Taras i balkon

Impregnacja mebli ogrodowych na zimę – o czym pamiętać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Deborah Lehmann/unsplash.com

Drewniane meble ogrodowe są szczególnie narażone na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych zimą. Dowiedz się, jak je zaimpregnować, by bez problemów przetrwały niskie temperatury.

Oczyść przed impregnacją

Zanim przystąpisz do zabezpieczania swoich mebli, musisz je oczyścić, uprzednio zdejmując z nich ewentualne poduszki i poszewki. Wyposażenie ogrodu łatwo zbiera resztki roślin oraz ziemię. Impregnat może mieć problem z wniknięciem w zabrudzone drewno. Zostawi tym samym jasne, niezabezpieczone plamy. Czyszczenie należy wykonać delikatnie, aby nie uszkodzić struktury mebla. Niedostępne zakamarki oczyść miękkim pędzlem lub sprężonym powietrzem. Zażywiczone i zatłuszczone drewno powinno być przemyte benzyną ekstrakcyjną. Musisz też pamiętać, by usunąć ewentualną starą powłokę impregnatu ręcznie lub szlifierką. Następnie przejdź do nakładania nowych warstw. Nie zapominaj, że brak odpowiedniej ochrony skróci żywotność Twoich mebli.

Zabezpiecz metalowe elementy

Metalowe elementy także wymagają specjalnego przygotowania na zimę. Aluminiowe akcesoria są najodporniejsze na warunki atmosferyczne, jednak niektóre z innych tworzyw wymagają konserwacji. Możesz użyć w tym celu myjki wysokociśnieniowej lub wody i szmatki. Przetrzyj meble alkoholem, aby pozbyć się z ich powierzchni zarodników grzybów. Jeśli zauważysz na metalu odpryski emalii czy rdzę, użyj drucianej szczotki lub papieru ściernego. Aby zatrzymać proces utleniania żelaza, przecieraj żeliwne akcesoria szmatką nasączoną oliwą lub olejem. Posłuży to jako awaryjny impregnat. Jeśli tylko możesz, korzystaj jednak ze specjalnych środków i pokrywaj nimi swoje meble według instrukcji podanej na opakowaniu.

Jak chronić wiklinę?

Wiklina jest szczególnym materiałem. Potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji, gdyż pod wpływem wilgoci może odbarwić się, a nawet zacząć się kruszyć. Zastosowanie sprayu przeznaczonego do impregnacji wikliny jest wręcz wymagane przed początkiem zimy. Jest on dostosowany do tego materiału i zapewnia mu niezawodną ochronę. Do codziennej pielęgnacji i usuwania drobnych zabrudzeń poleca się natomiast roztwór wody z kilkoma kroplami cytryny. Nawet jeśli Twoje wiklinowe meble zostały zaimpregnowane, pamiętaj aby nie przechowywać ich w przemoczonych pokrowcach. Takie środowisko mogłoby sprzyjać powstawaniu grzybów i pleśni.

Nakładanie impregnatu

Jeśli drewno jest suche, możesz przejść do nakładania preparatu. Impregnat może być zaaplikowany ręcznie – poprzez malowanie, bądź maszynowo – natryskiem. Jeśli nie posiadasz wielu mebli ogrodowych, pierwszy sposób będzie dla Ciebie odpowiedni. Substancję wystarczy nałożyć na uprzednio oczyszczone, suche drewno pędzlem lub wałkiem. W zależności od producenta impregnatu, powinno aplikować się kilka równomiernie rozprowadzonych warstw. Na koniec, nie wolno zapominać, że nie poleca się wstawiać na zimę drewnianych mebli do silnie ogrzanych pomieszczeń, takich jak kotłownia.

Zdj. główne: Deborah Lehmann/unsplash.com

Student dziennikarstwa, interesujący się ogrodniczymi trickami. Zapalony copywriter z otwartą głową. W wolnych chwilach lubi zrelaksować się przy ambientowej muzyce na łonie natury.
Maciej Budzyński
Polecane artykuły
Taras i balkon

Grill gazowy czy węglowy? Wady i zalety

Jaki wybrać grill — gazowy czy węglowy? Który rodzaj jest tańszy? Na którym przyrządzimy zdrowsze jedzenie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule. Sprawdź!
Czytaj więcej
Taras i balkon

Designerskie meble na taras

Latem najlepszym miejscem na spędzanie wolnego czasu oraz spotkania z bliskimi jest taras. Nie musi być on wyłącznie przestrzenią do rozpalenia grilla i przechowywania rzeczy, które nie mieszczą się w domu. Podpowiadamy, jak stylowo urządzić taras.
Czytaj więcej
Taras i balkon

Dom z ogrodem. Jak urządzić taras, aby uzyskać spójny styl?

Chcesz, aby Twój taras był przedłużeniem salonu? Zadbaj o to, by był spójny ze stylem domu. Podpowiadamy kilka przydatnych trików na to, jak projektować taras.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *