KwiatyRośliny

Kwiaty wieloletnie. Jakie odmiany warto mieć w ogrodzie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
hiacynt
Photo from Freepik.com

Zbliża się czas, kiedy można rozpocząć prace ogrodowe. To doskonały moment na to, by rozpocząć sadzenie nowych roślin. 

Wielu ogrodników marzy o tym, by w ich ogrodzie zawsze roztaczał się piękny zapach i widoczna była paleta różnorodnych barw. W tym celu warto zdecydować się na zasadzenie kwiatów wieloletnich.

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie wybrać najlepiej, a także gdzie warto je posadzić, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Przedstawiamy piękne kwiaty wielosezonowe, których posadzenie w ogrodzie to doskonały pomysł dla każdego!

>> Zobacz też: Łatwe w uprawie kwiaty jednoroczne

1.    Hortensje

Piękne i barwne kwiaty, które doskonale sprawdzają się w niemal każdym ogrodzie. To rośliny, które pięknie kwitną i można je spotkać w wielu barwach. Ciekawostką na ich temat jest to, że ich barwa jest uzależniona od kwaśności gleby, w której są posadzone.

Warto wiedzieć, że lubią one miejsca zacienione. Najlepiej sadzić je w miejscach, gdzie są osłonięte przed wiatrem. Kwieciste hortensje mogą zimować bez przykrycia. Niestety istnieją odmiany, które są kłopotliwe w uprawie i wrażliwe na zmiany temperatury. Jednak ich zapach i barwy sprawiają, że naprawdę warto o nie zadbać.

2.    Szałwia błyszcząca

Piękna i złocista, szałwia błyszcząca pochodzi z Ameryki Południowej. Tam właśnie uprawiana jest jako roślina wieloletnia. Zadbana w zimie, nawet w polskich warunkach może kwitnąć przez kilka sezonów.

Może osiągać od 20 do 50 centymetrów wysokości.Najczęściej spotykane są odmiany, które osiągają od dziesięciu do dwudziestu centymetrów szerokości. Dobrym czasem na ich posadzenie jest początek czerwca. Zanim jednak zdecydujesz się na prace w ogrodzie z tą rośliną, koniecznie upewnij się, że wieczorami i nad ranem nie przewiduje się przymrozków, ponieważ mogą one uszkodzić roślinę i sprawić, że nie będzie rosła.

3.    Czosnek ozdobny

Jest to jedna z roślin, która pięknie prezentuje się w ogrodzie. Cebulki mogą zimować w ziemi, jednak najlepiej je wykopać i trzymać w ciepłym miejscu w domu, a następnie posadzić w okresie maja i czerwca.

Fioletowy kolor kwiatów sprawia, że nie da się przejść koło nich obojętnie. Czosnek ozdobny najczęściej kwitnie od czerwca do sierpnia. W tym czasie cieszy właścicieli ogrodu pięknym wyglądem i niepowtarzalnym kolorem. Lubi słońce. Najlepiej rozwija się w glebie piaszczysto-gliniastej lub piaszczystej. Nie jest więc wymagający. Doskonale sprawdzi się nawet w miejscach, gdzie jest dużo gliny. Jest w stanie osiągnąć wysokość do 1,5 metra.

4.    Hiacynty

To piękna i bardzo popularna roślina, która najczęściej pokazuje się po zimie. Jej zapach przywołuje na myśl wiosnę i ciepło. To roślina, która lubi ciepło i słońce. Woli być osłonięta od wiatru. 

Hiacynty mają bardzo duże kwiaty, które pojawiają się w bardzo dużym zagęszczeniu. Jest to roślina, którą można mieć nie tylko w ogrodzie, ale również w domu w doniczce. Warto wiedzieć, że po przekwitnięciu należy poczekać, aż liście zaczną opadać. Wtedy należy wykopać cebulki i dokładnie je oczyścić. Pod koniec sezonu letniego konieczne jest ich trzymanie w chłodnym i przewiewnym miejscu. Następnie można je ponownie sadzić w okolicach września.

5.    Mieczyki

Mieczyki to kolejne kwiaty, które warto mieć w swoim ogrodzie. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że rosną naprawdę wysoko. Mogą osiągać nawet 1,2 metra wysokości. Warto również pamiętać, że jest to roślina, która ma bardzo duże i pięknie pachnące kwiaty. Warto jednak pamiętać o tym, by na zimę wykopywać wszystkie cebulki i przechowywać je w ciepłym i zacienionym miejscu. Roślina ta doskonale rozwija się w glebie żyznej i próchniczej. Lubi umiarkowanie wilgotną ziemię oraz nasłonecznienie. Kwitnie w okresie lipca i sierpnia.

6.    Tulipany

Tulipany to rośliny wielosezonowe. Można je kupić w wielu różnorodnych kolorach. Warto wiedzieć, że mają one bardzo długi czas wegetacji, który trwać może nawet sto dni. Do ich uprawy doskonale sprawdza się gleba gliniasta i piaszczysta. Warto zadbać o to, by sadzone były w żyznej ziemi, która ma dużą przepuszczalność.

tulipany
Photo by pasja1000 from Pixabay.com

Wiedząc już nieco więcej na temat tego, jakie kwiaty wielosezonowe można wybrać do swojego ogrodu, łatwiej jest zdecydować się na te najpiękniejsze i najłatwiejsze w uprawie.

Jako copywriter staram się dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Urządzenie wnętrz domowych to dla mnie pestka. Gotowanie to pasją, a na co dzień interesuje się zdrowym odżywianiem. Staram się uświadamiać innych jak ważna jest ekologia i jak o nią dbać każdego dnia.
Polecane artykuły
Rośliny

Jak poprawić jakość swoich roślin?

W jaki sposób można wpłynąć na jakość roślin? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Rośliny doniczkowe dla początkujących ogrodników: Wybór i pielęgnacja

Marzenie o pięknym, zielonym wnętrzu można spełnić dzięki roślinom doniczkowym. Są one nie tylko ozdobą naszych domów, ale także przynoszą wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia.
Czytaj więcej
Rośliny

Środki ochrony roślin: Zapewnienie zdrowia i plonów

W rolnictwie i ogrodnictwie środki ochrony roślin odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu i zwalczaniu szkodników, chorób oraz chwastów, które mogą zagrażać zdrowiu roślin i plonów.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *