Owoce i warzywa

Jakie prace należy wykonać w ogrodzie przed zimą?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Annie Spratt/unsplash.com

Zima tuż za rogiem, co oznacza, że trzeba zaplanować kilka kluczowych prac w ogrodzie. Dowiedz się, co należy wykonać przed nadejściem mrozów.

Zadbaj o konserwację

Nim nadejdzie zima, warto zadbać o podpory i wszelkie stelaże. Możesz ściągnąć z nich martwe pnącza, obumarłe łodygi i suche liście. Usuń też wszelkie zabrudzenia z drewnianych elementów w ogrodzie i w razie potrzeby zabezpiecz je impregnatem. Jeśli masz taką możliwość, najlepiej przechowuj je zimą w suchych pomieszczeniach. Sprawdź też stan samych altanek, szklarń i szop. Zorientuj się, czy nie wymagają przemalowania środkami konserwacyjnymi. W razie potrzeby uzupełnij ubytki i dorób awaryjne poprzeczki. Musisz mieć pewność, że konstrukcje będą wystarczająco wytrzymałe, by przetrwać zimowe nawałnice. Zwróć też uwagę na kondycję ogrodzeń. Dodatkowo przeprowadź konserwację sprzętu ogrodniczego. Przed schowaniem na zimę usuń z niego resztki roślin i ziemi, a także przetrzyj go płynem do dezynfekcji. Gdy zajdzie potrzeba, przeprowadź smarowanie. Oczyszczone narzędzia przechowuj w miejscu wolnym od wilgoci.

Oczyść podłoże

Dobrze jest usunąć obumarłe liście oraz chwasty z rabat. Możesz też rozsypać roślinom nieco kompostu przed zimą. Jednocześnie nie zapomnij, by usunąć z ogrodu wszelkie naruszone i wątłe warzywa i owoce, które z czasem mogłyby stać się siedliskiem szkodników. Zadbaj też o oczyszczenie trawnika. Pozbieraj z niego gałązki, liście i obumarłe rośliny, a jeśli będą wolne od chorób, wrzuć je do kompostownika.

Uważaj na infekcje

Zbadaj, czy na Twoich drzewach i krzewach nie występują gnilne plamy. Mogą one zwiastować potrzebę przeprowadzenia leczenia. Przytnij zarażone pędy, a zainfekowane liście zbierz i wyrzuć do kontenera. Zaatakowane rośliny opryskaj środkami grzybobójczymi przed nadejściem mrozów.

Przygotuj oczko wodne

Usuń obumarłe liście i rośliny ze swoich zbiorników wodnych. Zbierz też nadmiernie rozrośnięte egzemplarze, by pozostawić około 90% wolnej przestrzeni na tafli wody. Uważaj jednak na rośliny szuwarowe, gdyż mogą być schronieniem zwierząt. Dodatkowo przenieś węże, pompy i wodotryski do pomieszczenia, aby nie zamarzły. Nie zapominaj też, by regularnie wykonywać przeręble. Możesz też zainstalować styropianowy lub plastikowy pierścień, który będzie zapobiegać całkowitemu zamarzaniu oczka wodnego.

Okryj swoje rośliny

Młode rośliny będą szczególnie narażone na niskie temperatury. Niektóre pędy potrzebują okrycia np. trocinami lub korą, które zapewnią im przetrwanie w wymagających warunkach. Nie wykorzystuj jednak do tego zbyt chłonnych materiałów, gdyż mogą one zablokować wodę na powierzchni i utrudniać jej dopływ do korzeni. Ważne jest, by przed nadejściem zimy okryć ciepłolubne krzewy słomą, liśćmi, agrowłókniną lub gałązkami iglaków. Możesz też wykonać kopczykowanie róż i przeprowadzić wyściółkowanie m.in. magnolii i rododendronów.

Zdj. główne: Annie Spratt/unsplash.com

Student dziennikarstwa, interesujący się ogrodniczymi trickami. Zapalony copywriter z otwartą głową. W wolnych chwilach lubi zrelaksować się przy ambientowej muzyce na łonie natury.
Polecane artykuły
Owoce i warzywa

Świeże warzywa i owoce do gastronomii - skąd je wziąć?

Dostarczanie świeżych warzyw i owoców do gastronomii wymaga współpracy z zaufanymi dostawcami i lokalnymi producentami.
Czytaj więcej
Owoce i warzywa

Czy warto kupować warzywa z hurtowni?

Warzywa z hurtowni - szeroki wybór, świeżość i atrakcyjne ceny. Czy warto? Odkryj zalety i decyduj świadomie.
Czytaj więcej
Owoce i warzywaRośliny

Jakie odmiany drzew owocowych wybrać do swojego ogrodu?

O czym pamiętać przy wyborze odmian drzewek owocowych do swojego ogrodu?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *