RoślinyTrawnik

Trawa samozagęszczająca. Kiedy ją wysiewać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
trawa
Photo by rsooll from Freepik.com

Każdy marzy o tym, by darń na podwórku była idealna, zielona i w jednolitym kolorze. Do osiągnięcia takiego efektu konieczne jest zasianie trawy. 

Jednym z najpopularniejszych produktów jest trawa samozagęszczająca. Jej wysiewanie nie jest skomplikowane, a nasiona można kupić w naprawdę atrakcyjnej cenie. Chcesz dowiedzieć się, jak i kiedy najlepiej ją wysiać? W takim razie koniecznie czytaj dalej.

Jak przygotować teren do wysiewania trawy?

Zanim zdecydujesz się na wysianie trawy samozagęszczającej, koniecznie dobrze przygotuj podłoże. Po pierwsze ważne jest to, by usunąć wszystkie kamienie i chwasty. Kamienie mogą przeszkodzić przy późniejszym wyrównaniu podłoża, zaś chwasty mogą ograniczyć wzrost trawy. Lepiej więc zająć się tym od razu. Najlepiej poświęcić na to nieco więcej czasu, by mieć pewność, że wszystko zostanie dobrze przygotowane i dokładnie usunięte. 

Warto również zastosować kilka produktów, które zwalczają wzrost chwastów, by mieć pewność, że problem z nimi nie powróci. Dzięki temu nasiona trawy będą miały doskonałe warunki do wzrostu.

Poprawienie struktury ziemi pod wysiew trawy

Warto wykopać i usunąć całą darń. Jest to niezbędne, aby możliwe było posianie trawy samozagęszczającej. Nie można zaniedbywać tego etapu prac, ponieważ późniejsze kroki będą niemożliwe do wykonania. 

Po jej usunięciu można przejść do przekopania gleby. Najlepiej przekopać ją na około dwadzieścia centymetrów głębokości. Dodatkowo można dodać nieco żyznej i świeżej ziemi. W ten sposób poprawiamy strukturę ziemi przygotowanej na sianie trawy. 

Na samym końcu warto zadbać o jej nawodnienie i odżywienie. Polecane jest zastosowanie kompostu, torfu lub odżywki, które bez trudu można znaleźć w sklepach ogrodniczych. Dzięki temu nie tylko trawa będzie szybciej rosła – również wszystkie inne posadzone w tym miejscu rośliny na tym zyskają.

Czy trzeba zabezpieczyć ziemię przed kretami i chwastami?

Bardzo często w prywatnych ogrodach pojawiają się nawracające chwasty oraz krety. Te problemy psują trawnik i sprawiają, że nie wygląda on estetycznie. Kiedy więc już ziemia jest przygotowana do zasiania, warto na jej powierzchni rozłożyć siatkę przeciw kretom.

Takie zabezpieczenie jest skuteczne i trwałe, a jego założenie nie jest trudne. Dodatkowo siatka przed kretami nie jest droga. Należy ją rozłożyć na przynajmniej dziesięciu centymetrach głębokości.

Jak wyrównać podłoże pod trawnik?

Następnym krokiem, o którym warto pamiętać, jest ubijanie i wyrównanie ziemi walcem. Doskonale do tego sprawdzi się walec ogrodowy, który można kupić lub wynająć. Jeśli jednak nie ma możliwości skorzystania z tego rodzaju gadżetu to doskonale sprawdzą się własne stopy. Wystarczy dokładnie ugnieść ziemię w miejscu, gdzie ma być posadzona trawa.

Jak siać trawę samozagęszcającą?

Sianie trawy samozagęszczającej nie jest trudne i do tego rodzaju prac ogrodowych nie trzeba mieć żadnego doświadczenia. Wystarczy nabrać nasiona w dłoń, a następnie rozsypywać je po przygotowanej ziemi. Należy robić  to w ciepłe i bezwietrzne dni. Dzięki temu nie trzeba obawiać się, że ziarenka zostaną porwane przez wiatr. Zanim podlejesz rozsypane nasiona, należy poczekać, aż nieco przyschną, i dopiero potem je nawadniać.

siewnik
Photo by ungvar from Freepik.com

Kiedy jest najlepszy moment na sianie trawy samoagęszczającej?

Wiele osób zastanawia się, kiedy jest najlepszy czas na to, by zasiać trawę samozagęszczającą. Odpowiednim momentem jest późne lato lub wczesna jesień. Jest to czas, kiedy słońce jest intensywne, temperatury są wysokie przez całą dobę. Takie warunki są najlepsze do wzrostu trawy.

Jak pielęgnować posianą trawę?

Przygotowanie podłoża i zasianie trawy to jednak nie koniec obowiązków, kiedy chce się mieć ładny trawnik. Dodatkowo konieczne jest regularne podlewanie i nawożenie. Kiedy trawa już wzejdzie, nie można zapominać o jej pielęgnacji i przycinaniu.

>> Zobacz też: Do kiedy kosić trawę w ogrodzie?

Okazuje się, że zasianie trawy nie jest wcale tak trudne, jak może się wydawać. Wystarczy wiedzieć, od czego zacząć, a także kiedy jest najlepszy moment na zasianie trawy.

Jako copywriter staram się dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Urządzenie wnętrz domowych to dla mnie pestka. Gotowanie to pasją, a na co dzień interesuje się zdrowym odżywianiem. Staram się uświadamiać innych jak ważna jest ekologia i jak o nią dbać każdego dnia.
Michał Sikorski
Polecane artykuły
Rośliny

Rośliny doniczkowe dla alergików

Alergia na rośliny to dość dokuczliwa przypadłość, która często uniemożliwia posiadanie w domu wymarzonych gatunków. Niemniej jednak istnieje wiele odmian, które nie wywołują niepożądanych efektów alergii, nawet w przypadku silnie uczulonych osób. W tym artykule...
Czytaj więcej
Rośliny

Jak okryć rośliny na zimę? Najlepsze sposoby

Okrywanie roślin na okres zimowy jest ważne, aby chronić je przed mrozem i wiatrem. Możesz wówczas użyć agrowłókniny, słomy lub gałęzi iglaków. Pamiętaj jednak, aby robić to umiejętnie, gdyż nieprawidłowe okrywanie roślin może przynieść więcej...
Czytaj więcej
Owoce i warzywaRośliny

Jakie odmiany drzew owocowych wybrać do swojego ogrodu?

O czym pamiętać przy wyborze odmian drzewek owocowych do swojego ogrodu?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *