KwiatyRośliny

Kwiaty pnące na balkon

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli masz mieszkanie z balkonem, to na pewno chciałbyś mieć na nim namiastkę ogrodu lub chciałbyś się odsłonić od wścibskich sąsiadów. Najlepszymi kwitami na balkon są łatwe w uprawie pnącza. Jakie kwiaty pnące będą najlepsze?

Jakie kwiaty pnące wybrać na słoneczny balkon?

Na balkon od strony południowej lub zachodniej należy wybrać pnącza dobrze znoszące bezpośrednie nasłonecznienie. Na takich balkonach najbardziej upalną porą dnia jest południe. Trzeba wtedy zapewnić kwiatom właściwe osłony, bo ich liście mogą ulec poparzeniu.

TOP 5 kwiatów pnących na słoneczny balkon 

1. Groszek pachnący

Groszek pachnący jest jedną z najpopularniejszych jednorocznych kwiatów pnących. Kwitnie na różne kolory: fioletowy, różowy, biały i żółty. Kwiaty pojawiają się od czerwca do sierpnia.

2. Nasturcja większa

Jednoroczna roślina o charakterystycznych smukłych pędach. Kwitnie od czerwca do września na żółto, pomarańczowo lub czerwono. Rośnie również na stanowiskach półcienistych, lecz wtedy słabiej kwitnie.

3. Powojnik tangucki

Powojnik jest rośliną wieloletnią. Cenioną ze względu na mrozoodporność i łatwość w uprawie. Wymaga słonecznego stanowiska żyznej i przepuszczalnej gleby. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

4. Męczennica

Pnącze wieloletnie, bardzo mocno i szybko się krzewi. Dzięki temu jest naturalnym parawanem. Bardzo popularna jest męczennica o niebieskich kwiatach.

5. Milin amerykański

Pnącze pochodzące z USA. Kwitnie od czerwca do września na czerwono-pomarańczowy kolor.

Jakie kwiaty pnące na zacieniony balkon?

Zacienione balkony usytuowane są najczęściej od strony północnej i wschodniej. Na takich balkonach słońce pojawia się jedynie wczesnym rankiem i późnym wieczorem. Promienie słoneczne nie są intensywne, a rozproszone.

TOP 5 kwiatów pnących na zacieniony balkon 

Bluszcz pospolity

Wieloletnie zimozielone pnącze. Po ok. roku od posadzenia roślina zaczyna się rozrastać.

2. Wiciokrzew

Na zacienionym balkonie najlepiej będzie rosnąć wiciokrzew pomorski (zakwita na dwukolorowo) i Tellmana (kwitnący na żółto).

3. Hortensja pnąca

Kwitnie na przełomie czerwca i lipca kilka lat po posadzeniu. Jest to roślina wieloletnia i mrozoodporna.

4. Akebia

Bardzo szybko rośnie i nie ma szczególnych wymagań uprawowych. Zakwita na wiosnę drobnymi fioletowymi kwiatami.

5, Winobluszcz pięciolistkowy

Zwany także jako dzikie wino. Porasta najczęściej ściany budynków, a jesienią przebarwia się na czerwono.

Co warto wiedzieć o sadzeniu kwiatów pnących na balkonie?

Jednoroczne pnącza najlepiej jest sadzić w plastikowych donicach lub skrzynkach balkonowych. Jeśli kwiaty są wieloletnie, to warto je posadzić w drewnianych lub kamiennych donicach. Trzeba pamiętać o odpowiednim drenażu np.: z keramzytu.

Pnące kwiaty wymagają również odpowiednich podpór. Najlepiej do tego sprawdza się kraty, pergole, a nawet mury budynków. Istnieje wtedy ryzyko uszkodzenia elewacji.

Pielęgnacja kwiatów pnących na balkonie

Pnące kwiaty balkonowe są bardzo łatwe w uprawie. Wymagają żyznej gleby i podpory utrzymujące je w pionie. Wymagają również prostych zabiegów pielęgnacyjnych, którymi są:

  • podlewanie – regularnego podlewania, zwłaszcza w czasie suszy;
  • nawożenie – rozłożyć kompost lub zastosować nawóz wieloskładnikowy;
  • przycinanie – należy wiosną przycinać suche pędy;
  • okrywanie pnącza – wieloletnie pnącza należy zabezpieczyć przed mrozami.

Zdjęcie główne: daymon_ss/pixabay.com

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. Ogród stał się dla niej pasją i formą terapii. Co roku sadzi w nim nowe ciekawe odmiany roślin. Prywatnie jest mamą nastolatki i skrajnego wcześniaka.
Brygida Konopka-Konig
Polecane artykuły
Rośliny

Rośliny doniczkowe dla alergików

Alergia na rośliny to dość dokuczliwa przypadłość, która często uniemożliwia posiadanie w domu wymarzonych gatunków. Niemniej jednak istnieje wiele odmian, które nie wywołują niepożądanych efektów alergii, nawet w przypadku silnie uczulonych osób. W tym artykule...
Czytaj więcej
Rośliny

Jak okryć rośliny na zimę? Najlepsze sposoby

Okrywanie roślin na okres zimowy jest ważne, aby chronić je przed mrozem i wiatrem. Możesz wówczas użyć agrowłókniny, słomy lub gałęzi iglaków. Pamiętaj jednak, aby robić to umiejętnie, gdyż nieprawidłowe okrywanie roślin może przynieść więcej...
Czytaj więcej
Owoce i warzywaRośliny

Jakie odmiany drzew owocowych wybrać do swojego ogrodu?

O czym pamiętać przy wyborze odmian drzewek owocowych do swojego ogrodu?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *