KwiatyRośliny

Kwiaty ogrodowe wieloletnie zimujące w gruncie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Większość wieloletnich kwiatów ogrodowych usycha jesienią. Wiosną wypuszczają nowe pędy i ogród ponownie pięknie wygląda. Najpopularniejszymi kwiatami wieloletnimi są byliny. Jak sadzić te rośliny? Które gatunki będą najlepsze?

Jak sadzić byliny wieloletnie?

Jeśli chcesz posadzić w swoim ogrodzie byliny wieloletnie, to musisz wiedzieć, że najlepiej prezentują się one na rabatach o nieregularnym kształcie. Wokół drzew warto wybierać kwiaty cieniolubne.

Rabata z posadzonymi bylinami powinna być w naturalny sposób połączona z innymi elementami ogrodu. Bardzo ładnie prezentują się byliny posadzone przy płocie lub przy pergoli. W pobliżu miejsca wypoczynku warto posadzić byliny o subtelnych kształtach i kolorach.

Jakie byliny najlepiej sadzić w ogrodzie?

Rośliny wieloletnie wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych przed zimą. Jeśli rośliny zbyt mocno się rozrosły, to należy je przerzedzić, poprzez usunięcie chorych lub słabych egzemplarzy. Przed pierwszymi przymrozkami trzeba usunąć z roślin suche pędy i liście. Można nimi obsypać rabatę, dzięki temu posłużą jako okrywa ziemi.

Pierwiosnek

Zwany również prymulką, najlepiej prezentuje się na skalniaku. Występujący w naturze jest rośliną chronioną. Pod ochroną znajduje się również pierwiosnek lekarski i pierwiosnek wyniosły. Prymula jest bardzo popularnym kwiatem ogrodowym, ze względu na dużą gamę kolorów i małe wymagania glebowe.

Kosaćce

Kosaćce, zwane potocznie również irysami, występują naturalnie na półkuli północnej. Dzięki procesowi krzyżowania naturalnych odmian powstały irysy ogrodowe w odmianach karłowatych, średnich i wysokich. Odmiany irysów ogrodowych różnią się między sobą okresem kwitnienia. Wymagają słonecznego stanowiska.

Astry

Astry są największą grupą bylin kwitnących. W zależności od odmiany kwitną wiosną, latem lub jesienią. W ogrodzie bardzo ładnie prezentuje się aster nowoangielski. Kwitnie we wrześniu i w październiku. Wymaga stanowiska słonecznego. Dobrze znosi suszę. Na skalniak polecany jest aster krzaczasty kwitnący we wrześniu i październiku. W ogrodzie skalnym pięknie będą się prezentowały również odmiany karłowate.

Foksy

Foksy są jedną z dłużej kwitnących bylin. Kwitną od czerwca do września. Preferują gleby próchniczne, o stałej wilgotności. Bardzo popularne są niskie i karłowe odmiany tych kwiatów. Jedną z nich są foksy skrzydlate, które są często sadzone na skalniakach.

Ostróżki

Są bardzo dekoracyjnymi bylinami wieloletnimi. Wymagają systematycznego nawożenia i podlewania. Kwitną w różnych kolorach. Po przekwitnięciu należy ściąć łodygi.

Akanty

Pochodzą z rejonu Morza Śródziemnego. Mają bardzo dekoracyjne, fioletowe kwiaty. Wymagają słonecznego stanowiska, choć rosną również w półcieniu.

Wrzośce

Bylina długo kwitnąca – od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Występują w różnych kolorach. Wymagają kwaśnej ziemi. Najlepiej rosną na stanowisku słonecznym.

Peonia

Peonia jest wonną wiosenną byliną. Wymaga słonecznego stanowiska i żyznej ziemi. Na jednym miejscu może rosnąć nawet kilkadziesiąt lat.

Goździk pierzasty

Bylina pięknie pachnąca i szybko rozrastająca. Wymaga słonecznego stanowiska, przepuszczalnej gleby. Dobrze znosi brak podlewania. Pięknie prezentuje się na skalniaku. Co trzy lata należy wykonać podział rośliny, który ją odmłodzi.

Zdjęcie główne: Julia Zaporozhchenko/pexels.com

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. Ogród stał się dla niej pasją i formą terapii. Co roku sadzi w nim nowe ciekawe odmiany roślin. Prywatnie jest mamą nastolatki i skrajnego wcześniaka.
Brygida Konopka-Konig
Polecane artykuły
KwiatyRośliny

Wiosenne przesadzanie kwiatów – o czym pamiętać?

Wiosna to idealny moment na przesadzenie kwiatów doniczkowych. Sprawdź, o czym warto wiedzieć, zanim rozpoczniesz pracę.
Czytaj więcej
Krzewy ozdobneRośliny

Choroby tui. Jak sobie z nimi poradzić?

Tuje w Twoim ogrodzie zaczęły żółknąć i przestały dobrze wyglądać? Możliwe, że dopadła je choroba! Sprawdź najczęstsze choroby tui!
Czytaj więcej
Owoce i warzywaRoślinyTaras i balkon

Zbiory warzyw i owoców — terminarz na cały rok

W którym miesiącu zjemy najsłodsze truskawki? Czy to możliwe, żeby zdrowe, naturalnie wyhodowane ogórki kupić już w kwietniu? Sprawdź terminarz zbioru warzyw i owoców, i miej pewność, że wybierasz najzdrowsze okazy!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *