Klimat na egzotyczny taras – czyli taras w egzotycznym klimacie

Klimat na egzotyczny taras – czyli taras w egzotycznym klimacie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Press info

Tropikalne upały letnich dni przeplatane z ulewnymi deszczami, które nagle obniżają temperaturę powietrza o kilkanaście stopni… a może łagodne zimy z obfitym śniegiem zamieniające się w srogie mrozy, po których przychodzą roztopy? Można powiedzieć, że umiarkowany klimat Polski jest taki tylko z nazwy. Jakie materiały wytrzymają więc próbę czasu i tak nieprzewidywalne warunki atmosferyczne? Niedogodności te nie są groźne dla drewna, które pracuje wraz ze zmianami pogody – bangkirai. 

Właściwości drewna egzotycznego

Bangkirai to najpopularniejszy gatunek wśród wszystkich, egzotycznych rodzajów drewna stosowanych na tarasach. Cechą charakterystyczną tego pochodzącego z Azji surowca jest mało widoczny rysunek słojów, sporadycznie występujące sęki oraz intensywna barwa. Jest ono bardzo odporne na ścieranie, uszkodzenia i zarysowania. Zgodnie z normą EN 350-2 określającą żywotność drewna, bangkirai sklasyfikowany jest w 2 klasie wytrzymałości, co oznacza, że w odkrytej architekturze ogrodowej jego trwałość nawet bez impregnacji określa się na 30-50 lat, a przy odpowiedniej pielęgnacji nawet dłużej.

drewno egzotyczne
Photo by JAF

Bangkirai dzięki zawartym w nim naturalnym olejkom oraz wysokiej zawartości krzemu, jest uodporniony na mikro i biokorozję oraz niepodatne na ataki grzybów. Te własności w połączeniu z dużą gęstością pozwalają na stosowanie tego drewna nawet w środowisku morskim.

– mówi Piotr Lisowski, ekspert firmy JAF Polska. 

Naturalną cechą  tego gatunku są otwory szpilkowe o średnicy 0,5-1,5mm, które powstały w efekcie działania owadów. Penetrują one jednak wyłącznie drewno z żywych drzew i nie mają wpływu na późniejsze użytkowanie drewna na tarasie. Gdy bangkirai trafia na taras, cechuje się najwyższą możliwą klasą odporności na szkodniki, w tym nawet termity (klasa D).

taras z drewna
Photo by JAF

Jedno drewno, różne oblicza

Pamiętać należy, że bangkirai to nazwa handlowa surowca wytwarzanego z kilku różnych odmian egzotycznego gatunku drzewa liściastego Shorea  – na przykład Shorea glauca, Shorea laevis czy Shorea spp. Dlatego też deski z tego drewna mogą występować w całej gamie barw, od jasnobrązowej do czerwonawej.

Pod wpływem czynników atmosferycznych drewno podlega naturalnemu procesowi patynowania wierzchniej warstwy. W wyniku tego, powstaje srebrzysta powłoka. Nie ma ona jednak wpływu na obniżenie parametrów technicznych drewna i proces starzenia biologicznego. Z łatwością można zapobiec wystąpieniu tego efektu zabezpieczając drewno odpowiednio dobranym olejem, który nie tylko pozwoli zachować naturalne wybarwienie desek, ale przedłuży także żywotność tarasu.

– wyjaśnia ekspert JAF Polska.

O uroku tarasu z drewna egzotycznego decyduje nie tylko konserwacja. Ważny jest również dobór materiałów i sposób montażu. W ofercie firmy JAF Polska można znaleźć szeroki wybór długości i grubości desek tarasowych bangkirai, dzięki czemu klienci mogą pozwolić sobie na wykończenie zarówno dużych zewnętrznych tarasów, jak i niewielkich podestów czy balkonów bez dużych strat materiałowych. Do tego wybrać można również teksturę desek – od gładkich, po dwie grubości ryflowania. Niezależnie jednak od tego, jaką fakturę lubimy czuć pod stopami, bangkirai z oferty JAF Polska to „tarasowy pewniak”, który będzie nam służył na tarasie przez wiele dziesiątek lat.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie drewno konstrukcyjne dla twojego projektu?
Jak wybrać odpowiednie drewno konstrukcyjne dla twojego projektu?
Dowiedz się, jakie drewno konstrukcyjne najlepiej sprawdzi się w twoim projekcie. Poruszamy kwestie takie jak rodzaje drewna, ich właściwości i porównujemy koszty.
Jesień w ogrodzie: jakie prace należy wykonać?
Jesień w ogrodzie: jakie prace należy wykonać?
Przeczytaj, jakie prace należy wykonać w ogrodzie w sezonie jesiennym.
Łóżka do sypialni – jak wybrać najlepszy model?
Łóżka do sypialni – jak wybrać najlepszy model?
Wybór najlepszego łóżka to zadanie, które wymaga pewnego namysłu i rozważenia.
Ostatnie wpisy