Krzewy ozdobneRośliny

TOP 5 najpopularniejszych roślin na pergole

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
pergola w ogrodzie
Photo by Jill Wellington from: Pixabay.com

W każdym ogrodzie powinno znaleźć się miejsce na pergolę, która tworzy bardzo efektowny duet z altaną. Jakie rośliny będą najlepsze na pergolę?

Czym się kierować przy wyborze roślin na pergolę?

Wybierając roślinę na pergolę, należy kierować się odpowiednimi proporcjami między rośliną a podporą. Przy masywnej budowli można posadzić szybko rozrastającą się pędy np. winobluszcz. Przy filigranowych konstrukcjach lepsze będą pnącza o delikatnym pokroju np. róża. Ważna jest również wytrzymałość pergoli na szybki i inwazyjny wzrost rośliny.

TOP 5 roślin na pergolę

Róża Pnąca

Róża pnąca jest najmniej wymagająca ze wszystkich róż. Nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Aby ładnie prezentowała się na pergoli, jej pędy należy regularnie podwiązywać. Na wiosnę zalecane jest cięcie uszkodzonych i chorych gałązek. Róża pnąca w zależności od odmiany kwitnie od czerwca do późnej jesieni. Roślina ta najlepiej rośnie na żyznej i przepuszczalnej glebie. Wymaga stanowiska półcienistego od strony zachodniej lub wschodniej.

Bluszcz Pospolity

Roślina bardzo popularna w polskich ogrodach. Rośnie bardzo wolno, lecz jest długowieczna. W sprzyjających warunkach może osiągnąć długość nawet 7 m. Bluszcz rośnie w każdych warunkach i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Odmiany bluszczu o plamistych liściach źle znoszą zimno. Przed posadzeniem bluszczu warto wzbogacić ziemię torfem lub kompostem.

Kokornak Wielkolistny

Roślina ta jest bardzo dekoracyjna, posiada duże sercowate liście i krótkie pędy sięgające maksymalnie 15 cm. Jej stanowisko musi być osłonięte od wiatru, ponieważ jest bardzo wrażliwa na zimno. Kokornak rośnie zarówno na stanowisku słonecznym, jak i zacienionym. Preferuje glebę przepuszczalną. Przed zimą należy go bardzo dokładnie okryć fizeliną, w upalne lato wymaga systematycznego podlewania. Jeśli roślina ma kilka lat, to warto na wiosnę zrobić jej cięcie odmładzające.

Wiciokrzew

Piękna roślina, kwitnie od maja do października, o zapachu kwiatów, który uwodzi zmysły. Rośnie maksymalnie do 7 m wysokości oplatając pergolę dokoła. Lubi miejsca cieniste i półcieniste. Wiciokrzew najlepiej rośnie w towarzystwie innych pnących roślin, dlatego warto posadzić go np. koło pnącej róży. 

Aktinidia chińska

Roślina ta jest ceniona przez wielu ogrodników. Niestety w polskich warunkach jest bardzo trudna w uprawie i wymaga szeregu zabiegów pielęgnacyjnych. Swoją popularność zawdzięcza:

  • szybkiemu wzrostowi,
  • pięknemu wyglądowi,
  • smacznym owocom.

>> Zobacz także: Rośliny pnące. Czym najlepiej obsadzić pergolę?

Aktinidii chińskiej szkodzą mrozy powyżej -10°. Aby wydała owoce, w ogrodzie musi rosnąć kilka egzemplarzy tej rośliny o kwiatach męskich i żeńskich, dzięki czemu będzie miała możliwość rozrodu. Roślina wymaga słonecznego stanowiska, które jest osłonięte od wiatru. Jesienią powinna zostać okryta w całości flizeliną lub słomą, co uchroni ją przed przemarznięciem.

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. Ogród stał się dla niej pasją i formą terapii. Co roku sadzi w nim nowe ciekawe odmiany roślin. Prywatnie jest mamą nastolatki i skrajnego wcześniaka.
Polecane artykuły
Rośliny

Jak poprawić jakość swoich roślin?

W jaki sposób można wpłynąć na jakość roślin? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Rośliny doniczkowe dla początkujących ogrodników: Wybór i pielęgnacja

Marzenie o pięknym, zielonym wnętrzu można spełnić dzięki roślinom doniczkowym. Są one nie tylko ozdobą naszych domów, ale także przynoszą wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia.
Czytaj więcej
Rośliny

Środki ochrony roślin: Zapewnienie zdrowia i plonów

W rolnictwie i ogrodnictwie środki ochrony roślin odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu i zwalczaniu szkodników, chorób oraz chwastów, które mogą zagrażać zdrowiu roślin i plonów.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *