Owoce i warzywaRośliny

Ogródek ziołowy krok po kroku

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
ogrodnik z ziołami
Photo by jcomp from: Freepik.com

Ogródek ziołowy można założyć zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Hodowane zioła nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych – wystarczy je tylko regularnie podlewać i odchwaszczać.

Ogródek ziołowy

Posiadanie ziołowego ogródka jest praktycznym rozwiązaniem, zawsze można mieć pod ręką świeże zioła, które są naturalnym dodatkiem do wielu potraw. Własny ogródek sprawi ogrodnikowi dużo frajdy, niezależnie czy zostanie zrobiony na grządce, czy w formie doniczek.

Ogródek ziołowy w doniczkach

Domowy ogródek ziołowy w doniczkach jest bardzo estetycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Świeże zioła w doniczkach wyglądają pięknie i cudownie pachną, są również świetnym dodatkiem do różnych potraw.

Uprawa ziół w doniczkach w kilku krokach

Głębokość doniczki

Najważniejsze w uprawie ziół w doniczkach jest słoneczne miejsce. Dlatego najlepszy do ich uprawy jest kuchenny parapet. Ważna w uprawie ziół jest głębokość doniczki – nie powinna być większa niż 20 cm. Zbyt głęboka spowoduje za duże rozrastanie się systemu korzeniowego. W każdej doniczce powinny być otwory, przez które swobodnie będzie mógł wypływać nadmiar wody. Podczas uprawy domowych ziół nie wolno zapomnieć o odpowiednim drenażu, korzenie ziół nie mogą być w stałym kontakcie z wodą, bo grozi to ich gniciem i zwiędnięciem rośliny.

bazylia w doniczce
Photo by Luisella Planeta Leoni from Pixabay.com

Wysiew nasion

Idealny termin na wysiew nasion to początek marca. Zioła uprawiane w doniczkach powinny być wysiewane do ziemi uniwersalnej lub ziemi przeznaczonej do warzyw. Wyhodowane z nasion zioła są bardziej oporne na czynniki zewnętrzne niż gotowe sadzonki dostępne np. w dyskontach.

>> Zobacz też: Naturalne sposoby walki ze szkodnikami ogrodowymi

Uprawa ziół w przydomowym ogrodzie

Przygotowanie ziemi

Przygotowania do uprawy ziół w ogrodzie warto rozpocząć jesienią rok wcześniej. Ziemię należy przekopać na głębokość min. 25 cm i pozostawić do przezimowania. Dzięki temu zostanie zmagazynowane w niej więcej wody i wyginą niektóre szkodniki. Jesienią warto również nawieźć glebę odpowiednim nawozem lub kompostem. Większość ziół najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Wczesną wiosną należy przekopać ponownie ziemię, wytyczając miejsca, w których zostaną zasiane zioła.

Prawidłowe sianie ziół

Siejąc zioła należy pamiętać, że zioła, które rosną najwyższe, powinny być siane w centrum grządki. Podczas wysiewania należy kierować się ostateczną wysokością roślin, stopniowo zmniejszając ją do końca grządki. Warto też posiać je w kilku grupach z jednego gatunku. Szybko rozrastającym się ziołom należy zostawić dużo wolnego miejsca. Do takich należą:

 • Mięta,
 • Oregano,
 • Szałwia.

Ziół szybko rozrastających się nie należy siać obok tych wolnorosnących, do których należą:

 • Bazylia,
 • Majeranek,
 • Rozmaryn.

Kiedy zbierać zioła z ogródka?

Najczęściej zioła zrywane są na bieżąco do potraw, najwięcej wartości odżywczych mają liście przed kwitnieniem. Najwięcej aromatu mają te zbierane do południa. Zbiory ziół nasiennych m.in. kopru i kolendry odbywają się na przełomie lipca/sierpnia.

zioła ogrodowe na tacy
Photo by congerdesign from: Pixabay.com

10 Ziół, które warto hodować w przydomowym ogródku

 • Bazylia,
 • Lawenda,
 • Rozmaryn,
 • Szczypior,
 • Majeranek
 • Mięta,
 • Pietruszka,
 • Tymianek,
 • Estragon,
 • Lubczyk.

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. Ogród stał się dla niej pasją i formą terapii. Co roku sadzi w nim nowe ciekawe odmiany roślin. Prywatnie jest mamą nastolatki i skrajnego wcześniaka.
Brygida Konopka-Konig
Polecane artykuły
KwiatyRośliny

Kwiaty ogrodowe wieloletnie zimujące w gruncie

Chcesz mieć piękny ogród? Zainspiruj się propozycjami bylin wieloletnich.
Czytaj więcej
Owoce i warzywaRośliny

Nawozy do pomidorów - kiedy i czym najlepiej nawozić?

Uprawiasz pomidory? Przeczytaj, kiedy i czym najlepiej jest je nawozić.
Czytaj więcej
Owoce i warzywaRośliny

Śliwy. 10 najlepszych odmian śliwek

Chcesz posadzić śliwy? Przeczytaj o 10 najlepszych odmianach.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *