Taras i balkon

Meble z palet na taras

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
meble z palet
Image by ArtTower, from: pixabay.com

Meble z palet to świetny przykład wykorzystania recyklingu, który daje starym przedmiotom i odpadom nowe życie. Wiele osób decyduje się na samodzielne wykonanie kanap i stolików z palet, dlatego w sieci powstaje mnóstwo tutoriali, jak to zrobić krok po kroku. Meble z palet znakomicie sprawdzą się jako wyposażenie tarasu.

Pomysłów i inspiracji na to, jak skonstruować z palet ławki, stoły, kwietniki czy nawet łóżka nie brakuje. Aby meble z palet mogły stać na zewnątrz i były odporne na warunki atmosferyczne, należy zabezpieczyć drewniane deski farbą z impregnatem. Chcąc nadać meblom uroku, można położyć na oparcia koce oraz kolorowe poduszki. Relaks na tarasie gwarantowany. 

Meble z palet – jakie mają zalety?

Meble wykonane z palet od lat cieszą się dużą popularnością. Dzieje się tak, gdyż rozwiązanie to jest tanie, a przy tym wygląda stylowo i oryginalnie. Palety już nie są kojarzone tylko z podstawami do przewożenia różnych towarów. Dzięki wykorzystaniu ich w aranżacjach wnętrz stały się bardzo użytecznym materiałem do konstrukcji mebli. Ogromną zaletą mebli z palet, które są wykonane samodzielnie, jest ich niepowtarzalność i niebanalny wygląd. Kolejnym atutem niewątpliwie jest niska cena palet; za kilkadziesiąt złotych możemy wykonać gotowe stoły, ławki, regały czy łóżka. 

Meble z palet świetnie sprawdzą się na tarasie. Można z nich skonstruować ciekawy kącik na relaks, grillowanie i spędzanie czasu w gronie rodziny lub znajomych. Jest to fantastyczne rozwiązanie, bo nie wymaga dużego nakładu środków, wystarczy ciekawy pomysł i chęci do działania. 

Jak przygotować palety? 

Samodzielne wykonanie mebli z palet na taras jest proste i nie trzeba mieć do tego specjalistycznych narzędzi. Również nie jest konieczne kupowanie nowych palet; ekologicznym rozwiązaniem będzie wykorzystanie używanych. Należy je jednak odpowiednio odświeżyć i przygotować, najlepiej wyszlifować oraz zaimpregnować. Dzięki temu materiał będzie odpowiednio przygotowany do konstruowania mebli oraz nie będzie ryzyka skaleczenia się drzazgami. Wszelkie nierówności należy zniwelować, przecierając deski papierem ściernym lub szlifierką. Kolejnym ważnym etapem przygotowań jest zagruntowanie drewna lub pomalowanie palet farbą. Jeśli chcemy zostawić ich naturalny kolor, należy pokryć deski bejcą albo lakierem na zagruntowane drewno.

malowanie mebli z palet
Obraz kissu z Pixabay

Jak zrobić meble z palet na taras? 

Najpopularniejsze są konstrukcje, które mają służyć za stoliki oraz siedziska. Doskonale sprawdzają się na przyjęciach, spotkaniach z rodziną czy po prostu do leniuchowania na świeżym powietrzu. 

Aby wykonać designerski stolik, wystarczy przybić do siebie dwie palety, a na wierzch położyć blat; wykonany ze szkła lub z drewna. Do wykonania ławek i foteli przyda się trochę więcej umiejętności, gdyż jedna paleta powinna stanowić siedzisko, a druga ma spełniać rolę oparcia. Żeby meble były wygodne, warto położyć na palety materace, poduszki lub koce. 

Wiele osób wykorzystuje palety do wykonania kwietników. Dla tych, którzy zajmują się ogrodnictwem, wykorzystanie palet może pomóc w uporządkowaniu narzędzi. W prosty sposób można z nich wykonać wieszaki, skrzynki na warzywa czy podesty. 

Palety są znakomitym ekologicznym materiałem, z którego łatwo stworzyć nowe i użyteczne meble. Jednocześnie wyglądają bardzo nowocześnie i estetycznie. Jest to idealnie rozwiązanie, aby zaprojektować swój taras jako funkcjonalną i urokliwą przestrzeń do odpoczynku, uprawiania kwiatów oraz spotykania się z najbliższymi.

Od kilku lat buduje swoją karierę w dziale marketingu. Prywatnie zna odpowiedzi na wiele pytań odnośnie pielęgnacji i uprawy roślin. W jej mieszkaniu jest prawdziwy ogród.
Anna Sacharewicz
Polecane artykuły
Taras i balkon

Jakie meble wstawić na patio

Zastanawiasz się, jak urządzić swoje patio, aby była to idealna przestrzeń do wypoczynku? Przedstawiamy kilka naszych pomysłów!
Czytaj więcej
Taras i balkon

Impregnacja mebli ogrodowych na zimę - o czym pamiętać?

Meble ogrodowe mogą służyć nam przez wiele sezonów. Wymagają one jednak regularnej konserwacji. Dowiedz się, na co zwracać uwagę przy impregnowaniu.
Czytaj więcej
Taras i balkon

Grill gazowy czy węglowy? Wady i zalety

Jaki wybrać grill — gazowy czy węglowy? Który rodzaj jest tańszy? Na którym przyrządzimy zdrowsze jedzenie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule. Sprawdź!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *