KwiatyRośliny

Łatwe w uprawie kwiaty jednoroczne

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
kwiaty bratki
Photo by AnnaER from Pixabay.com

Kwiaty jednoroczne łatwe w uprawie są idealnym rozwiązaniem dla osób, które od niedawna posiadają swój ogród i dopiero uczą się go uprawiać.

Jak zaplanować ogród, aby był łatwy w uprawie?

Posiadanie własnego ładnego ogrodu jest zajęciem bardzo czasochłonnym. Niestety coraz mniej osób ma wystarczająco czasu, aby o niego dbać. Mała ilość czasu nie oznacza, że nie można mieć pięknego ogrodu. Wystarczy go tylko w odpowiedni sposób zaplanować. Podczas planowania ogrodu łatwego w pielęgnacji bardzo ważne są dwie kwestie:

 • ustalenie:
  • odczynu gleby,
  • nasłonecznienia,
  • warunków pogodowych;
 • wybór odpowiednich roślin.

Kwiaty jednoroczne łatwe w uprawie

Większość kwiatów jednorocznych to rośliny łatwe w uprawie, które wysiewane są wczesną wiosną, a kwitną latem i późną jesienią. Jeśli nasiona z przekwitniętych roślin nie zostaną zebrane, to bardzo często przezimowują w gruncie i kwitną ponownie w lecie.

Kwiaty jednoroczne mogą być wysiewane:

 • w doniczkach,
 • w skrzynkach,
 • do gruntu.

Większość roślin jednorocznych preferuje stanowiska słoneczne. Kwiaty te muszą być również intensywnie nawożone i podlewane.

tulipany
Photo by pasja1000 from Pixabay.com

12 najpopularniejszych kwiatów łatwych w uprawie

1. Kosmos podwójnie pierzasty 

Kosmos jest jednoroczną rośliną osiągającą nawet 1 m wysokości. Ozdobą tej rośliny są duże kwiaty w kolorach od bieli do jasnego różu. Kwiat ten kwitnie od lipca do późnej jesieni.

Roślina ta jest bardzo łatwa w uprawie, potrzebuje tylko słonecznego stanowiska. Nasiona wysiewa się prosto do gruntu zaraz po zimnych ogrodnikach, czyli po 14 maja.

2. Nagietek lekarski 

Nagietek jest ozdobną rośliną lekarską. Osiąga maksymalną wysokość 70 cm. Kwitnie na pomarańczowo od czerwca do października.

Roślinę tę należy wysiewać do gruntu na przełomie kwietnia i maja. Wymaga słonecznego stanowiska oraz intensywnego podlewania w czasie suszy. Należy wycinać kwiatostany, dzięki czemu można przedłużyć okres kwitnienia.

3. Nasturcja większa 

 Nasturcja większa hodowana jest w Polsce w dwóch odmianach:

 • pnącej – świetnie prezentującej się na kratach,
 • płożącej – idealnej do wysiewania w pojemnikach lub do uprawy na rabatach.

Kwiaty nasturcji występują w kolorach od żółtego do czerwonego i kwitną przez całe lato. Roślina ta wymaga stanowiska słonecznego z lekko wilgotną i ubogą w składniki mineralne glebą.

4. Maciejka 

Maciejka jest jednorocznym kwiatem o pięknym zapachu. Bardzo szybko rośnie, dorasta do około 40 cm wysokości, ma kwiaty w kolorze jasnofioletowym.

Kwitnie od czerwca do sierpnia. Wymaga słonecznego stanowiska, choć może rosnąć również w półcieniu. W czasie suszy wymaga regularnego podlewania.

5. Słonecznik ozdobny

Słonecznik ozdobny jest karłowatą odmianą popularnego słonecznika. Odmiana ta występuje w kolorach:

 • żółtym,
 • czerwonym,
 • brązowym,
 • purpurowym.

Okres kwietnia przypada na lipiec i sierpień. Nasiona należy wysiać do gruntu w połowie maja. Roślina ta wymaga stanowiska słonecznego osłoniętego od wiatru. Słonecznik musi być regularnie podlewany i nawożony.

6. Szałwia błyszcząca 

Szałwia błyszcząca jest jedną z najładniejszych roślin jednorocznych, która nadaje się do uprawy w rabatach. Kwitnie od czerwca do września, dorasta do maksymalnie 40 cm wysokości.

Wymaga stanowiska słonecznego i żyznej próchniczej gleby. Sadzonki mogą być umieszczane w gruncie w połowie maja.

7. Aster chiński 

Aster jest jednym z popularniejszych kwiatów w polskich ogrodach. Kwitnie w sierpniu i wrześniu. Roślina ta nadaje się do hodowania:

 • w skrzyniach,
 • doniczkach,
 • na rabatach.

Astry preferują słoneczne stanowisko z glebą próchniczo-piaszczystą. Nasiona wysiewane są do gruntu w połowie maja.

8. Maczek kalifornijski 

Maczek kalifornijski ceniony jest za długi okres kwitnienia (od czerwca do września), roślina ta dorasta maksymalnie do 60 cm wysokości.

Wymaga stanowiska słonecznego, z przepuszczalną glebą. Nasiona można wysiewać już w kwietniu. Roślina ta nie wymaga nawożenia. 

9. Kocanki ogrodowe 

Kocanki ogrodowe hodowane są zwłaszcza przez osoby, które układają suszone bukiety. Dorasta maksymalnie do 100 cm wysokości, okres kwitnienia przypada od lipca do października.

Roślina ta wymaga stanowiska słonecznego i próchniczej przepuszczalnej gleby. Nasiona wysiewa się do pojemników na przełomie marca i kwietnia, a przepikowuje się do gleby pod koniec maja.

10. Aksamitka

Roślina ta jest bardzo popularna w polskich ogrodach. Dorasta do maksymalnie 80 cm wysokości, choć najpopularniejsza jest aksamitka rozpierzchła dorastająca do 30 cm.

Aksamitka wymaga słonecznego stanowiska, przed wysiewem grunt należy nawieźć nawozem wieloskładnikowym.

11. Czubatka ubiorkolistna

Czubatka jest rośliną kwitnącą od maja do października, ma delikatne kwiaty w kolorach:

 • białym,
 • niebieskim,
 • różowym,
 • fioletowym.

Wymaga stanowiska słonecznego z wilgotną i lekko przepuszczalną glebą.

>> Zobacz też: Kiedy sadzić tulipany? Techniki sadzenia i najlepsze odmiany

12. Czarnuszka damasceńska

Czarnuszka jest kwiatem o włochatej łodydze i kwiatostanie w kolorach:

 • białym,
 • jasnoniebieskim,
 • różowym,
 • niebiesko-fioletowym.

Roślina ta nie ma specjalnych wymagań uprawowych, ale należy ją regularnie nawozić nawozem wieloskładnikowym.

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. Ogród stał się dla niej pasją i formą terapii. Co roku sadzi w nim nowe ciekawe odmiany roślin. Prywatnie jest mamą nastolatki i skrajnego wcześniaka.
Polecane artykuły
RoślinyTrawnik

Nawożenie trawnika

Idealny trawnik ma kolor ciemnozielony. Charakteryzuje się również zwartą darnią, która jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz i susze.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Kwiaty – najpiękniejsza dekoracja w każdym domu

Kwiaty są piękną ozdobą, dlatego też ciężko jest wyobrazić sobie bez nich jakiekolwiek wnętrze.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Najpiękniejsze kwiaty cięte na wesele

Wybór odpowiednich kwiatów ciętych na wesele może być trudny, ponieważ oferta jest bardzo bogata. W artykule omówimy najpiękniejsze kwiaty cięte, które warto wykorzystać w dekoracji weselnej. Przedstawimy także praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji i przechowywania kwiatów, aby ich piękno utrzymało się jak najdłużej.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *