KwiatyRośliny

Kwiaty ogrodowe wieloletnie zimujące w gruncie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Większość wieloletnich kwiatów ogrodowych usycha jesienią. Wiosną wypuszczają nowe pędy i ogród ponownie pięknie wygląda. Najpopularniejszymi kwiatami wieloletnimi są byliny. Jak sadzić te rośliny? Które gatunki będą najlepsze?

Jak sadzić byliny wieloletnie?

Jeśli chcesz posadzić w swoim ogrodzie byliny wieloletnie, to musisz wiedzieć, że najlepiej prezentują się one na rabatach o nieregularnym kształcie. Wokół drzew warto wybierać kwiaty cieniolubne.

Rabata z posadzonymi bylinami powinna być w naturalny sposób połączona z innymi elementami ogrodu. Bardzo ładnie prezentują się byliny posadzone przy płocie lub przy pergoli. W pobliżu miejsca wypoczynku warto posadzić byliny o subtelnych kształtach i kolorach.

Jakie byliny najlepiej sadzić w ogrodzie?

Rośliny wieloletnie wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych przed zimą. Jeśli rośliny zbyt mocno się rozrosły, to należy je przerzedzić, poprzez usunięcie chorych lub słabych egzemplarzy. Przed pierwszymi przymrozkami trzeba usunąć z roślin suche pędy i liście. Można nimi obsypać rabatę, dzięki temu posłużą jako okrywa ziemi.

Pierwiosnek

Zwany również prymulką, najlepiej prezentuje się na skalniaku. Występujący w naturze jest rośliną chronioną. Pod ochroną znajduje się również pierwiosnek lekarski i pierwiosnek wyniosły. Prymula jest bardzo popularnym kwiatem ogrodowym, ze względu na dużą gamę kolorów i małe wymagania glebowe.

Kosaćce

Kosaćce, zwane potocznie również irysami, występują naturalnie na półkuli północnej. Dzięki procesowi krzyżowania naturalnych odmian powstały irysy ogrodowe w odmianach karłowatych, średnich i wysokich. Odmiany irysów ogrodowych różnią się między sobą okresem kwitnienia. Wymagają słonecznego stanowiska.

Astry

Astry są największą grupą bylin kwitnących. W zależności od odmiany kwitną wiosną, latem lub jesienią. W ogrodzie bardzo ładnie prezentuje się aster nowoangielski. Kwitnie we wrześniu i w październiku. Wymaga stanowiska słonecznego. Dobrze znosi suszę. Na skalniak polecany jest aster krzaczasty kwitnący we wrześniu i październiku. W ogrodzie skalnym pięknie będą się prezentowały również odmiany karłowate.

Foksy

Foksy są jedną z dłużej kwitnących bylin. Kwitną od czerwca do września. Preferują gleby próchniczne, o stałej wilgotności. Bardzo popularne są niskie i karłowe odmiany tych kwiatów. Jedną z nich są foksy skrzydlate, które są często sadzone na skalniakach.

Ostróżki

Są bardzo dekoracyjnymi bylinami wieloletnimi. Wymagają systematycznego nawożenia i podlewania. Kwitną w różnych kolorach. Po przekwitnięciu należy ściąć łodygi.

Akanty

Pochodzą z rejonu Morza Śródziemnego. Mają bardzo dekoracyjne, fioletowe kwiaty. Wymagają słonecznego stanowiska, choć rosną również w półcieniu.

Wrzośce

Bylina długo kwitnąca – od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Występują w różnych kolorach. Wymagają kwaśnej ziemi. Najlepiej rosną na stanowisku słonecznym.

Peonia

Peonia jest wonną wiosenną byliną. Wymaga słonecznego stanowiska i żyznej ziemi. Na jednym miejscu może rosnąć nawet kilkadziesiąt lat.

Goździk pierzasty

Bylina pięknie pachnąca i szybko rozrastająca. Wymaga słonecznego stanowiska, przepuszczalnej gleby. Dobrze znosi brak podlewania. Pięknie prezentuje się na skalniaku. Co trzy lata należy wykonać podział rośliny, który ją odmłodzi.

Zdjęcie główne: Julia Zaporozhchenko/pexels.com

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. Ogród stał się dla niej pasją i formą terapii. Co roku sadzi w nim nowe ciekawe odmiany roślin. Prywatnie jest mamą nastolatki i skrajnego wcześniaka.
Brygida Konopka-Konig
Polecane artykuły
RoślinyTrawnik

Chwasty w trawniku. Jak się ich pozbyć skutecznie?

Chcesz pozbyć się chwastów ze swojego trawnika? Przeczytaj, w jaki sposób zrobić to skutecznie.
Czytaj więcej
Owoce i warzywaRośliny

Najlepsze jesienne jabłka - odmiany i przechowywanie

Chcesz mieć smaczne jabłka w zimie? Przeczytaj, jakie odmiany nadają się najlepiej do przechowywania.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Rośliny cebulowe, które nie są mrozoodporne

Rośliny cebulowe to największa ozdoba ogrodów wczesną wiosną. To kwiaty, które cieszą nas swoim pięknem już od pierwszych dni wiosny. Jakie rośliny cebulowe nie są odporne na mrozy?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *