Taras i balkon

Jak czyścić betonowe nawierzchnie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zwłaszcza po okresie zimowym betonowa nawierzchnia przed domem będzie wymagać solidnego czyszczenia. W jaki sposób wyczyścić betonową posadzkę? Jakich środków użyć? Jak pozbyć się trudnych do usunięcia plam? Podpowiadamy.

Beton to zdecydowanie najczęściej stosowany materiał do wykonania podłoża na terenie domowej posesji. Tarasy, podjazdy czy plac przed domem – większość z nich zazwyczaj zrobiona jest z betonu. Aby nasza posadzka była schludna i dobrze się prezentowała, musimy od czasu do czasu dokładnie umyć betonową nawierzchnię. O tym, jak to zrobić i jakich środków używać do czyszczenia betonu, przeczytasz poniżej.

Krok 1: Zamiatanie

Czyszczenie betonowej powierzchni rozpoczynamy od zamiatania. Nagromadzony kurz, liście, kawałki połamanych gałęzi czy kamyki – wszystko to trzeba usunąć przed przystąpieniem do mycia posadzki. 

Jeżeli Twój plac wyłożony jest kostką, a w przestrzeniach pomiędzy wyrosły chwasty czy mech, to będzie trzeba je usunąć i zastosować w tych miejscach środek chwastobójczy, aby zapobiec ich ponownemu wyrastaniu.

Krok 2: Myjka ciśnieniowa

Najlepszym narzędziem do mycia betonowych płyt jest zdecydowanie myjka ciśnieniowa, która pozwala dokładnie pozbyć się nagromadzonego brudu dzięki regulowanej sile natrysku. Zastosowanie wody pod odpowiednim ciśnieniem powinno usunąć brud z nawierzchni – beton ma to do siebie, że zanieczyszczenia nie wsiąkają w niego zbyt głęboko. 

Jeżeli jednak na naszej posadzce znajdują się poważniejsze plamy, np. olejowe, wówczas konieczne będzie zastosowanie dodatkowych środków. W celu wywabienia tłustych plam możesz spróbować domowych detergentów. Zwróć uwagę, aby nie zawierały substancji wybielających, ścierających lub amoniaku – te substancje mogłyby uszkodzić betonową nawierzchnię. Zawsze też możesz sięgnąć po specjalne środki czyszczące przeznaczone do tego rodzaju nawierzchni.

Na betonie mogą też pojawiać się wykwity wapienne. W takim przypadku warto sięgnąć po specjalne środki kwasoodporne. Rozprowadzając je na betonowej powierzchni, pamiętajmy, aby zachować ostrożność – są to dość silne środki.

Krok 3: Impregnacja

To ostatni i bardzo istotny krok w pielęgnacji betonowej posadzki. Impregnacja pozwoli dłużej utrzymać efekt po zakończonym myciu nawierzchni, stworzy dodatkową warstwę hydrofobową, dzięki której topniejący śnieg czy woda deszczowa będą spływać po powierzchni betonu, nie zostawiając brudnych śladów i zacieków. Działanie środków impregnacyjnych powoduje, że wszelkie ewentualne zabrudzenia będą jedynie powierzchniowe i przy kolejnym myciu zdecydowanie łatwiej będzie je usunąć.

Jak impregnować betonową nawierzchnię?

Proces impregnacji najlepiej przeprowadzić w pogodny, bezchmurny dzień. Impregnację wykonuje się dwukrotnie – drugą warstwę nakładamy, zanim pierwsza zdąży wyschnąć.

Do rozprowadzenia środka impregnującego zaleca się użyć wałka lub szerokiego pędzla. Możemy też zdecydować się na metodę natryskową. Pędzel okaże się szczególnie przydatny do wyrównania warstwy nałożonego impregnatu.

Betonowa nawierzchnia będzie gotowa do codziennego użytku po 24 godzinach od momentu impregnacji. 

Zdj. główne: Tatiana Syrikova/pexels.com

Redaktorka portali internetowych poświęconych tematyce domu i ogrodu. Interesuje się uprawą zieleni, aranżacją ogrodów i poszukiwaniem optymalnych rozwiązań dla domu.
Aleksandra Tabak
Polecane artykuły
Taras i balkon

Grill gazowy czy węglowy? Wady i zalety

Jaki wybrać grill — gazowy czy węglowy? Który rodzaj jest tańszy? Na którym przyrządzimy zdrowsze jedzenie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule. Sprawdź!
Czytaj więcej
Taras i balkon

Designerskie meble na taras

Latem najlepszym miejscem na spędzanie wolnego czasu oraz spotkania z bliskimi jest taras. Nie musi być on wyłącznie przestrzenią do rozpalenia grilla i przechowywania rzeczy, które nie mieszczą się w domu. Podpowiadamy, jak stylowo urządzić taras.
Czytaj więcej
Taras i balkon

Dom z ogrodem. Jak urządzić taras, aby uzyskać spójny styl?

Chcesz, aby Twój taras był przedłużeniem salonu? Zadbaj o to, by był spójny ze stylem domu. Podpowiadamy kilka przydatnych trików na to, jak projektować taras.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *