Taras i balkon

Pomysł na piękny taras. Rośliny do dużych donic

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
donice na tarasie
Photo by yuliapetrova, from: Freepik.com

Taras jest miejscem, gdzie można odpocząć po ciężkim dniu. Stanowi on również wizytówkę domu. Rośliny w dużych donicach sprawiają, że taras pięknie się prezentuje. 

Jakie rośliny będą najlepsze na taras?

W wielu domach taras jest integralną częścią ogrodu, gdzie można odpocząć po ciężkim dniu. Warto ten czas umilić sobie obecnością roślin w dużych donicach. 

Jeśli lubisz częste zmiany, to świetnym rozwiązaniem są jednoroczne rośliny na taras. Dzięki temu, co roku można się cieszyć wyglądem innych pięknych roślin. Dużą popularnością cieszą się rośliny rabatowe posadzone w dużych donicach o prostokątnym kształcie.  

Na taras nadają się również rośliny wieloletnie, z których można stworzyć bardzo ciekawą aranżację. Jeśli będą w odpowiedni sposób pielęgnowane, to bardzo długo można cieszyć się ich pięknym widokiem. 

bukszpan w donicach
Photo by Anja🤗#helpinghands #solidarity#stays healthy from: Pixabay.com

Jakie donice na taras są najlepsze? 

Donice na taras powinny być dopasowane stylem do innych elementów np. krzeseł, oświetlenia. Jeśli na tarasie będą uprawiane rośliny wieloletnie, to warto wybrać masywne donice, które są odporne na mróz – większość roślin wieloletnich pozostawia się na zewnątrz do przezimowania.

Jeśli na tarasie będą uprawiane rośliny jednoroczne, to sadzonki wraz z doniczkami warto umieścić w osłonkach. Dzięki temu po sezonie wyrzuca się tylko przekwitniętą roślinę, a osłonki pozostaną na kolejny rok.

pelargonie w glinianej donicy
Photo by İsmet Şahin from: Pixabay.com

5 zasad sadzenia roślin w donicach na tarasie

Uprawiając rośliny w dużych donicach na tarasie, warto pamiętać o:

1. wybieraniu donic z mrozoodpornych materiałów,

2. zabezpieczeniu korzeni roślin przed mrozami,

3. wykonaniu drenażu w każdej doniczce,

4. regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin,

5. dopasowaniu stylu i koloru donic do reszty wyposażenia znajdującego się na tarasie.

12 rodzajów roślin idealnych do dużych donic

1. Sosna górska

Sosna górska jest rośliną, która świetnie nadaje się do uprawy w dużych donicach. Roślina ta ma niewielkie wymagania glebowe. Wymaga jednak systematycznego podlewania.

2. Różanecznik „Scarlet Wonder”

Cechą charakterystyczną tej odmiany jest krępa budowa i bujne ulistnienie. Roślina ta jest zielona przez cały rok, kwitnie w maju. Różanecznik bardzo ciekawie prezentuje się w towarzystwie sosny górskiej i jałowca płożącego.

3. Brzoza pożyteczna „Long Trunk”

Brzoza pożyteczna jest bardzo ciekawą rośliną, która może być uprawiana w dużych doniczkach. Roślina ta dorasta do 5 m wysokości – choć jest to zależne od miejsca szczepienia i sposobu prowadzenia.

4. Bukszpan wieczniezielony

Bukszpan jest rośliną zieloną przez cały rok. Świetnie nadaje się do formowania i uprawy w doniczkach. Wymaga regularnego nawożenia wieloskładnikowymi nawozami oraz dobrej jakości gleby.

5. Hortensja ogrodowa

Hortensja jest krzewem bardzo często wybieranym do sadzenia w dużych donicach na tarasie. Jest to roślina wieloletnia, która kwitnie na dwuletnich pędach, często powtarzając kwitnienie podczas jednego sezonu.

6. Wierzba purpurowa „Pendula”

Wierzba purpurowa jest bardzo efektowną rośliną, która nadaje się do uprawy w dużych donicach. Przyciąga uwagę swoim ciekawym wyglądem – czerwonobrązową korą oraz jasnozielonymi liśćmi ze srebrnym spodem. Wymaga regularnego podlewania.

7. Rozplenica japońska „Hameln”

Trawa ozdobna świetnie prezentuje się w dużych donicach ozdobnych. Dorasta do wysokości 75 cm. Kwiatostan tej trawy zmienia barwę od zielonkawej do szaroburej. Roślina ta preferuje stanowiska jasne z żyzną glebą. 

8. Sundaville

Sundaville jest pnąca rośliną wieloletnią, która kwitnie bardzo długo. Wymaga stałego nawożenia i nawadniania – trzeba bardzo uważać, aby nie jej nie przelać. Na zimę należy roślinę schować do pomieszczenia.

9. Oleander pospolity

Oleander jest krzewem, który ma bardzo długi okres kwitnienia. Preferuje słoneczne, osłonięte od wiatru stanowisko. Oleander przezimowuje w pomieszczeniu, w którym temp. nie przekracza 10 °C.

>> Zobacz też: Meble, które sprawdzą się na dużym tarasie

10  Złocień krzewiasty

Złocień krzewiasty popularnie zwany również margaretką. Kwitnie od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Preferuje stanowisko słoneczne oraz żyzną glebę. Wymaga regularnego podlewania.

11. Datura

Datura jest krzewem o zwisających kwiatostanach, w sprzyjających warunkach kwitnie nawet kilka razy podczas jednego sezonu. W uprawie doniczkowej wymaga regularnego podlewania.

12. Oliwka europejska

Oliwka europejska jest bardzo atrakcyjną rośliną, którą warto posadzić na tarasie. Krzew ten wymaga jasnego i osłoniętego od wiatru stanowiska. Na okres zimowy powinna być przeniesiona do pomieszczenia z temp. około 10°C. 

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. Ogród stał się dla niej pasją i formą terapii. Co roku sadzi w nim nowe ciekawe odmiany roślin. Prywatnie jest mamą nastolatki i skrajnego wcześniaka.
Polecane artykuły
Taras i balkon

Przestrzeń na Świeżym Powietrzu - Taras i Balkon, Twoje Oazy Relaksu

Taras i balkon to miejsca, gdzie możemy w pełni cieszyć się świeżym powietrzem i pięknem natury, nie wychodząc z domu.
Czytaj więcej
Taras i balkon

Zadaszenie tarasów - praktyczne rozwiązanie dla każdego domu

Zadaszenie tarasów to coraz popularniejszy element wyposażenia domów i mieszkań. W dalszej części artykułu przyjrzymy się bliżej temu, jakie są zalety zadaszenia tarasów, jakie materiały i rodzaje zadaszeń są dostępne na rynku oraz jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego zadaszenia.
Czytaj więcej
Taras i balkon

Taras - jakie materiały wybrać do jego budowy?

Budowa tarasu to inwestycja na lata, dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie materiałów do jego budowy. W artykule przedstawimy kilka popularnych materiałów wykorzystywanych do budowy tarasu, w tym deski tarasowe egzotyczne, a także ich zalety i wady.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *