Taras i balkon

Grill gazowy czy węglowy? Wady i zalety

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
RitaE/pixabay.com

Od jakiegoś czasu rośnie w Polsce grono zwolenników grillów gazowych. Najpopularniejsze jednak nadal pozostają tradycyjne grille węglowe. Który grill jest lepszy? Poznaj zalety i wady każdego z nich.

Grill gazowy czy węglowy — który wybrać?

Zanim wybierzesz się do sklepu po nowy grill, warto zastanowić się, jaki rodzaj urządzenia będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Większość miłośników jedzenia z rusztu zaopatruje się w grill węglowy lub gazowy. Zdecydowanie mniejszą popularnością cieszą się grille elektryczne, które są najczęściej wybierane jako namiastka standardowego grilla przez osoby, które nie dysponują własnym ogródkiem.

Skupmy się zatem na dwóch najpopularniejszych rodzajach: grill węglowy czy gazowy — który jest lepszy? Poniżej znajdziesz przydatne do podjęcia decyzji zestawienie zalet i wad grillów gazowych i węglowych. Przyjrzyj się im, zanim podejmiesz decyzję o zakupie.

Grill gazowy — zalety i wady

Grill gazowy jest ciągle jeszcze mniej popularny niż jego węglowy odpowiednik. Różnica między tymi rodzajami grillów jest spora, także w budowie obu urządzeń. Grill gazowy jest najczęściej zasilany butlą gazową. Znajduje się w nim jeden lub kilka palników, które są źródłem ognia. W grillach gazowych między rusztem a palnikami znajduje się blacha, na którą ocieka tłuszcz i soki z piekących się potraw. Poznaj wady i zalety grilli gazowych.

Zalety grilla gazowego:

 1. Wygoda użytkowania — uruchomienie grilla gazowego jest banalnie proste, wystarczy przekręcić pokrętło.
 2. Umożliwia łatwe osiągnięcie pożądanej temperatury, a kontrola jej jest banalnie prosta, gdyż większość modeli ma wbudowany w pokrywę termometr.
 3. Jest łatwy do utrzymania w czystości, gdyż tłuszcz nie ma bezpośredniego kontaktu z palnikami i dnem grilla.
 4. Zapewnia doskonały smak i aromat grillowanych potraw bez ryzyka przypalenia pieczonych dań.
 5. Podczas pieczenia potraw nie wydzielają się szkodliwe substancje, które pojawiają się np. podczas pieczenia na grillu węglowym, jednak o tym za chwilę.
 6. Podczas grillowania nie unosi się charakterystyczny zapach dymu ze spalającego się węgla.

Doświadczeni grill masterzy jako wadę grilla gazowego podają jego cenę — dobry model grilla gazowego jest droższy niż grill węglowy podobnej klasy.

Grill węglowy — zalety i wady

Jak wygląda grill węglowy, nie trzeba raczej nikomu przybliżać. To na tyle popularne urządzenie, że widział je chyba każdy. Przejdźmy może zatem od razu do przeglądu jego zalet i wad.

Zalety grilli węglowych:

 1. Różnorodność — w sklepach znajdziemy wiele różnych modeli grilli węglowych. Z łatwością można dobrać odpowiedni dla nas kształt i rozmiar.
 2. Są poręczne — większość modeli można łatwo przenieść.
 3. Cena — są tańsze niż grille gazowe.

Wady grillów węglowych:

 1. Konieczność rozpalania ognia — uruchomienie grilla i uzyskanie odpowiedniej do pieczenia temperatury zajmuje więcej czasu niż w przypadku grilli gazowych.
 2. Podczas rozpalania ognia łatwo można się pobrudzić (węgiel szybko zostawia ślady na ubraniach i skórze) i przesiąknąć zapachem spalanego węgla i rozpałki.
 3. Trudno utrzymać stałą temperaturę grillowania, szczególnie w modelach bez pokrywy, w których często wiatr roznieca ogień i powstają płomienie, które nierównomiernie opiekają potrawy.
 4. Tłuszcz wypływający z grillowanych potraw skapuje na rozżarzony węgiel i w wyniku tego mogą wytwarzać się szkodliwe substancje. Przypalony tłuszcz ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.

zdj. główne: RitaE/pixabay.com

Szczęśliwa właścicielka własnego domu z ogrodem. Uprawia warzywa i owoce w duchu eko, w każdym sezonie nabywa nowych ogrodniczych umiejętności. W tym sezonie przebudowuje ogród kwiatowy i już nie może doczekać się efektu!
Polecane artykuły
Taras i balkon

Przestrzeń na Świeżym Powietrzu - Taras i Balkon, Twoje Oazy Relaksu

Taras i balkon to miejsca, gdzie możemy w pełni cieszyć się świeżym powietrzem i pięknem natury, nie wychodząc z domu.
Czytaj więcej
Taras i balkon

Zadaszenie tarasów - praktyczne rozwiązanie dla każdego domu

Zadaszenie tarasów to coraz popularniejszy element wyposażenia domów i mieszkań. W dalszej części artykułu przyjrzymy się bliżej temu, jakie są zalety zadaszenia tarasów, jakie materiały i rodzaje zadaszeń są dostępne na rynku oraz jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego zadaszenia.
Czytaj więcej
Taras i balkon

Taras - jakie materiały wybrać do jego budowy?

Budowa tarasu to inwestycja na lata, dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie materiałów do jego budowy. W artykule przedstawimy kilka popularnych materiałów wykorzystywanych do budowy tarasu, w tym deski tarasowe egzotyczne, a także ich zalety i wady.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *