RoślinyTrawnik

Zakładanie trawnika. Najczęściej popełniane błędy

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
ogrodnik przygotowuje trawnik do zasiania
Photo by jacqueline macou from Pixabay.com

Zielony piękny, gęsty trawnik jest marzeniem wielu właścicieli ogrodów. Aby trawnik pięknie wyglądał, to musi być odpowiednio zadbany i pielęgnowany. Jakie są najpopularniejsze błędy przy zakładaniu trawnika? W jaki sposób należy prawidłowo założyć trawnik?

5 najczęstszych błędów przy zakładaniu trawnika

1. Niewłaściwy termin wysiewu trawy

Latem i jesienią jest bardzo dużo pracy w ogrodzie, dlatego nie należy zakładać trawnika w czasie wykonywania innych prac ogrodowych. Wtedy często trawnik jest zakładany bez względu na pogodę. Co jest dużym błędem. Gdy występują nadmierne opady deszczu, to nasiona mogą zgnić. W czasie upałów nasiona mogą nie wschodzić lub obumierać. Jeśli trawnik będzie zakładany zbyt późno, to trawa może nie wzejść przed zimą, a nasiona zmarzną.

2. Nieprawidłowe przygotowanie podłoża

Jeśli podłoże będzie przygotowane niewłaściwe, to jakość trawy będzie bardzo niska w kolejnych latach. Gleba przed założeniem trawnika powinna być oczyszczona, wyrównana, spulchniona i nawieziona odpowiednim nawozem.

3. Wybór niewłaściwej mieszanki traw

Często wysiewa się jeden gatunek traw w całym ogrodzie. Warto wiedzieć, że trawa w zależności od gatunku, ma różne preferencje. W miejscach intensywnie użytkowanych należy wysiewać trawę sportową lub uniwersalną.

4. Nieprecyzyjny wysiew

Nierównomierny wysiew lub niewłaściwe przykrycie nasion, powoduje powstanie gołych placków na trawniku lub zbytnie zagęszczenie trawy. Problem z nieprecyzyjnym siewem pojawia się najczęściej, gdy trawa jest wysiewana ręcznie. Aby zapobiec nieprecyzyjnemu siewowi, należy wysiewać trawę dwukrotnie na krzyż. Następnie nasiona trzeba przykryć nowym podłożem o grubości od 0,5 do 1 cm.  

5. Brak wałowania wysianych nasion

Brak odpowiedniego sprzętu doprowadza do nierównego osiadania się darni i powoduje zagłębienia w trawniku, które psują jego estetykę i utrudniają koszenie. Zamiast wałowania można ubić podłoże przy pomocy desek przytwierdzonych do butów.

walec ogrodowy
Photo by anisimov from: Freepik.com

Prawidłowe zakładanie trawnika krok po kroku

1. Przygotowanie gleby

Przed założeniem trawnika należy odpowiednio przygotować teren. Zakładanie trawnika powinno być ostatnim elementem aranżacji ogrodu. Gleba, na której będzie wysiewana trawa, musi zostać dokładnie oczyszczona z kamieni oraz resztek poprzedniej darni. Następnie należy ułożyć instalację nawadniającą. Ostatnim krokiem jest przekopanie ziemi pod trawnik. Glebę należy przekopać na głębokość szpadla, a następnie odwrócić. Przekopanie trawnika można wykonać za pomocą glebogryzarki, która przyspieszy prace.

Przed wysiewem trawy należy sprawdzić rodzaj gleby i ewentualnie poprawić jej jakość. Trawa najlepiej rośnie, gdy kwasowość gleby mieści się w przedziale pH 5,5-7,0. Następnie trzeba wyrównać glebę pod trawnik. Około tygodnia przed planowanym wysiewem należy nawieźć trawnik nawozem do trawy.

grabie
Photo by Dean Moriarty from Pixabay.com

2. Termin wysiewu trawy

Termin wysiewu trawy zależy od tego, czy trawa będzie wysiewana ręcznie, czy będzie to trawnik z rolki. Jeśli trawa będzie wysiewana ręcznie, to można to zrobić w dwóch terminach. Pierwszym z nich jest kwiecień lub maj, gdy temperatura  powietrza wzrośnie do około 10 stopni. Drugim terminem na wysiew trawy jest okres od końca sierpnia do połowy września, gdy jest ciepło i nie ma upałów, a gleba jest wilgotna. Można wysiewać trawę również późną wiosną i latem, lecz musi być wtedy regularnie podlewana i nawożona.  

>> Zobacz też: Trawnik z rolki – ile to kosztuje?

Trawnik z rolki można układać od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Wysokiej jakości darń jest odporna na niskie temperatury, więc może zostać położona nawet w październiku.

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. Ogród stał się dla niej pasją i formą terapii. Co roku sadzi w nim nowe ciekawe odmiany roślin. Prywatnie jest mamą nastolatki i skrajnego wcześniaka.
Polecane artykuły
RoślinyTrawnik

Nawożenie trawnika

Idealny trawnik ma kolor ciemnozielony. Charakteryzuje się również zwartą darnią, która jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz i susze.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Kwiaty – najpiękniejsza dekoracja w każdym domu

Kwiaty są piękną ozdobą, dlatego też ciężko jest wyobrazić sobie bez nich jakiekolwiek wnętrze.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Najpiękniejsze kwiaty cięte na wesele

Wybór odpowiednich kwiatów ciętych na wesele może być trudny, ponieważ oferta jest bardzo bogata. W artykule omówimy najpiękniejsze kwiaty cięte, które warto wykorzystać w dekoracji weselnej. Przedstawimy także praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji i przechowywania kwiatów, aby ich piękno utrzymało się jak najdłużej.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *