Narzędzia i akcesoriaRoślinyTrawnik

Walec do trawy – jak zrobić solidny walec ogrodowy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
walec ogrodowy
Photo by anisimov from: Freepik.com

Walec ogrodowy może być bardzo przydatnym narzędziem dla wielu ogrodników. Jego głównym zadaniem jest niwelowanie ubytków. Można go wykonać samodzielnie, gdyż jego konstrukcja jest bardzo prosta. Sprawdź sam! 

Domowy walec do trawy zazwyczaj można zrobić z elementów, które znajdziemy w piwnicy czy garażu. Najlepiej sprawdzi się na glebach lekkich, które z łatwością poddadzą się walcowaniu.

Walec ogrodowy – jakie jest jego zastosowanie? 

Walec ogrodowy może pełnić w ogrodzie wiele różnych funkcji. Idealnie sprawdza się, kiedy musimy wyrównać nasz trawnik, w którym pojawiły się ubytki. Pomoże również, gdy nierówności w murawie spowodowały krety lub inne szkodniki. Dzięki niemu powierzchnia będzie ujednolicona i nie będzie na niej nieestetycznych wzniesień. Po przejechaniu po murawie walcem od razu widać również, gdzie kępki trawy są słabsze i wymagają dodatkowego nawożenia.

Walcowanie i ugniatanie trawy jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który sprawia, że murawa jest silniejsza, bardziej elastyczna i szybciej rośnie. Zabieg powinien odbywać się raz do roku, najlepiej na wiosnę, gdy systemy korzeniowe gwałtownie się rozrastają.

Najlepiej do tego zadania użyć walca, który jest dodatkowo wyposażony w kolce i wypustki. Takie działanie ma również pozytywny wpływ na jakość gleby, która staje się bardziej chłonna, dzięki czemu znakomicie przyswaja wodę oraz substancje odżywcze.

Zastosowanie walca ogrodowego podczas zakładania trawnika

Walec ogrodowy jest bardzo przydatnym narzędziem w procesie zakładania trawnika. Idealnie się sprawdzi przy przygotowaniu powierzchni pod posadzenie trawy. Aby trawnik miał optymalne warunki do rozwoju, powinien być zasiany na zbitym i wyrównanym terenie. Walcowanie świeżo posadzonych nasion sprawi, że lepiej wejdą one w glebę i nie będą wywiewane przez podmuchy wiatru. Jeśli decydujemy się na murawę z rolki lub z płatów, przejechanie świeżo wyłożonego trawnika walcem sprawi, że trawa lepiej i szybciej się zakorzeni. Walec jest więc znakomitym akcesorium ogrodowym, które znakomicie sprawdzi się przy przygotowywaniu nowego trawnika. 

Jak zrobić walec ogrodowy samodzielnie?

Konstrukcja walca ogrodowego jest na tyle prosta, że można go wykonać samodzielnie przy minimalnym nakładzie pracy i czasu. Do wykonania walca przydatna może być ocynkowana blacha, którą należy zwinąć w kształt walca o szerokości 50 cm, a następnie zespawać na łączeniach. Niektórzy wykonują domowy walec ogrodowy z rur sanitarnych i wodociągowych, które można nabyć w każdym sklepie hydraulicznym. Dobrą podstawą będzie również metalowa beczka lub stary bojler na wodę. 

>> Zobacz też: Zakładanie trawnika nie jest takie trudne jak myślisz

Przygotowaną podstawę należy postawić w pionie w celu zamontowania metalowej rurki wewnątrz powstałego walca. Rurka powinna być nieco dłuższa niż krawędź podstawy w pozycji pionowej. 

Walec ogrodowy powinien być odpowiednio obciążony, aby dobrze ugniatał powierzchnię trawnika, dlatego najlepiej wypełnić jego wnętrze szybko wiążącą, gotową zaprawą betonową. Następnie należy pozostawić go do całkowitego wyschnięcia. Po upływie doby, walec kładzie się w poziomie i zwilża beton wodą przez około tydzień. 

W następnym kroku do rurki, którą wcześniej umieściliśmy wewnątrz podstawy, trzeba włożyć metalowy pręt i zespawać go ze stalowymi profilami, które będą służyć jako dyszel. Kształt, wysokość i układ dyszla zależy od indywidualnych preferencji osoby, która będzie korzystać z walca ogrodowego. Alternatywą jest zrobienie uchwytu do walca z grubej linki lub odpowiednio wygiętego drutu zbrojeniowego. 

Tak przygotowany walec będzie dość ciężki i masywny, więc czasami ułatwieniem będzie doczepienie go do traktora ogrodowego. Możecie też wykonać wersję z kolcami. Walec ogrodowy z kolcami dodatkowo napowietrzy ziemię. Powodzenia!

Od kilku lat buduje swoją karierę w dziale marketingu. Prywatnie zna odpowiedzi na wiele pytań odnośnie pielęgnacji i uprawy roślin. W jej mieszkaniu jest prawdziwy ogród.
Polecane artykuły
RoślinyTrawnik

Nawożenie trawnika

Idealny trawnik ma kolor ciemnozielony. Charakteryzuje się również zwartą darnią, która jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz i susze.
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Frezy diamentowe wieloostrzowe – idealne narzędzie dla Twojego warsztatu

Frezy diamentowe wieloostrzowe - wszechstronne narzędzie dla perfekcyjnych rezultatów w Twoim warsztacie. Wypróbuj je już dziś i przekonaj się o ich niezastąpioności.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Kwiaty – najpiękniejsza dekoracja w każdym domu

Kwiaty są piękną ozdobą, dlatego też ciężko jest wyobrazić sobie bez nich jakiekolwiek wnętrze.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *