Przycinanie krzewów i drzewek liściastych

Przycinanie krzewów i drzewek liściastych
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Luty to miesiąc, w którym poziom soków krążących w roślinach jest najniższy. Dlatego to dobry termin do przycinania wielu gatunków drzew i krzewów owocowych. Pamiętaj, by przycinać tylko gatunki wymienione poniżej. Zabieg przeprowadzony na roślinach wrażliwych, takich jak na przykład brzoskwinie czy nektarynki, mógłby doprowadzić do zamierania drzew. 

Które drzewa potrzebują cięcia? 

Luty to miesiąc, w którym można dokonać cięć drzew i krzewów owocowych. Każda roślina ma jednak inne wymagania! 

Krzewy: 

  • Agrest 
  • Borówka wysoka 
  • Cytryniec 
  • Jagoda kamczacka 
  • Jeżyna 
  • Maliny jesienne 
  • Pigwa 
  • Porzeczka 
  • Winorośl 
  • Żurawina 

Drzewka: 

Luty to właściwy termin cięć kilku gatunków drzew: 

  • Jabłoni 
  • Leszczyny 
  • Orzecha włoskiego 
  • Świdośliwy
  • Gruszy

Jaki dzień wybrać? 

Do zabiegów pielęgnacyjnych przystępuj zawsze w suchy, bezdeszczowy dzień, kiedy termometr wskazuje temperaturę powyżej zera, Unikaj natomiast cięcia w dni wietrzne, ponieważ większość patogenów i zakażonych zarodników przenosi się z wilgocią i wiatrem. Należy także uważać na mróz. Świeże rany po cięciach są wrażliwe na przemarzanie. Pamiętaj także, by zabezpieczyć rośliny maścią ogrodniczą z preparatem grzybobójczym, który zabezpieczy je przed rozwojem chorób.  

Jak ciąć? 

Krzewy

Jeśli w swoim ogrodzie masz starsze krzewy agrestu, wytnij ponad 4-letnie pędy. Podobnie postępuj w przypadku borówki. Dzięki temu odmłodzisz krzewy i zdołasz pobudzić je do owocowania. Cytryniec i porzeczka wymagają natomiast prześwietlenia, jeśli są zbyt gęste. Prześwietlenie polega na usunięciu pędów, które się krzyżują i rosną zbyt gęsto. 

Jeśli przed ostatnie 5 lat nie przeprowadzałeś zabiegu odmładzania jagody kamczackiej, teraz jest właściwy termin. Usuń stare pędy i przerzedź koronę. Podobnie postępuj w przypadku żurawiny. Obejrzyj też jeżyny – jeśli pędy przemarzły, należy je usunąć. 

Maliny jesienne i pigwa, a w drugiej połowie lutego winogrona będą wymagały zabiegów podstawowych. Poprawna technika polega na cięciu pędu w odległości 1,5 cm nad pąkiem, pod skosem w stronę przeciwną do pąka. Tak, ma to znaczenie! Niepoprawna technika może spowodować, że krzew zacznie“płakać.” “Płacz łozy” to nic innego jak wyciekanie soków z miejsca cięcia, które może być groźne.   

Drzewka

Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku drzew owocowych. Jeśli masz na swojej działce lub ogrodzie młode okazy, ogranicz się do cięć formujących koronę. Wycinaj gałązki martwe, uszkodzone, krzyżujące się z sąsiednimi i te, które rosną  do środka korony, zamiast na zewnątrz. 

Stare jabłonie i grusze będą wymagać znacznego przerzedzenia, zwłaszcza jeśli nie były wcześniej podcinane. Sam zabieg odmładzania można podzielić na 2 etapy: usuwanie grubych konarów i wycinanie drobnych gałęzi.

Cięcie grubych konarów zacznij od usunięcia kilku grubych gałęzi, aby światło słoneczne miało dostęp do środka korony. Wycinaj gałęzie za obrączką, czyli za miejscem zgrubienia przy nasadzie lub tuż za rozwidleniem. Pędy natomiast skracamy tuż za zdrowym pąkiem pod kątem 45 stopni.

Cięcie cieńszych gałęzi to zabieg mający na celu przerzedzenie korony, Wytnij pędy, które ocierają się o siebie, krzyżują lub zacieniają się nawzajem oraz te, które rosną do środka korony. 

Czym ciąć drzewka i krzewy owocowe? 

Tak, to też ma znaczenie! Do cięcia zawsze wybieraj narzędzia odpowiednio naostrzone i czyste. Tępy sekator uszkodzi wrażliwe tkanki, co może doprowadzić to zasychania pędów. W przypadku drzewek warto zaopatrzyć się w sekator na drążku teleskopowym, który umożliwi pracę na wysokości bez konieczności wchodzenia na drabinę. Drugim, nie mniej pomocnym narzędziem będzie odpowiednio dobrana pilarka, która będzie służyć niezawodnie w każdej temperaturze i ułatwi cięcie grubszych gałęzi. 

Teraz już wiesz, które drzewa i krzewy owocowe potrzebują Cię na przełomie lutego i marca. Pamiętaj, że zadowalający plon dadzą tylko zadbane rośliny, które mają odpowiednią ilość światła i składników odżywczych. Zabiegi pielęgnacyjne takie jak cięcia odmładzające czy przerzedzanie i odpowiednie nawożenie to prosta droga do sukcesu!

Materiały graficzne od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ogród w stylu angielskim, cechy, aranżacja ogrodu
Ogród w stylu angielskim, cechy, aranżacja ogrodu
Głównym założeniem stylu angielskiego stworzenie miejsca dla ludzi i ogrodu. Które rośliny dominują i jak zaplanować rabaty, by cieszyć się iście królewskim ogrodem? Oto kilka podstawowych zasad, które pomogą stworzyć ogród w stylu angielskim.
Grudzień w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać przed sezonem?
Grudzień w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać przed sezonem?
Zima to czas kiedy w ogrodzie jest mniej prac do wykonania, jednak należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu roślin przed niskimi temperaturami za co z pewnością, ogród, odwdzięczy się nam na wiosnę!
Jak zaaranżować duży ogród?
Jak zaaranżować duży ogród?
Duży ogród daje wiele możliwości pięknej i efektownej aranżacji. Przedstawiamy więc kilka pomysłów na stworzenie pięknej przestrzeni wokół domu, w której Ty i inni domownicy będziecie czuć się znakomicie.
Ostatnie wpisy