Krzewy ozdobneRośliny

Krzewy cieniolubne. Zobacz, które gatunki wolą cień

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
różanecznik w ogrodzie
Photo by congerdesign from Pixabay.com

W każdym ogrodzie znajduje się miejsce, które przez większość dnia pozbawione jest słońca. Jeśli myślisz, że w takim miejscu nie rośnie nic oprócz trawy, to się mylisz. W zacienionym miejscu można posadzić piękne kwiaty i krzewy. Jakie gatunki krzewów najlepiej sprawdzą się w zacienionym ogrodzie? 

 4 główne zasady sadzenia krzewów w zacienionym miejscu

  1. Nie należy sadzić roślin o wielobarwnych liściach, ponieważ liście do odbarwiania potrzebują promieni słonecznych.
  2. Warto wiedzieć, że większość roślin cieniolubnych ma ciemnozielone liście.
  3. Nie należy sadzić krzewów, które mają duże kwiaty.
  4. Podczas sadzenia należy zadbać o odpowiednią odległość między roślinami.
krzewy do ogrodu
Anja#helpinghands #solidarity#stays healthy from Pixabay.com

TOP 13 krzewów, które mogą być uprawiane w cieniu

1. Bukszpan wiecznie zielony

Krzew ten nie zrzuca liści na zimę, dzięki temu można cieszyć się jego widokiem przez cały rok. Może być też dowolnie formowany, dzięki temu staje się jeszcze atrakcyjniejszy. Krzew ten ma niewielkie wymagania uprawowe. Jego największym zagrożeniem jest ćma bukszpanowa – powoduje zamieranie całego krzewu, jeśli jest zbyt późno zauważona.

>> Zobacz też: Ćma bukszpanowa. Sposoby zwalczania szkodnika

2. Ostrokrzew Meservy

Ostrokrzew kojarzony jest ze świętami Bożego Narodzenia. Roślina ta jest zielona przez cały rok. Jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Ostrokrzew dobrze znosi cięcie, dlatego świetnie nadaje się na żywopłoty. Wymaga gleby żyznej, próchniczej o stałej wilgotności – w lecie musi być systematycznie podlewany. 

3. Mahonia pospolita

Krzew ten jest bardzo popularny w miastach ze względu na swoją uniwersalność i małe wymagania uprawowe. Rośnie w każdym rodzaju gleby, lecz wymaga stałej wilgotności podłoża. Ozdobą tego krzewu są żółte miododajne kwiaty, z których w październiku można zbierać owoce nadające się np. na konfitury. 

mahonia
Photo by Anna Armbrust from Pixabay.com

4. Różaneczniki

Różaneczniki najlepiej rosną w zacienionych miejscach ogrodu. Wymagają kwaśnej, stale wilgotnej gleby oraz osłoniętego od wiatru stanowiska. Kwitną krótko, ale bardzo intensywnie.

5. Wawrzynek wilczełyko 

Trujący, lecz piękne kwitnący wiosenny krzew. Z uprawy tego krzewu powinniśmy zrezygnować, jeśli w domu są małe dzieci. Wymaga żyznej gleby o stałej wilgotności. Wawrzynek wilczełyko nie lubi przycinania.

6. Żylistek

Żylistek doskonale nadaje się na żywopłoty, ponieważ dorasta nawet do 2,5 m wysokości, kwitnie od maja do czerwca. Wymaga żyznej gleby o stałej wilgotności. 

7. Aukuba japońska

Aukuba japońska nadaje się do uprawy w donicach na tarasie lub balkonie. Dorasta do 1,5 m wysokości. Wymaga żyznej gleby.

8. Hortensja bukietowa „Ammarin”

Hortensja bukietowa odmiana „Amarin” dorasta do 1,5 metra wysokości. Cechą charakterystyczną są duże kuliste kwiatostany. Krzew wymaga lekkiego kwaśnego podłoża i stałego nawożenia.

9. Cis pospolity 

Cis jest dużym krzewem, który dobrze rośnie nawet w niekorzystnych warunkach. Świetnie nadaje się na żywopłoty i do formowania. Cis jest rośliną zieloną przez cały rok, niemającą wymagań uprawowych.

10. Mikrobiota syberyjska

Mikrobiota syberyjska jest rozłożystym krzewem iglastym dorastającym do 1,5 m wysokości. Roślina ta w okresie jesienno-zimowym zmienia ubarwienie igieł z zielonych na bardziej brązowe.

11. Porzeczka alpejska

Porzeczka alpejska jest krzewem dorastającym maksymalnie do 2 m wysokości. Roślina ta świetnie nadaje się na żywopłoty. Porzeczka alpejska jest rośliną odporną na mróz, niemającą żadnych wymagań glebowych.

12. Śnieguliczka Chenaulta 'Hancock

Śnieguliczka Chenaulta jest niskim i gęstym krzewem. Rozrastając się, tworzy poduchy. Osiąga maksymalnie 1 m wysokości i 1,5 m szerokości. Nadaje się do sadzenia pod koronami drzew.

13. Suchodrzew tatarski 'Arnold Red’ 

Suchodrzew tatarski jest gęstym krzewem dorastającym do 3 m wysokości oraz około 2,5 m szerokości. Nie ma żadnych wymagań glebowych i jest bardzo odporny na mrozy.

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. Ogród stał się dla niej pasją i formą terapii. Co roku sadzi w nim nowe ciekawe odmiany roślin. Prywatnie jest mamą nastolatki i skrajnego wcześniaka.
Polecane artykuły
RoślinyTrawnik

Nawożenie trawnika

Idealny trawnik ma kolor ciemnozielony. Charakteryzuje się również zwartą darnią, która jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz i susze.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Kwiaty – najpiękniejsza dekoracja w każdym domu

Kwiaty są piękną ozdobą, dlatego też ciężko jest wyobrazić sobie bez nich jakiekolwiek wnętrze.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Najpiękniejsze kwiaty cięte na wesele

Wybór odpowiednich kwiatów ciętych na wesele może być trudny, ponieważ oferta jest bardzo bogata. W artykule omówimy najpiękniejsze kwiaty cięte, które warto wykorzystać w dekoracji weselnej. Przedstawimy także praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji i przechowywania kwiatów, aby ich piękno utrzymało się jak najdłużej.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *