Kalendarz cięcia krzewów ozdobnych. Sprawdź, kiedy najlepiej przycinać

Kalendarz cięcia krzewów ozdobnych. Sprawdź, kiedy najlepiej przycinać
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Cięcie krzewów to jedno z najważniejszych zadań w każdym ogrodzie. Sprawdź, kiedy najlepiej wykonywać ten zabieg pielęgnacyjny, aby efekty były jak najlepsze.

Kiedy przycinać krzewy ozdobne?

Bez wątpienia przycinanie roślin należy do najważniejszych zadań każdego ogrodnika, czy to profesjonalisty, czy osoby wykonującej takie prace we własnym przydomowym ogrodzie. Nie dziwi też, że wizja tej czynności wywołuje lekkie przerażenie w przypadku osób początkujących. Obawiamy się przede wszystkim tego, że przeoczymy najlepszy termin i wyrządzimy przez to krzywdę naszym roślinom. Sprawa nie jest jednak aż tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać, a dzięki odpowiednio wykonanemu cięciu Twoje krzewy pozostaną zdrowe i piękne.

Poznaj rodzaje cięć

Zanim przejdziemy do tematu właściwego, czyli terminów, warto usystematyzować sobie wiedzę na temat rodzajów cięć. Cięcie formujące uznawane jest za podstawowe z cięć pielęgnacyjnych stosowanych wobec drzew i krzewów. W przypadku tych drugich cięcie formujące ma największe znaczenie dla młodych egzemplarzy. Chodzi tu przede wszystkim o zagęszczenie liści. Podczas cięcia usuwa się też krzyżujące się pędy oraz odrosty pędowe i korzeniowe. Nie mniej ważne jest cięcie sanitarne, ponieważ dzięki niemu usuwamy potencjalnie chore i uszkodzone pędy, które mogą być ogniskiem infekcji. Warto zadbać także o cięcie odmładzające, którego zadaniem jest pobudzenie rośliny do tego, by wytwarzała nowe silne pędy. Z kolei ratunkiem dla drzew i krzewów ukształtowanych w niewłaściwy sposób będzie cięcie korygujące. Jak widać, bez przycinania krzewów trudno o ich pomyślny rozwój, a nawet jest on niemożliwy.

>> Zobacz też: Krzewy cieniolubne. Zobacz, które gatunki wolą cień

Przycinanie krzewów ozdobnych – terminy

Jeżeli chodzi o konkretny termin przycinania krzewów ozdobnych, na sprawę należy spojrzeć indywidualnie. Przede wszystkim termin ich cięcia uzależniony jest od okresu ich kwitnienia. Ogólne zasady przedstawiają się następująco: cięcia wykonujemy od połowy lutego, gdy mija już ryzyko poważniejszych mrozów, do końca sierpnia. Na termin tego zabiegu pielęgnacyjnego wybieramy przede wszystkim dzień suchy, a niektórzy ogrodnicy preferują nawet pochmurną pogodę, ale oczywiście bez opadów. Krzewy kwitnące wiosną z pąków utworzonych w roku ubiegłym (np. tamaryszek, forsycja) przycinamy dopiero po kwitnieniu. Z kolei krzewy, które tworzą pąki kwiatowe wiosną i kwitną w tym samym roku (np. hortensja bukietowa), przycina się podczas przedwiośnia lub wczesnej wiosny. Pamiętaj również o tym, aby wiosną unikać przycinania krzewów, z których wycieka sok. Co istotne, na termin przycinania może wpłynąć wiele czynników, takich jak chociażby pogoda i tempo rozwoju roślin w danym roku. Dobry ogrodnik to dobry obserwator – a to przychodzi wraz z wprawą. 

żywopłot
Photo by Mabel Amber, who will one day from Pixabay.com

Zaopatrz się w narzędzia do cięcia drzew i krzewów

Wykonanie tego zabiegu pielęgnacyjnego nie będzie oczywiście możliwe bez odpowiednich narzędzi. Przed optymalnym czasem na przycinanie Twoich krzewów, zaopatrz się w narzędzia. Najlepiej, aby były to dobre jakościowo produkty renomowanych producentów. Choć na początku wydasz nieco więcej pieniędzy, inwestycja zwróci Ci się dzięki długoletniemu użytkowaniu. Przycinanie krzewów będzie także przebiegać znacznie sprawniej niż w przypadku używania słabych jakościowo narzędzi. Sekator (tradycyjny lub dwuręczny) i piła ogrodnicza – tego na pewno będziesz potrzebować. Do przydatnych narzędzi zalicza się również noże ogrodnicze czy nożyce przeznaczone do przycinania żywopłotu. 

Przygotuj plan działania!

Stoisz przed wyzwaniem swojego pierwszego przycinania krzewów i boisz się tego? To całkiem naturalne, w końcu wiąże się to z ingerencją w naturę, a przecież chcesz dla swoich roślin jak najlepiej. Jesień i zima (do połowy lutego), gdy nie zajmujemy się tego typu pracami ogrodniczymi, to doskonały czas, aby starannie zaplanować swoje działania, zgromadzić odpowiednie narzędzia i przede wszystkim uzbroić się w adekwatną wiedzę. Tak przygotowany na pewno poradzisz sobie z zadaniem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie urządzić mikroapartament na wynajem: praktyczne wskazówki i inspiracje
Jak skutecznie urządzić mikroapartament na wynajem: praktyczne wskazówki i inspiracje
Odkryj praktyczne sposoby i nietuzinkowe pomysły na aranżację mikroapartamentów na wynajem. Dowiedz się, jak atrakcyjne i funkcjonalne przestrzenie mogą zwiększyć Twoją konkurencyjność na rynku wynajmu.
Jak korzystać z biopaliw w domu dla efektywnego i ekologicznego ogrzewania?
Jak korzystać z biopaliw w domu dla efektywnego i ekologicznego ogrzewania?
Odkryj zalety korzystania z biopaliw w domu! Nasz artykuł pomoże Ci zrozumieć, jak efektywnie i ekologicznie ogrzewać swoje cztery kąty.
Jak urozmaicić teren przy domu?
Jak urozmaicić teren przy domu?
Szukasz pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni wokół domu? Sprawdź, jakie rozwiązania będą funkcjonalne, a przy tym pozwolą urozmaicić teren Twojej posesji.
Ostatnie wpisy