Owoce i warzywaRośliny

Jakie są gatunki jabłoni?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Unripe apples growing on an apple tree. Close up.

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jabłonie to jedne z najpopularniejszych drzew owocowych. Nic dziwnego – rodzą w końcu uwielbiane przez wielu jabłka, a także wyglądają naprawdę bardzo ładnie. Są to niewysokie drzewa (wyrastają na wysokość paru lub parunastu metrów). Szczególnie zachwycające są w okresie swojego kwitnienia, w trakcie którego pokrywają się uroczymi, białymi, różowymi, a nawet, u niektórych gatunków lub odmian, czerwonymi kwiatami. W tym artykule przyjrzymy się bliżej jabłoniom, a dokładniej – ich gatunkom.

Ile jest gatunków jabłoni?

Historia jabłoni hodowlanych sięga bardzo odległych czasów, a dokładniej – około 5 tys. lat p.n.e. (wykazały to wykopaliska prowadzone na terenie Turcji w Chatal Huyak). Odpowiadając na pytanie „Ile jest gatunków jabłoni?”, należy najpierw wyjaśnić, czym tak dokładnie jest gatunek. Często bowiem dochodzi do pomylenia gatunku z odmianą. Gatunek to zbiór organizmów, które mogą się ze sobą krzyżować i wydawać płodne potomstwo, natomiast odmiana to grupa danego gatunku, która tworzy pewien jego wariant. Odmian jabłoni na świecie jest tysiące, jednak samych gatunków – o wiele mniej. Przykładowo, jabłoń domowa, najpopularniejszy gatunek jabłoni na świecie, posiada aż 10 tysięcy odmian, w tym znane wszystkim jabłonie 'Ligol’, 'Antonówka’ oraz jabłonie parchoodporne

Gatunki jabłoni występujące w Polsce

W Polsce rosną tylko trzy gatunki jabłoni. Należą do nich: jabłoń domowa, jabłoń dzika oraz jabłoń purpurowa. Pierwsza z nich, czyli jabłoń domowa, znana jest niemal na całym świecie. Można spotkać ją nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie, Azji, Afryce oraz w obu Amerykach. W Polsce jabłoń owocowa to nie tylko najczęściej występujący gatunek jabłoni, ale także najpopularniejsze drzewo owocowe. Rośnie nie tylko w sadach i ogrodach, ale czasem można zauważyć jabłoń domową rosnącą na dziko. Nieco rzadziej spotykaną w naszym kraju jest jabłoń purpurowa. Swoją nazwę zawdzięcza ona pięknemu, fioletowemu kolorowi liści oraz kwiatów. Właśnie one, a także nieduży wzrost drzewa (4-5 metrów), sprawiają, że jest to doskonała roślina dekoracyjna. Niestety na tym jednak jej rola się kończy – owoce jabłoni purpurowych najczęściej są małe i niezbyt smaczne. Mimo to posiada wiele interesujących odmian. Są to na przykład: jabłoń 'Ola’, jabłoń 'Makowiecki’ oraz jabłoń’ Royalty’. Ostatnim gatunkiem jabłoni jest jabłoń dzika, inaczej nazywana także jabłonią rajską lub płonką. Występuje ona na terenie naszego kraju najrzadziej i często mylona jest ze zdziczałymi jabłoniami domowymi.

Inne ciekawe jabłonie

Jabłonie potrafią przybierać kształty. Do interesujących gatunków jabłoni bez dwóch zdań zalicza się jabłoń jagodowa. Inaczej nazywana jest także jabłonią syberyjską i pochodzi właśnie z Syberii, a także północnych Chin. Roślina ta potrafi urosnąć na wysokość nawet 15 metrów, jest bardzo płodna i niezwykle odporna na mrozy. Jednak to, co w szczególności ją wyróżnia, to jej owoce. Jak sama nazwa wskazuje, kształtem przypominają bardziej jagody niż tradycyjne, znane nam wszystkim jabłka. Rozmawiając o interesujących gatunkach jabłoni, warto wspomnieć również o jabłoni kwiecistej. Jest to stosunkowo niska roślina pochodząca z Japonii. Posiada śliczne, czerwono-różowe kwiaty oraz małe i urocze owoce.

Fot.: materiał prasowy Klienta

Polecane artykuły
RoślinyTrawnik

Nawożenie trawnika

Idealny trawnik ma kolor ciemnozielony. Charakteryzuje się również zwartą darnią, która jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz i susze.
Czytaj więcej
Owoce i warzywa

Świeże warzywa i owoce do gastronomii - skąd je wziąć?

Dostarczanie świeżych warzyw i owoców do gastronomii wymaga współpracy z zaufanymi dostawcami i lokalnymi producentami.
Czytaj więcej
Owoce i warzywa

Czy warto kupować warzywa z hurtowni?

Warzywa z hurtowni - szeroki wybór, świeżość i atrakcyjne ceny. Czy warto? Odkryj zalety i decyduj świadomie.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *