzaj rozkładanego zadaszenia. Najpopularniejsze modele mają 5 metrów szerokości i są w stanie osłonić taras na około 3,5 metra. To w zupełności wystarczy, by wygodnie usiąść na meblach ogrodowych z bliskimi. Waży ona niemało, bo jakieś 50 kilogramów.

Tutaj jednak nie można zapomnieć o tym, by zwinąć ją przy silnym wietrze. Nowoczesne modele mają system z czujnikiem, który robi to automatycznie, gdy wyczuje mocne porywy. Co ważne, trzeba pamiętać, by nie zwijać mokrej markizy, bo może spleśnieć.

Takie zadaszenie może być jednokolorowe, wielokolorowe bądź w najróżniejszych wzorach. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Na rynku są dostępne markizy, które prezentują się bardzo elegancko i stylowo.

markiza tarasowa
Photo by John Mutrux/Kansas City Star/Tribune News Service via Getty Images

Parasol kwadratowy

Tradycyjny parasol ogrodowy nie jest zbyt praktycznym ani ładnym zadaszeniem. Dużo lepiej postawić na znacznie większy, ale też bardziej wytrzymały parasol kwadratowy przypominający namiot. Stelaż drewniany bądź metalowy może mieć imponujące wymiary (tak by zmieścić komplet wypoczynkowy), a całość pokrywa tkanina ograniczająca przenikanie promieni słonecznych. By stworzyć jeszcze lepszy klimat, można zamontować dodatkowe lekkie zasłony, rodem z greckich wysp.

Drewniana konstrukcja

Drewniane zadaszenie tarasu jest bardzo solidne, stabilne i wytrzymałe na każdą zmianę pogody. Zapewnia pełną ochronę przed deszczem, śniegiem czy słońcem. Świetny klimat stworzą widoczne belki i konstrukcja wiaty. Warto wyeksponować te elementy roślinami albo stylowym oświetleniem.

Tutaj jeszcze trzeba pamiętać o zastosowaniu najwyższej jakości impregnatów, które uchronią drewno przed wilgocią, puchnięciem czy pękaniem. Tego typu zadaszenie daje duże możliwości aranżacyjne i stanowi piękną ozdobę posesji.

zadaszenie tarasu - pergola
Photo by View Pictures/Universal Images Group via Getty Images

Szklany dach

Bardzo modne są wszelkie przeszklenia, które również można wykorzystać do zadaszenia tarasu. W tym przypadku konstrukcja musi być bardzo stabilna, gdyż szklane płyty są dość ciężkie. To rozwiązanie jest też swego rodzaju kompromisem – szkło ochroni przed opadami, ale nie przed promieniami słonecznymi (chyba że zastosujemy szkło mleczne albo przydymione). Trzeba jednak mieć świadomość, że zimą konieczne będzie usuwanie zalegającego śniegu.

szklany dach nad tarasem
Photo By Liz Hafalia/The San Francisco Chronicle via Getty Images

Ma za sobą 6 lat doświadczenia w tworzeniu treści. Lubi nowe wyzwania, nie boi się poruszać trudnych tematów. Prywatnie, jako mama dwójki córeczek, spełnia się, aranżując im wymarzony pokój do zabawy.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
Polecane artykuły
Taras i balkon

Taras z kostki czy drewniany?

Chcesz wykonać taras? Przeczytaj, z jakich materiałów można zrobić jego podłogę!
Czytaj więcej
Taras i balkon

Jakie rośliny całoroczne sprawdzą się na balkonie?

Jesteś w trakcie urządzania balkonu i nie wiesz co zrobić, aby wyglądał on perfekcyjnie? Podpowiemy Ci, jakie rośliny całoroczne wybrać, aby to osiągnąć!
Czytaj więcej
Taras i balkon

Jak odnowić taras?

Masz wrażenie, że Twój taras jest przestarzały? Podpowiemy, jak go unowocześnić.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *