Owoce i warzywaRośliny

Nornica ruda. Sposoby na pozbycie się nornic ogrodowych

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
gryzoń w ogrodzie
Photo by jggrz from: Pixabay.com

Nornice są gryzoniami, które mogą narobić bardzo dużych szkód w ogrodzie. Jak rozpoznać nornice?  W jaki sposób pozbyć się ich z ogrodu?

Słów kilka o nornicach ogrodowych

Nornica jest jednym z najmniejszych gryzoni. Wyglądem przypomina mysz, lecz różni się od niej ubarwieniem. Nornica jest rudo-brązowa. Zwierzę ma około 10 cm wielkości i waży około 20 g. Takie maleństwo może wyrządzić bardzo duże szkody w ogrodzie. Nornica jest zwierzęciem nocnym – rozpoczyna żerowanie wieczorem i trwa ono przez całą noc. Pożywienia szuka w promieniu 1 600 m2 od swojego gniazda. Gryzoń ten doskonale skacze i wdrapuje się na drzewa owocowe, z których ogryza korę. 

Dlaczego nornica jest szkodnikiem?

Nornica żywi się głównie roślinami, owadami i ich larwami, nasionami oraz pędami roślin. Jesienią i zimą żywi się owocami, nasionami i nadziemnymi częściami roślin. Jeśli brakuje jej pożywienia, to żeruje na korze drzew.

Jak rozpoznać, że w ogrodzie są nornice?

Nornice w ogrodzie można rozpoznać po okrągłych otworach, które znajdują się na ziemi. Nornica w przeciwieństwie do kreta nie usypuje kopców, a jej tunele znajdują się płytko w ziemi.

Naturalne sposoby zwalczania nornic

Naturalnym sposobem odstraszania nornic jest wypuszczenie na działkę psa lub kota – nornice są bardzo płochliwymi zwierzętami. Jeśli na działce przebywają zwierzęta domowe, to z reguły nie ma na niej nornic.

Kolejnym naturalnym sposobem na zwalczanie nornic jest włożenie do tunelu czosnku lub roztartych liści bzu. Dzięki temu nornice bardzo szybko wyprowadzą się z ogrodu.

Ostatnim ekologicznym sposobem na odstraszanie nornic jest dźwięk. Wystarczy zamontować metalową puszkę na metalowym patyku i umieścić w pobliżu norki. Gdy wiatr poruszy puszką, to nornica wystraszy się i ucieknie.

Żywołapki

W sklepach ogrodniczych można kupić pułki do łapania nornic. Rozwiązanie to jest bardzo ekologicznym i humanitarnym sposobem na pozbycie się gryzoni z ogrodu. Wystarczy tylko zamontować żywołapkę w jednym z norniczych tuneli i poczekać, aż gryzoń wejdzie do środka i zostanie złapany. Pułapkę należy sprawdzać regularnie i wypuścić nornicę, jak najdalej od posesji.

Chemiczne sposoby zwalczania nornic

Jeśli naturalne sposoby nie przynoszą pożądanego efektu, to należy wtedy sięgnąć po środki chemiczne. Do tunelu należy wprowadzić odpowiednią ilość płynu lub trutki. Kolejnym sposobem jest zaprawianie cebul kwiatowych przed ich posadzeniem. Dzięki temu nie staną się przysmakiem dla nornic.

Kolejnym chemicznym sposobem na zwalczanie nornic jest ich zagazowanie za pomocą świec dymnych. Gazownie należy przeprowadzić tylko na terenach otwartych, w odległości co najmniej 5 m od drzew i zabudowań. Podczas zgazowywania należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. Metoda ta jest skuteczna tylko w przypadku pojedynczych ognisk gryzoni. 

>> Zobacz też: Jak pozbyć się gryzoni z ogrodu?

Jak zabezpieczyć rośliny przed nornicami?

Choć nornice rzadko przebywają w ogrodach, to istnieje sposób, aby w ogóle się nie pojawiły. Wystarczy tylko posadzić rośliny cebulowe w odpowiednich koszykach (plastikowych lub metalowych). Dzięki temu nornica nie będzie wyjadać cebulek. Jeśli nornice podgryzają drzewka, to warto ich korzenie otoczyć siatką.

Nornice nie lubią niektórych zapachów, dlatego świetnym rozwiązaniem jest posadzenie czosnku ozdobnego w rabatach z roślinami cebulowymi. Gryzonie nie tolerują krzewów takich jak czarna porzeczka, wilczomlecz i mięta.

W zabezpieczeniu ogrodu przed nornicami pomocna jest siatka z PCV, której oczka nie są większe niż 10 cm. Dzięki umieszczeniu jej w gruncie pod płotem gryzonie nie będą mogły przedostać się na posesję.

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. Ogród stał się dla niej pasją i formą terapii. Co roku sadzi w nim nowe ciekawe odmiany roślin. Prywatnie jest mamą nastolatki i skrajnego wcześniaka.
Brygida Konopka-Konig
Polecane artykuły
Rośliny

Rośliny doniczkowe dla alergików

Alergia na rośliny to dość dokuczliwa przypadłość, która często uniemożliwia posiadanie w domu wymarzonych gatunków. Niemniej jednak istnieje wiele odmian, które nie wywołują niepożądanych efektów alergii, nawet w przypadku silnie uczulonych osób. W tym artykule...
Czytaj więcej
Rośliny

Jak okryć rośliny na zimę? Najlepsze sposoby

Okrywanie roślin na okres zimowy jest ważne, aby chronić je przed mrozem i wiatrem. Możesz wówczas użyć agrowłókniny, słomy lub gałęzi iglaków. Pamiętaj jednak, aby robić to umiejętnie, gdyż nieprawidłowe okrywanie roślin może przynieść więcej...
Czytaj więcej
Owoce i warzywaRośliny

Jakie odmiany drzew owocowych wybrać do swojego ogrodu?

O czym pamiętać przy wyborze odmian drzewek owocowych do swojego ogrodu?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *