Owoce i warzywaRośliny

Morele – co warto wiedzieć o ich uprawie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Źródło: Tetyana Kovyrina/pexels.com

Morele to owoce, z których można robić domowe dżemy, ciasta, desery… a także jeść je po prostu na świeżo, prosto z drzewa. Najlepiej oczywiście smakują te z własnego ogródka. Co zrobić, by drzewka moreli rosły i owocowały? 

Morele mają podobne wymagania, co drzewka brzoskwiniowe; jeśli więc w Twoim ogródku rosną i owocują te drugie, morele także szybko się zadomowią. Jednak tak samo jak brzoskwinie, morele potrzebują sporej troski i opieki, aby rosły zdrowe, a ogrodnik mógł cieszyć się smacznymi, słodkimi owocami. Z tego artykułu dowiesz się, jak uprawiać morele w przydomowym ogródku. 

Najtrudniejszy pierwszy krok – sadzenie i kwitnienie

Sadzonki moreli sadzi się do gruntu wiosną. Te drzewka owocowe kwitną pięknymi, różowymi, delikatnymi kwiatami już od marca, przez co należy bardzo uważać, by wiosenne przymrozki nie pozbawiły drzewka szansy na owoce. Warto więc wybierać odmiany charakteryzujące się późnym kwitnieniem. I raczej należy także zastanowić się, czy ta ogrodnicza misja ma szansę powodzenia, jeśli mieszkamy w chłodniejszych rejonach Polski. 

Ponieważ morele są samopylne (a przynajmniej większość jej odmian), w ogrodzie można sadzić pojedyncze drzewka. Jeśli planujesz posadzić kilka obok siebie, zachowaj przynajmniej 3 metry odstępu pomiędzy poszczególnymi sadzonkami. 

Od sadzonki do drzewka 

Morele to rośliny dość wybredne, jeśli chodzi o dobór odpowiedniego stanowiska. Najważniejszym wyznacznikiem w ich uprawie jest fakt, że nie cierpią mrozów, są bardzo ciepłolubne. Drzewka moreli muszą więc zostać posadzone w takim miejscu, by mieć jak najwięcej dostępu do światła, najlepiej od strony południowej. Oprócz chłodu szkodzi im także wiatr, dlatego warto sadzić je w miejscach osłoniętych, np. przy murze. I nigdy nie w zagłębieniach terenu – narazisz morele na chłód. 

Morele najlepiej rosną w glebie umiarkowanie zwięzłej. Przed sadzeniem należy wykopać dołek szeroki na metr i głęboki na pół metra, a potem wypełnić go żyzną ziemią. Po trzech latach (wtedy, gdy możliwie pojawią się pierwsze owoce), nawozić morelę obornikiem, kompostem i nawozami mineralnymi. 

Gatunki moreli 

  • Early Orange – jest to odmiana, która kwitnie wcześnie i owocuje już od lipca (a zbiory konieczne są kilkukrotnie). Pomimo tego, że kwiaty pojawiają się wcześnie, wytrzymują przymrozki, gdyż odmiana ta jest bardzo odporna na mrozy. Ta amerykańska odmiana daje owoce nieco spłaszczone z boków, o słodkim miąższu, który łatwo oddziela się od pestki. Dzięki temu owoce nadają się na desery i przetwory. 
  • Harcot – kanadyjska odmiana, która rodzi duże i smaczne owoce, jest jednak wymagająca w uprawie. Samo drzewo jest odporne na niskie temperatury, jednak kwiaty szybko uszkadzane są przez przymrozki. Dodatkowo nie jest to jedna z odmian samopylnych, wymaga zapylacza. Swoją kapryśną naturę Harcot wynagradza smakiem owoców – słodkim, o lekko pomarańczowym smaku.
  • Somo – odmiana polska, rodzima, dlatego przystosowana do naszych warunków klimatycznych. Całe drzewko oraz kwiaty są odporne na mróz. Owocuje dość późno, dopiero w sierpniu, jednak obradza silnie w drobne owoce. Owoce z odmiany Somo wykorzystywane mogą być do deserów, a także na pyszne, aromatyczne kompoty.

Przeczytaj też: https://gardenyard.pl/rosliny/dynia-pizmowa-uprawa-i-pielegnacja/

Z wykształcenia dziennikarka - być może właśnie dlatego nieustannie stara się zaspokajać swoją ciekawość świata. Z pasją odkrywa świat home&decor, ciągle poszerzając swoją wiedzę na temat aranżacji, a także stara się przekładać teorię na praktykę poprzez częste zmiany w wystroju swoich wnętrz. W przyszłości chciałaby założyć własną gazetę o tematyce ogrodniczej, gdyż niezwykle fascynują ją rośliny. Jej pierwsza ogrodnicza miłość to różaneczniki.
Polecane artykuły
Rośliny

Jak poprawić jakość swoich roślin?

W jaki sposób można wpłynąć na jakość roślin? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Rośliny doniczkowe dla początkujących ogrodników: Wybór i pielęgnacja

Marzenie o pięknym, zielonym wnętrzu można spełnić dzięki roślinom doniczkowym. Są one nie tylko ozdobą naszych domów, ale także przynoszą wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia.
Czytaj więcej
Rośliny

Środki ochrony roślin: Zapewnienie zdrowia i plonów

W rolnictwie i ogrodnictwie środki ochrony roślin odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu i zwalczaniu szkodników, chorób oraz chwastów, które mogą zagrażać zdrowiu roślin i plonów.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *