Kalendarz ogrodnikaKrzewy ozdobneRośliny

Pielęgnacja iglaków na wiosnę

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
świerk w ogrodzie
Photo by Alexandra Khabarova from Pixabay.com

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. To także moment na wytężone prace ogrodnicze. Sprawdź, jak pomóc iglakom odzyskać blask po trudnych dla roślin zimowych miesiącach. 

Zadbaj o iglaki po zimie

Bez wątpienia zimowe miesiące dają się we znaki wielu roślinom, zarówno tym rosnącym dziko, jak i ogrodowym. Mroźna pora roku nie oszczędza też iglaków, co w ich przypadku jest bardzo widoczne. Wystarczy przyjrzeć się im bliżej, aby zobaczyć, że pędy straciły swój kolor, a niektóre gałązki mogły nawet uschnąć całkowicie. Dzieje się tak dlatego, że zimą nie mogą pobrać wody z zamarzniętej gleby, a do tego są narażone na mroźne wiatry, które dodatkowo je wysuszają. Takie warunki nie sprzyjają zdrowiu rośliny. Na szczęście są sposoby na taką pielęgnację iglaków wiosną, aby pomóc im odzyskać blask i wesprzeć ich dalszy zdrowy rozwój. Poznaj je i zastosuj w swoim ogrodzie! 

>> Zobacz też: Żywopłot zimozielony. Krzewy najlepsze na żywopłot zielone cały rok i nie tylko

Najpierw zajmij się szkodnikami

To właśnie od opryskania iglaków środkiem przeciwko szkodnikom należałoby rozpocząć wiosenne prace ogrodowe. Można zrobić to dość wcześnie, jeszcze podczas przedwiośnia. To pierwszy krok ku zdrowiu naszej rośliny i warto to zadanie potraktować priorytetowo. Nieproszeni goście na naszych iglakach to m.in. ochojnik jodłowy, jaja mszycy czy misecznik tujowiec. Eksperci zwracają uwagę na to, że dużą skutecznością w walce ze szkodnikami na iglakach wykazują się preparaty olejowe powodujące duszenie się szkodników. W przypadku insektów liczy się szybkość naszej reakcji, dlatego koniecznie zabierz się za to jeszcze przed rozpoczęciem kalendarzowej wiosny. Im szybciej, tym lepiej. Pierwsza połowa marca wydaje się być świetnym terminem na tego typu zabiegi i właśnie wtedy najrozsądniej jest zacząć działać.

Jak przycinać iglaki wiosną?

Jeżeli zadbałeś już o oprysk iglaków preparatami przeciwko szkodnikom, pora pomyśleć o przycinaniu – najpopularniejszym chyba zabiegu pielęgnacyjnym! Kwiecień i maj to idealne miesiące do wzięcia się za to. Zacznij od zgromadzenia odpowiednich narzędzi. Dobre jakościowo nożyce i sekatory będą Twoim najlepszym wyborem do ogrodu. Nieco droższe narzędzia to inwestycja na długie lata, więc warto to rozważyć. Co natomiast tyczy się samej techniki przycinania iglaków na wiosnę: zacznij od wycinania pędów, które były uszkodzone przez mróz, nadłamane lub po prostu obumarłe. Kiedy pozbędziesz się już takich gałęzi, czas zająć się formowaniem kształtu naszego iglaka! Skróć nadmiernie rozrośnięte pędy i nadaj roślinie odpowiedni wygląd. 

udekorowane choinki przed domem
Photo by Roberto Machado Noa/LightRocket via Getty Images

Czas na nawóz!

To zabieg, o którym niektórzy zapominają, a ich rośliny niestety płacą za to zdrowiem. Warto wiedzieć, że odporność iglaków w ogromnym stopniu uzależniona jest właśnie od prawidłowego ich nawożenia. Zwróć uwagę przede wszystkim na skład nawozu, lecz także na częstotliwość nawożenia. Opcje są dwie: możesz sięgnąć po wieloskładnikowy nawóz, który ma spowolnione działanie i będzie uwalniał substancje odżywcze przez kilka miesięcy, lub też zdecydować się na podsypywanie rośliny co miesiąc nawozem granulowanym. Jeżeli chodzi o wybór konkretnego preparatu, eksperci przypominają, że iglaki lubią kwaśną glebę i radzą sięgać po nawozy przeznaczone konkretnie dla tej grupy roślin. Chociaż nawożenie jest bardzo istotne, nie należy z nim przesadzać. Chociażby sosny i jałowce nie lubią zbyt częstego nawożenia. Wszystkie zabiegi wykonuj z wyczuciem, na podstawie regularnej obserwacji Twoich roślin. Ich kondycja podpowie Ci sposób działania.

Odpowiednia pielęgnacja zapewni roślinom zdrowie

Bez wątpienia odpowiednia pielęgnacja roślin to podstawa. Chociaż wiosna to trudny czas dla iglaków wyczerpanych zimą, to z pomocą wprawionego ogrodnika mogą dość szybko dojść do siebie i cieszyć wspaniałym wyglądem przez cały sezon. Zadbaj o swoje rośliny, aby rosły zdrowo, omijane przez szkodniki!

Absolwentka polonistyki oraz studiów podyplomowych z marketingu internetowego. Zawodowo specjalistka ds. social mediów oraz copywriterka. Od dziecka uwielbia czytać i pisać i cieszy ją to, że może w ten sposób pracować. Prywatnie mama i żona ceniąca sobie odpoczynek na świeżym powietrzu.
Monika Zysk
Polecane artykuły
Rośliny

Rośliny doniczkowe dla alergików

Alergia na rośliny to dość dokuczliwa przypadłość, która często uniemożliwia posiadanie w domu wymarzonych gatunków. Niemniej jednak istnieje wiele odmian, które nie wywołują niepożądanych efektów alergii, nawet w przypadku silnie uczulonych osób. W tym artykule...
Czytaj więcej
Rośliny

Jak okryć rośliny na zimę? Najlepsze sposoby

Okrywanie roślin na okres zimowy jest ważne, aby chronić je przed mrozem i wiatrem. Możesz wówczas użyć agrowłókniny, słomy lub gałęzi iglaków. Pamiętaj jednak, aby robić to umiejętnie, gdyż nieprawidłowe okrywanie roślin może przynieść więcej...
Czytaj więcej
Owoce i warzywaRośliny

Jakie odmiany drzew owocowych wybrać do swojego ogrodu?

O czym pamiętać przy wyborze odmian drzewek owocowych do swojego ogrodu?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *