RoślinyTrawnik

Zakładanie trawnika. Najczęściej popełniane błędy

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
ogrodnik przygotowuje trawnik do zasiania
Photo by jacqueline macou from Pixabay.com

Zielony piękny, gęsty trawnik jest marzeniem wielu właścicieli ogrodów. Aby trawnik pięknie wyglądał, to musi być odpowiednio zadbany i pielęgnowany. Jakie są najpopularniejsze błędy przy zakładaniu trawnika? W jaki sposób należy prawidłowo założyć trawnik?

5 najczęstszych błędów przy zakładaniu trawnika

1. Niewłaściwy termin wysiewu trawy

Latem i jesienią jest bardzo dużo pracy w ogrodzie, dlatego nie należy zakładać trawnika w czasie wykonywania innych prac ogrodowych. Wtedy często trawnik jest zakładany bez względu na pogodę. Co jest dużym błędem. Gdy występują nadmierne opady deszczu, to nasiona mogą zgnić. W czasie upałów nasiona mogą nie wschodzić lub obumierać. Jeśli trawnik będzie zakładany zbyt późno, to trawa może nie wzejść przed zimą, a nasiona zmarzną.

2. Nieprawidłowe przygotowanie podłoża

Jeśli podłoże będzie przygotowane niewłaściwe, to jakość trawy będzie bardzo niska w kolejnych latach. Gleba przed założeniem trawnika powinna być oczyszczona, wyrównana, spulchniona i nawieziona odpowiednim nawozem.

3. Wybór niewłaściwej mieszanki traw

Często wysiewa się jeden gatunek traw w całym ogrodzie. Warto wiedzieć, że trawa w zależności od gatunku, ma różne preferencje. W miejscach intensywnie użytkowanych należy wysiewać trawę sportową lub uniwersalną.

4. Nieprecyzyjny wysiew

Nierównomierny wysiew lub niewłaściwe przykrycie nasion, powoduje powstanie gołych placków na trawniku lub zbytnie zagęszczenie trawy. Problem z nieprecyzyjnym siewem pojawia się najczęściej, gdy trawa jest wysiewana ręcznie. Aby zapobiec nieprecyzyjnemu siewowi, należy wysiewać trawę dwukrotnie na krzyż. Następnie nasiona trzeba przykryć nowym podłożem o grubości od 0,5 do 1 cm.  

5. Brak wałowania wysianych nasion

Brak odpowiedniego sprzętu doprowadza do nierównego osiadania się darni i powoduje zagłębienia w trawniku, które psują jego estetykę i utrudniają koszenie. Zamiast wałowania można ubić podłoże przy pomocy desek przytwierdzonych do butów.

walec ogrodowy
Photo by anisimov from: Freepik.com

Prawidłowe zakładanie trawnika krok po kroku

1. Przygotowanie gleby

Przed założeniem trawnika należy odpowiednio przygotować teren. Zakładanie trawnika powinno być ostatnim elementem aranżacji ogrodu. Gleba, na której będzie wysiewana trawa, musi zostać dokładnie oczyszczona z kamieni oraz resztek poprzedniej darni. Następnie należy ułożyć instalację nawadniającą. Ostatnim krokiem jest przekopanie ziemi pod trawnik. Glebę należy przekopać na głębokość szpadla, a następnie odwrócić. Przekopanie trawnika można wykonać za pomocą glebogryzarki, która przyspieszy prace.

Przed wysiewem trawy należy sprawdzić rodzaj gleby i ewentualnie poprawić jej jakość. Trawa najlepiej rośnie, gdy kwasowość gleby mieści się w przedziale pH 5,5-7,0. Następnie trzeba wyrównać glebę pod trawnik. Około tygodnia przed planowanym wysiewem należy nawieźć trawnik nawozem do trawy.

grabie
Photo by Dean Moriarty from Pixabay.com

2. Termin wysiewu trawy

Termin wysiewu trawy zależy od tego, czy trawa będzie wysiewana ręcznie, czy będzie to trawnik z rolki. Jeśli trawa będzie wysiewana ręcznie, to można to zrobić w dwóch terminach. Pierwszym z nich jest kwiecień lub maj, gdy temperatura  powietrza wzrośnie do około 10 stopni. Drugim terminem na wysiew trawy jest okres od końca sierpnia do połowy września, gdy jest ciepło i nie ma upałów, a gleba jest wilgotna. Można wysiewać trawę również późną wiosną i latem, lecz musi być wtedy regularnie podlewana i nawożona.  

>> Zobacz też: Trawnik z rolki – ile to kosztuje?

Trawnik z rolki można układać od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Wysokiej jakości darń jest odporna na niskie temperatury, więc może zostać położona nawet w październiku.

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. Ogród stał się dla niej pasją i formą terapii. Co roku sadzi w nim nowe ciekawe odmiany roślin. Prywatnie jest mamą nastolatki i skrajnego wcześniaka.
Brygida Konopka-Konig
Polecane artykuły
KwiatyRośliny

Wiosenne przesadzanie kwiatów – o czym pamiętać?

Wiosna to idealny moment na przesadzenie kwiatów doniczkowych. Sprawdź, o czym warto wiedzieć, zanim rozpoczniesz pracę.
Czytaj więcej
Krzewy ozdobneRośliny

Choroby tui. Jak sobie z nimi poradzić?

Tuje w Twoim ogrodzie zaczęły żółknąć i przestały dobrze wyglądać? Możliwe, że dopadła je choroba! Sprawdź najczęstsze choroby tui!
Czytaj więcej
Owoce i warzywaRoślinyTaras i balkon

Zbiory warzyw i owoców — terminarz na cały rok

W którym miesiącu zjemy najsłodsze truskawki? Czy to możliwe, żeby zdrowe, naturalnie wyhodowane ogórki kupić już w kwietniu? Sprawdź terminarz zbioru warzyw i owoców, i miej pewność, że wybierasz najzdrowsze okazy!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *