KwiatyRośliny

Kwiaty ogrodowe wieloletnie zimujące w gruncie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Większość wieloletnich kwiatów ogrodowych usycha jesienią. Wiosną wypuszczają nowe pędy i ogród ponownie pięknie wygląda. Najpopularniejszymi kwiatami wieloletnimi są byliny. Jak sadzić te rośliny? Które gatunki będą najlepsze?

Jak sadzić byliny wieloletnie?

Jeśli chcesz posadzić w swoim ogrodzie byliny wieloletnie, to musisz wiedzieć, że najlepiej prezentują się one na rabatach o nieregularnym kształcie. Wokół drzew warto wybierać kwiaty cieniolubne.

Rabata z posadzonymi bylinami powinna być w naturalny sposób połączona z innymi elementami ogrodu. Bardzo ładnie prezentują się byliny posadzone przy płocie lub przy pergoli. W pobliżu miejsca wypoczynku warto posadzić byliny o subtelnych kształtach i kolorach.

Jakie byliny najlepiej sadzić w ogrodzie?

Rośliny wieloletnie wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych przed zimą. Jeśli rośliny zbyt mocno się rozrosły, to należy je przerzedzić, poprzez usunięcie chorych lub słabych egzemplarzy. Przed pierwszymi przymrozkami trzeba usunąć z roślin suche pędy i liście. Można nimi obsypać rabatę, dzięki temu posłużą jako okrywa ziemi.

Pierwiosnek

Zwany również prymulką, najlepiej prezentuje się na skalniaku. Występujący w naturze jest rośliną chronioną. Pod ochroną znajduje się również pierwiosnek lekarski i pierwiosnek wyniosły. Prymula jest bardzo popularnym kwiatem ogrodowym, ze względu na dużą gamę kolorów i małe wymagania glebowe.

Kosaćce

Kosaćce, zwane potocznie również irysami, występują naturalnie na półkuli północnej. Dzięki procesowi krzyżowania naturalnych odmian powstały irysy ogrodowe w odmianach karłowatych, średnich i wysokich. Odmiany irysów ogrodowych różnią się między sobą okresem kwitnienia. Wymagają słonecznego stanowiska.

Astry

Astry są największą grupą bylin kwitnących. W zależności od odmiany kwitną wiosną, latem lub jesienią. W ogrodzie bardzo ładnie prezentuje się aster nowoangielski. Kwitnie we wrześniu i w październiku. Wymaga stanowiska słonecznego. Dobrze znosi suszę. Na skalniak polecany jest aster krzaczasty kwitnący we wrześniu i październiku. W ogrodzie skalnym pięknie będą się prezentowały również odmiany karłowate.

Foksy

Foksy są jedną z dłużej kwitnących bylin. Kwitną od czerwca do września. Preferują gleby próchniczne, o stałej wilgotności. Bardzo popularne są niskie i karłowe odmiany tych kwiatów. Jedną z nich są foksy skrzydlate, które są często sadzone na skalniakach.

Ostróżki

Są bardzo dekoracyjnymi bylinami wieloletnimi. Wymagają systematycznego nawożenia i podlewania. Kwitną w różnych kolorach. Po przekwitnięciu należy ściąć łodygi.

Akanty

Pochodzą z rejonu Morza Śródziemnego. Mają bardzo dekoracyjne, fioletowe kwiaty. Wymagają słonecznego stanowiska, choć rosną również w półcieniu.

Wrzośce

Bylina długo kwitnąca – od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Występują w różnych kolorach. Wymagają kwaśnej ziemi. Najlepiej rosną na stanowisku słonecznym.

Peonia

Peonia jest wonną wiosenną byliną. Wymaga słonecznego stanowiska i żyznej ziemi. Na jednym miejscu może rosnąć nawet kilkadziesiąt lat.

Goździk pierzasty

Bylina pięknie pachnąca i szybko rozrastająca. Wymaga słonecznego stanowiska, przepuszczalnej gleby. Dobrze znosi brak podlewania. Pięknie prezentuje się na skalniaku. Co trzy lata należy wykonać podział rośliny, który ją odmłodzi.

Zdjęcie główne: Julia Zaporozhchenko/pexels.com

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. Ogród stał się dla niej pasją i formą terapii. Co roku sadzi w nim nowe ciekawe odmiany roślin. Prywatnie jest mamą nastolatki i skrajnego wcześniaka.
Polecane artykuły
RoślinyTrawnik

Nawożenie trawnika

Idealny trawnik ma kolor ciemnozielony. Charakteryzuje się również zwartą darnią, która jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz i susze.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Kwiaty – najpiękniejsza dekoracja w każdym domu

Kwiaty są piękną ozdobą, dlatego też ciężko jest wyobrazić sobie bez nich jakiekolwiek wnętrze.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Najpiękniejsze kwiaty cięte na wesele

Wybór odpowiednich kwiatów ciętych na wesele może być trudny, ponieważ oferta jest bardzo bogata. W artykule omówimy najpiękniejsze kwiaty cięte, które warto wykorzystać w dekoracji weselnej. Przedstawimy także praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji i przechowywania kwiatów, aby ich piękno utrzymało się jak najdłużej.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *