RoślinyTrawnik

Pielęgnacja trawy – czy kosiarka jest w pełni wystarczającym urządzeniem?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Często zdarza się, że opieka nad ogrodem spoczywa w większości na barkach jednego domownika. To właśnie wyznaczona odgórnie osoba jest odpowiedzialna za skoszenie i pielęgnację murawy oraz uporządkowanie wszystkich krzewów.

W praktyce nie jest możliwe wykonanie wszystkich tych czynności ręcznie. Zawsze potrzebne są ku temu odpowiednie narzędzia, z pomocą których uda się wykonać to sprawnie i precyzyjnie. W kwestii opieki nad trawnikiem, mogłoby się wydawać, że jest to wyłącznie standardowa kosiarka. Nic bardziej mylnego. Poniżej przedstawimy wszystkie narzędzia ogrodowe, potrzebne do pielęgnacji murawy.

Kosiarka – podstawowe, ale czy najważniejsze?

Kosiarka jest rzeczą, bez której żaden trawnik nie wyglądałby przyzwoicie. Umożliwia ona równe ścięcie murawy i odkrywa całe piękno zielonego dywanu. Oczywiście, aby po koszeniu trawnik był gęsty i zadbany, należy pamiętać o częstotliwości wykonywania tej czynności, a także o innych pracach pielęgnacyjnych. W końcu, trawa musi mieć czas na odrośnięcie i regenerację, zanim znów zostanie podcięta.

Fot.: elements.envato.com / borodai

Spora część osób ma dylemat dotyczący jednostki napędu w kosiarce. Niektórzy nie wiedzą dokładnie, na jakiej podstawie dobiera się odpowiedni typ, co w późniejszym czasie przekłada się na wiele problemów. W skrócie możemy wyjaśnić. Kosiarka spalinowa będzie najlepsza dla dużych i nierównych ogrodów. Elektryczna sprawdzi się doskonale na małych powierzchniach, a to ze względu na kabel zasilania. Najbardziej uniwersalna jest opcja akumulatorowa, która ze względu na brak kabla, wymaga ładowania bądź wymiany akumulatora.

Istotną rzeczą są także kosy spalinowe bądź elektryczne. Ich zadaniem jest wykoszenie zalegających w nietypowych miejscach źdźbeł trawy. Przykładami mogą być chociażby obszary między drzewami, krzewami bądź trawnik wyrastający tuż przy ogrodzeniu.

Aerator i wertykulator – narzędzia do pielęgnacji

Te dwa narzędzia są przez niektórych uznawane za niekoniecznie. Oczywiście, nigdy nie ma priorytetu ich kupna, choć ich użytkowanie bez dwóch zdań pomoże utrzymać lepszą kondycję ogrodu. Obydwa zabiegi wykonuje się zarówno wiosną, jak i jesienią. Jeden z nich, a mianowicie wertykulacja polega na mocnym nacinaniu darni w pionie, co ma na celu usunięcie zalegającej warstwy filcu z ziemi.

Aeracja jest inaczej nazywana napowietrzaniem. Polega na nakłuwaniu darni na głębokość 8-10 cm. To z kolei pozwala dotlenić glebę i nieco ja rozluźnić. Dwie te czynności w połączeniu sprawiają, że murawa wyzbędzie się martwych cząstek trawy i umożliwi rozwój zdrowym źdźbłom.

Zraszacze – ważne w trakcie upałów

Trawnik to roślina jak każda inna. Z tego względu wymaga takich samych warunków rozwoju, jak kwiaty czy krzewy. Mowa głównie o świetle i wodzie. O ile z pierwszym czynnikiem nie powinno być nigdy problemów, o tyle w okresie upałów trawnik aż prosi się o wodę. Zraszacze to idealna opcja, regulująca strumień wody i działająca pod odpowiednim ciśnieniem. Dodatkowo, możemy być pewni, że podleje ona każdy fragment powierzchni. Najlepiej jest czerpać wodę do zraszaczy z mauzera wypełnionego deszczówką.

Zdjęcie główne: elements.envato.com / mblach

Polecane artykuły
RoślinyTrawnik

Nawożenie trawnika

Idealny trawnik ma kolor ciemnozielony. Charakteryzuje się również zwartą darnią, która jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz i susze.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Kwiaty – najpiękniejsza dekoracja w każdym domu

Kwiaty są piękną ozdobą, dlatego też ciężko jest wyobrazić sobie bez nich jakiekolwiek wnętrze.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Najpiękniejsze kwiaty cięte na wesele

Wybór odpowiednich kwiatów ciętych na wesele może być trudny, ponieważ oferta jest bardzo bogata. W artykule omówimy najpiękniejsze kwiaty cięte, które warto wykorzystać w dekoracji weselnej. Przedstawimy także praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji i przechowywania kwiatów, aby ich piękno utrzymało się jak najdłużej.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *