Narzędzia i akcesoriaTrawnik

Porządki w ogrodzie – wąż ogrodowy zwijany i inne opcje przechowywania

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
wąż ogrodowy zwijany
Photo by sosiukin from: Freepik.com

Nieodłączną czynnością, którą trzeba regularnie wykonywać w przydomowym ogródku, jest podlewanie roślin. Do tego celu niezbędne są różnej długości węże ogrodowe. Jak i gdzie je przetrzymywać, aby mieć do nich zawsze łatwy dostęp?

Poplątane czy pozaginane węże ogrodowe to duży problem dla osoby, która chce podlać swoje rośliny. Ważnym aspektem jest odpowiednia technika przechowywania szlauchów, to dzięki niej możemy szybko i łatwo skorzystać z nich ponownie. Podpowiadamy, jak utrzymać porządek w swoich akcesoriach ogrodniczych, aby prace w ogródku były miłe i przyjemne. 

>> Zobacz też Przechowywanie narzędzi ogrodniczych

4 proste sposoby na przechowywanie węży ogrodowych

  1. Bęben naścienny 

Bardzo sprytnym i łatwym rozwiązaniem jest zamontowanie na ścianie budynku bębna naściennego, dzięki któremu zwijanie węża ogrodowego będzie dziecinnie proste. Bęben, który będzie pełnił rolę wieszaka, najlepiej zamontować w bliskiej odległości od miejsca z którego będzie pobierana woda. Może to być przydomowy kran lub zbiornik retencyjny. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że nie trzeba męczyć kręgosłupa noszeniem ciężkich węży. System działania bębna jest bardzo prosty i pozwala podlewać nawet odległe zakątki ogrodu. Pomocna jest również rolka prowadząca, która po skończonej pracy układa zwijany szlauch, dzięki czemu nie powstają żadne zagięcia i zagniecenia. Kolejnym plusem jest fakt, że bęben wraz z wężem można bez problemu odpiąć od ściany i przenieść w potrzebne nam miejsce. Dobrą praktyką jest chowanie ich na miesiące zimowe w suche miejsce, dzięki czemu nie ulegną szybkiemu zniszczeniu. 

splątany wąż ogrodwy
Photo by shandor_gor from: Freepik.com
  1. Wózek 

Kolejnym rozwiązaniem, które sprawi, że przechowywanie i używanie węży ogrodowych będzie ułatwione, jest zakup specjalnego wózka. Jest to inwestycja, która pozwala na bardzo dużo możliwości, bo taki sprzęt ma bardzo wiele zalet. Wózki są wyposażone w kółka, dzięki czemu transportowanie węża ogrodowego jest bardzo komfortowe. Tak jak bęben, to rozwiązanie ułatwia proces zwijania i rozwijania węża, i pozwala uniknąć splątywania się rurek doprowadzających wodę. Wiele modeli ma wbudowany mechanizm do automatycznego zwijania, więc nawet ta czynność może odbyć się bez naszego wysiłku. Dzięki wózkowi podlewanie ogrodu staje się znacznie prostsze i mniej czasochłonne. Ogrodnicy, zwłaszcza ci, którzy często korzystają z węży, podkreślają, że zakup wózka jest znakomitym wyborem, bo jest to sprzęt odporny na rdzewienie, który służy przez lata. 

  1. Wieszak naścienny

Dla osób, które szukają taniego i prostego rozwiązania na przechowywanie węży ogrodowych, rozsądne będzie zamontowanie specjalnego wieszaka. Nie ma on systemu do zwijania i rozwijania rurek szlaucha, ale pozwala utrzymać porządek oraz zapobiega zaginaniu się węża. W porównaniu do bębna naściennego lub wózka na węże ogrodowe nie jest to rozwiązanie najbardziej funkcjonalne, jednak znakomicie sprawdzi się w ogrodach, gdzie korzystanie ze szlaucha jest okazjonalne i sporadyczne. Wiele wieszaków wyposażonych jest dodatkowo w specjalne uchwyty na inne akcesoria ogrodnicze, takie jak: pistolety, zraszacze czy dysze. Wieszak można w razie potrzeby zdjąć ze ściany i przenieść w odpowiednie miejsce. 

  1. Nosidło na węże ogrodowe 

Ostatnim sposobem na przechowywanie węży ogrodowych i ułatwione ich użytkowanie jest nosidło. Działa w podobny sposób jak bęben naścienny, przy pomocy specjalnej kolby można łatwo zwinąć szlauch po skończonej pracy. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że można je swobodnie przenosić, nie jest nigdzie przytwierdzone czy zamontowane. Jeśli mamy kilka miejsc, które musimy podlewać w sezonie letnim, jest to doskonałe rozwiązanie. Nosidło przenosi się za pomocą przymocowanej do niego rączki.

Od kilku lat buduje swoją karierę w dziale marketingu. Prywatnie zna odpowiedzi na wiele pytań odnośnie pielęgnacji i uprawy roślin. W jej mieszkaniu jest prawdziwy ogród.
Anna Sacharewicz
Polecane artykuły
Narzędzia i akcesoria

Jak przygotować ekologiczny nawóz do roślin?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że możliwe jest samodzielne przygotowanie ekologicznego nawozu. Jak wygląda ten proces?
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Drewutnia ogrodowa z szafką. Gotowa czy własna?

Drewutnia ogrodowa z szafą – postawić na gotową ze sklepu czy zbudować własną? Jak ma się do tego inflacja? Sprawdzamy!
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Domki dla zwierząt w ogrodzie. Dla jakich zwierząt warto postawić domek?

Twój ogród może stać się bezpiecznym miejscem dla wielu zwierząt. Zbudowanie domków dla owadów i ptaków nie jest trudne, a przyszli mieszkańcy mogą ochronić rośliny przed szkodnikami.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *