Krzewy ozdobneRośliny

TOP 5 najpopularniejszych roślin na pergole

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
pergola w ogrodzie
Photo by Jill Wellington from: Pixabay.com

W każdym ogrodzie powinno znaleźć się miejsce na pergolę, która tworzy bardzo efektowny duet z altaną. Jakie rośliny będą najlepsze na pergolę?

Czym się kierować przy wyborze roślin na pergolę?

Wybierając roślinę na pergolę, należy kierować się odpowiednimi proporcjami między rośliną a podporą. Przy masywnej budowli można posadzić szybko rozrastającą się pędy np. winobluszcz. Przy filigranowych konstrukcjach lepsze będą pnącza o delikatnym pokroju np. róża. Ważna jest również wytrzymałość pergoli na szybki i inwazyjny wzrost rośliny.

TOP 5 roślin na pergolę

Róża Pnąca

Róża pnąca jest najmniej wymagająca ze wszystkich róż. Nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Aby ładnie prezentowała się na pergoli, jej pędy należy regularnie podwiązywać. Na wiosnę zalecane jest cięcie uszkodzonych i chorych gałązek. Róża pnąca w zależności od odmiany kwitnie od czerwca do późnej jesieni. Roślina ta najlepiej rośnie na żyznej i przepuszczalnej glebie. Wymaga stanowiska półcienistego od strony zachodniej lub wschodniej.

Bluszcz Pospolity

Roślina bardzo popularna w polskich ogrodach. Rośnie bardzo wolno, lecz jest długowieczna. W sprzyjających warunkach może osiągnąć długość nawet 7 m. Bluszcz rośnie w każdych warunkach i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Odmiany bluszczu o plamistych liściach źle znoszą zimno. Przed posadzeniem bluszczu warto wzbogacić ziemię torfem lub kompostem.

Kokornak Wielkolistny

Roślina ta jest bardzo dekoracyjna, posiada duże sercowate liście i krótkie pędy sięgające maksymalnie 15 cm. Jej stanowisko musi być osłonięte od wiatru, ponieważ jest bardzo wrażliwa na zimno. Kokornak rośnie zarówno na stanowisku słonecznym, jak i zacienionym. Preferuje glebę przepuszczalną. Przed zimą należy go bardzo dokładnie okryć fizeliną, w upalne lato wymaga systematycznego podlewania. Jeśli roślina ma kilka lat, to warto na wiosnę zrobić jej cięcie odmładzające.

Wiciokrzew

Piękna roślina, kwitnie od maja do października, o zapachu kwiatów, który uwodzi zmysły. Rośnie maksymalnie do 7 m wysokości oplatając pergolę dokoła. Lubi miejsca cieniste i półcieniste. Wiciokrzew najlepiej rośnie w towarzystwie innych pnących roślin, dlatego warto posadzić go np. koło pnącej róży. 

Aktinidia chińska

Roślina ta jest ceniona przez wielu ogrodników. Niestety w polskich warunkach jest bardzo trudna w uprawie i wymaga szeregu zabiegów pielęgnacyjnych. Swoją popularność zawdzięcza:

  • szybkiemu wzrostowi,
  • pięknemu wyglądowi,
  • smacznym owocom.

>> Zobacz także: Rośliny pnące. Czym najlepiej obsadzić pergolę?

Aktinidii chińskiej szkodzą mrozy powyżej -10°. Aby wydała owoce, w ogrodzie musi rosnąć kilka egzemplarzy tej rośliny o kwiatach męskich i żeńskich, dzięki czemu będzie miała możliwość rozrodu. Roślina wymaga słonecznego stanowiska, które jest osłonięte od wiatru. Jesienią powinna zostać okryta w całości flizeliną lub słomą, co uchroni ją przed przemarznięciem.

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. Ogród stał się dla niej pasją i formą terapii. Co roku sadzi w nim nowe ciekawe odmiany roślin. Prywatnie jest mamą nastolatki i skrajnego wcześniaka.
Brygida Konopka-Konig
Polecane artykuły
Rośliny

Rośliny doniczkowe dla alergików

Alergia na rośliny to dość dokuczliwa przypadłość, która często uniemożliwia posiadanie w domu wymarzonych gatunków. Niemniej jednak istnieje wiele odmian, które nie wywołują niepożądanych efektów alergii, nawet w przypadku silnie uczulonych osób. W tym artykule...
Czytaj więcej
Rośliny

Jak okryć rośliny na zimę? Najlepsze sposoby

Okrywanie roślin na okres zimowy jest ważne, aby chronić je przed mrozem i wiatrem. Możesz wówczas użyć agrowłókniny, słomy lub gałęzi iglaków. Pamiętaj jednak, aby robić to umiejętnie, gdyż nieprawidłowe okrywanie roślin może przynieść więcej...
Czytaj więcej
Owoce i warzywaRośliny

Jakie odmiany drzew owocowych wybrać do swojego ogrodu?

O czym pamiętać przy wyborze odmian drzewek owocowych do swojego ogrodu?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *