Taras i balkon

Kiedy zacząć sadzić rośliny balkonowe?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Camille Gomera-Tavarez/unsplash.com

Czy wiesz, że pierwsze kwiaty na Twoim balkonie mogą zakwitnąć już w marcu? Warto poświęcić trochę czasu i odpowiednio zaplanować prace balkonowe, by cieszyć się kwiatami aż do listopada.

Kiedy sadzić pierwsze kwiaty balkonowe?

Wiele osób, które lubią otaczać się roślinami, szczególnie mocno cieszą pierwsze wiosenne kwiaty. Po szarej zimie feeria kolorów wiosennych kwiatów jest zachwycająca. Przebiśniegi, żonkile, hiacynty i krokusy – wczesna wiosna może mienić się wieloma kolorami. Również na balkonie! Nie rezygnuj z tej możliwości i już w marcu, gdy tylko pogoda nieco się ustabilizuje, wybierz się do sklepu ogrodniczego i kup kwiaty cebulowe. Przesadź je do donicy z większą ilością ziemi (będzie chronić cebulki przed niewielkim mrozem) i wynieś na balkon. W razie mrozów dobrze jest okryć rośliny agrowłókniną. 

Innym sposobem na wiosenne kwiaty cebulowe na balkonie jest posadzenie ich do donic jesienią. Ten sposób jest równie skuteczny, co zakup kwitnących już roślin. Wymaga jednak nieco więcej pracy. Donicę trzeba ocieplić, by cebulki nie przemarzły w razie srogiej zimy. Jeśli mamy na balkonie duże skrzynie, to jeszcze przed wsypaniem do nich ziemi ustawiamy je na styropianie. Koniecznie trzeba pamiętać też o zabezpieczeniu boków – tutaj też doskonale sprawdzi się styropian. Do tak przygotowanej donicy wsypujemy ziemię i sadzimy cebulki. W razie dużych mrozów możemy położyć na wierzch agrowłókninę. Nie zapomnij od czasu do czasu podlać cebulek. 

Kwietniowe nasadzenia roślin balkonowych

Gdy rośliny cebulowe zaczną już przekwitać, to warto posadzić na balkonie bratki, prymule i stokrotki. Dzięki temu kwiecień na balkonie będzie równie kolorowy jak marzec! Kwietniowe kwiaty, podobnie jak wcześniejsze rośliny cebulowe, dobrze jest okrywać na noc agrowłókniną w razie zapowiadanych przymrozków. Odpowiednia pielęgnacja tych kwiatów (regularne, ale niezbyt obfite podlewanie, nawożenie raz na dwa tygodnie) to gwarancja, że będą pięknie ozdabiać nasz balkon aż do połowy maja, kiedy to nadchodzi czas na kolejną rewolucję w doniczkach balkonowych.

Co posadzić na balkonie w maju?

Nasadzanie typowo balkonowych kwiatów najlepiej przeprowadzić w drugiej połowie maja, po tak zwanych zimnych ogrodnikach. Co posadzić do donic na balkonie? Wybór jest ogromny! Surfinia, lobelia, fuksja, pelargonia, werbena, petunia, aksamitka, bakopa, mandewilla, celozja pierzasta, lawenda, gazania, begonia, słonecznik miniaturowy, niecierpek i wiele innych. Z pewnością znajdziesz rośliny odpowiednie na Twój balkon. Podczas wybierania kwiatów koniecznie zwróć uwagę na to, jakie stanowisko lubi dana roślina. Koniecznie też dobierz kwiaty do poziomu swoich ogrodniczych umiejętności oraz czasu, który możesz poświęcić na pielęgnację balkonowego ogródka.

Jakie kwiaty posadzić na balkonie, by kwitły aż do przymrozków?

Jeśli szukasz roślin, które ozdobią Twój balkon nie tylko latem, ale też jesienią, to zdecydowanie warto postawić na prostą w uprawie aksamitkę. Dobrymi wyborami będą też gazania lśniąca i pelargonia. Niebanalnym rozwiązaniem będzie za to posadzenie w donicach astra karłowego. Warto też rozważyć postawienie na balkonie chryzantem. Ten gatunek od jakiegoś już czasu szturmem wdziera się na nasze balkony i tarasy.

Zdj. główne: Camille Gomera-Tavarez/unsplash.com

Szczęśliwa właścicielka własnego domu z ogrodem. Uprawia warzywa i owoce w duchu eko, w każdym sezonie nabywa nowych ogrodniczych umiejętności. W tym sezonie przebudowuje ogród kwiatowy i już nie może doczekać się efektu!
Polecane artykuły
Taras i balkon

Wybierasz płytki tarasowe? Sprawdź, jakie będą najlepsze!

Dowiedz się, jakie cechy powinny charakteryzować doskonałe płytki zewnętrzne. Już teraz wybierz najlepsze rozwiązania dla swojego tarasu!
Czytaj więcej
Taras i balkon

Dlaczego warto zdecydować się na zadaszenia tarasowe?

Zadaszenia tarasowe to jedna z najpopularniejszych i najbardziej funkcjonalnych opcji, które można wybrać, aby ulepszyć przestrzeń tarasu.
Czytaj więcej
Taras i balkon

Praktyczne akcesoria, które uczynią twoje letnie imprezy jeszcze lepszymi

W tym artykule przedstawimy Ci kilka niezawodnych akcesoriów, które sprawią, że Twoje letnie imprezy staną się niezapomniane.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *