Kalendarz ogrodnikaKrzewy ozdobneRośliny

Pielęgnacja iglaków na wiosnę

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
świerk w ogrodzie
Photo by Alexandra Khabarova from Pixabay.com

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. To także moment na wytężone prace ogrodnicze. Sprawdź, jak pomóc iglakom odzyskać blask po trudnych dla roślin zimowych miesiącach. 

Zadbaj o iglaki po zimie

Bez wątpienia zimowe miesiące dają się we znaki wielu roślinom, zarówno tym rosnącym dziko, jak i ogrodowym. Mroźna pora roku nie oszczędza też iglaków, co w ich przypadku jest bardzo widoczne. Wystarczy przyjrzeć się im bliżej, aby zobaczyć, że pędy straciły swój kolor, a niektóre gałązki mogły nawet uschnąć całkowicie. Dzieje się tak dlatego, że zimą nie mogą pobrać wody z zamarzniętej gleby, a do tego są narażone na mroźne wiatry, które dodatkowo je wysuszają. Takie warunki nie sprzyjają zdrowiu rośliny. Na szczęście są sposoby na taką pielęgnację iglaków wiosną, aby pomóc im odzyskać blask i wesprzeć ich dalszy zdrowy rozwój. Poznaj je i zastosuj w swoim ogrodzie! 

>> Zobacz też: Żywopłot zimozielony. Krzewy najlepsze na żywopłot zielone cały rok i nie tylko

Najpierw zajmij się szkodnikami

To właśnie od opryskania iglaków środkiem przeciwko szkodnikom należałoby rozpocząć wiosenne prace ogrodowe. Można zrobić to dość wcześnie, jeszcze podczas przedwiośnia. To pierwszy krok ku zdrowiu naszej rośliny i warto to zadanie potraktować priorytetowo. Nieproszeni goście na naszych iglakach to m.in. ochojnik jodłowy, jaja mszycy czy misecznik tujowiec. Eksperci zwracają uwagę na to, że dużą skutecznością w walce ze szkodnikami na iglakach wykazują się preparaty olejowe powodujące duszenie się szkodników. W przypadku insektów liczy się szybkość naszej reakcji, dlatego koniecznie zabierz się za to jeszcze przed rozpoczęciem kalendarzowej wiosny. Im szybciej, tym lepiej. Pierwsza połowa marca wydaje się być świetnym terminem na tego typu zabiegi i właśnie wtedy najrozsądniej jest zacząć działać.

Jak przycinać iglaki wiosną?

Jeżeli zadbałeś już o oprysk iglaków preparatami przeciwko szkodnikom, pora pomyśleć o przycinaniu – najpopularniejszym chyba zabiegu pielęgnacyjnym! Kwiecień i maj to idealne miesiące do wzięcia się za to. Zacznij od zgromadzenia odpowiednich narzędzi. Dobre jakościowo nożyce i sekatory będą Twoim najlepszym wyborem do ogrodu. Nieco droższe narzędzia to inwestycja na długie lata, więc warto to rozważyć. Co natomiast tyczy się samej techniki przycinania iglaków na wiosnę: zacznij od wycinania pędów, które były uszkodzone przez mróz, nadłamane lub po prostu obumarłe. Kiedy pozbędziesz się już takich gałęzi, czas zająć się formowaniem kształtu naszego iglaka! Skróć nadmiernie rozrośnięte pędy i nadaj roślinie odpowiedni wygląd. 

udekorowane choinki przed domem
Photo by Roberto Machado Noa/LightRocket via Getty Images

Czas na nawóz!

To zabieg, o którym niektórzy zapominają, a ich rośliny niestety płacą za to zdrowiem. Warto wiedzieć, że odporność iglaków w ogromnym stopniu uzależniona jest właśnie od prawidłowego ich nawożenia. Zwróć uwagę przede wszystkim na skład nawozu, lecz także na częstotliwość nawożenia. Opcje są dwie: możesz sięgnąć po wieloskładnikowy nawóz, który ma spowolnione działanie i będzie uwalniał substancje odżywcze przez kilka miesięcy, lub też zdecydować się na podsypywanie rośliny co miesiąc nawozem granulowanym. Jeżeli chodzi o wybór konkretnego preparatu, eksperci przypominają, że iglaki lubią kwaśną glebę i radzą sięgać po nawozy przeznaczone konkretnie dla tej grupy roślin. Chociaż nawożenie jest bardzo istotne, nie należy z nim przesadzać. Chociażby sosny i jałowce nie lubią zbyt częstego nawożenia. Wszystkie zabiegi wykonuj z wyczuciem, na podstawie regularnej obserwacji Twoich roślin. Ich kondycja podpowie Ci sposób działania.

Odpowiednia pielęgnacja zapewni roślinom zdrowie

Bez wątpienia odpowiednia pielęgnacja roślin to podstawa. Chociaż wiosna to trudny czas dla iglaków wyczerpanych zimą, to z pomocą wprawionego ogrodnika mogą dość szybko dojść do siebie i cieszyć wspaniałym wyglądem przez cały sezon. Zadbaj o swoje rośliny, aby rosły zdrowo, omijane przez szkodniki!

Absolwentka polonistyki oraz studiów podyplomowych z marketingu internetowego. Zawodowo specjalistka ds. social mediów oraz copywriterka. Od dziecka uwielbia czytać i pisać i cieszy ją to, że może w ten sposób pracować. Prywatnie mama i żona ceniąca sobie odpoczynek na świeżym powietrzu.
Polecane artykuły
RoślinyTrawnik

Nawożenie trawnika

Idealny trawnik ma kolor ciemnozielony. Charakteryzuje się również zwartą darnią, która jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz i susze.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Kwiaty – najpiękniejsza dekoracja w każdym domu

Kwiaty są piękną ozdobą, dlatego też ciężko jest wyobrazić sobie bez nich jakiekolwiek wnętrze.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Najpiękniejsze kwiaty cięte na wesele

Wybór odpowiednich kwiatów ciętych na wesele może być trudny, ponieważ oferta jest bardzo bogata. W artykule omówimy najpiękniejsze kwiaty cięte, które warto wykorzystać w dekoracji weselnej. Przedstawimy także praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji i przechowywania kwiatów, aby ich piękno utrzymało się jak najdłużej.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *