RoślinyTrawnik

Jak skutecznie walczyć z mchem na trawniku?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Mech rozwijający się na powierzchni trawnika może utrudnić lub nawet uniemożliwić trawie prawidłowy rozwój, dlatego warto pamiętać, że równie ważne, jak prawidłowe nawożenie trawnika jest przeprowadzanie usuwania mchu. Dzięki temu wzrost trawy nie będzie niczym ograniczony, a w przydomowym ogrodzie będzie można uzyskać piękny i zdrowy trawnik. Zanim jednak przystąpisz do zwalczania mchu, powinieneś dowiedzieć się, w jaki sposób należy to zrobić, aby uzyskać najlepszy efekt.

  1. Czemu zagraża mech na powierzchni trawnika?
  2. Jak pozbyć się mchu z trawnika
  3. Popularne sposoby usuwania mchu
  4. Prawidłowe nawożenie trawnika

Do walki z mchem można stosować wiele różnych metod. Kluczowe znaczenie ma to, że jak tylko mech pojawia się na trawie, to należy od razu przystąpić do działania. Dzięki temu w krótkim czasie uda się pozbyć mchu i uniknąć ryzyka, że przez nieproszonego gościa całość nie wygląda estetycznie.

Czemu zagraża mech na powierzchni trawnika?

Niekorzystny wpływ mchu objawia się przede wszystkim tym, że gromadzi on duże ilości wody. Tym samym nie otrzymuje jej trawa, która potrzebuje regularnego nawodnienia dla prawidłowego wzrostu. Dodatkowo mech wchłania substancje odżywcze, które są potrzebne, abym można było stworzyć zielony trawnik przed domem. Na tym jednak problemy wynikające z pojawienia się mchu niestety się nie kończą. Mech zabiera światło słoneczne, którego potrzebują praktycznie wszystkie rośliny. Nic więc dziwnego, że wiele osób chce jak najszybciej rozpocząć usuwanie mchu i zastanawia się, jaki anty mech wybrać, gdy na trawniku pojawia się niechciany gość. Nie wszystkie preparaty są jednak tak samo skuteczne, a dodatkowo czasami wystarczy skorzystać z tych narzędzi ogrodowych, które są dostępne pod ręką. Nie trzeba wówczas ponosić dodatkowych kosztów, aby można było zlikwidować mech. 

Jak pozbyć się mchu z trawnika

Należy pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz, aby zwalczyć mech, należy uzbroić się w cierpliwość. Jest to niestety czasochłonny proces, który wymaga przede wszystkim regularności. Dodatkowo rzadko kiedy praca kończy się na samym usunięciu mchu z trawnika, bo zazwyczaj niezbędne jest również przeprowadzenie działań profilaktycznych, aby można było zminimalizować ryzyko wystąpienia podobnych problemów w przyszłości. Obecnie stosuje się przede wszystkim dwie metody usuwania mchu. Pierwsza z nich jest dużo prostsza i nie wymaga żadnego doświadczenia. Chodzi oczywiście o mechaniczne usuwanie mchu, do czego idealnie nadają się zwykłe grabie ogrodowe. Decydując się na takie rozwiązanie, należy po prostu regularnie wygrabiać mech z trawy. Najlepsze efekty przynosi podjęcie takich działań wiosną. Dla uzyskania lepszego efektu warto stosować również wertykulator. Chociaż takie mechaniczne usuwanie jest czasochłonne, pozwala zatrzymać wzrost mchu i przy regularnej pracy całkowicie usunąć go z trawnika. W niektórych przypadkach należy jednak skorzystać ze specjalnych środków. Wykorzystanie ich w tym procesie zalicza się do metod chemicznego usuwania mchu. 

Popularne sposoby usuwania mchu

Takie działania również wymagają systematycznego powtarzania, ale dzięki nim można usunąć praktycznie każdy mech, jaki na trawniku pojawił się w niechcianym miejscu. Stosowanie środków chemicznych do opryskiwania trawnika wymaga oczywiście stosowania odpowiednich środków ochronnych. Absolutne minimum to maska ochronna dla osoby, która będzie stosowała środek i rękawice. Dzięki temu nie trzeba się będzie martwić, że podczas używania opryskiwacza substancja chemiczna podrażni skórę lub dostanie się w okolice twarzy. Najlepsze efekty można uzyskać wtedy, gdy przed opryskami trawnik zostanie przycięty. Ułatwi to dotarcie środka bezpośrednio do mchu. Ostatnią rzeczą, którą należy mieć na uwadze przy korzystaniu z metody chemicznej, jest sprawdzenie pogody. Najlepiej robić opryski wtedy, gdy nie zanosi się na deszcz i nie ma mocnego wiatru. 

Prawidłowe nawożenie trawnika

Powstrzymując rozwój mchu i eliminując go z trawnika, warto od razu sprawdzić specjalne nawozy dostępne w sklepach ogrodniczych, które dostarczą wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Rozwój mchu ułatwiają kwaśne gleby, więc dobrze jest stosować substancje ogrodnicze, które wyrównają ten poziom. W sprzedaży dostępne są również specjalne nawozy, których producenci zastosowali w składzie środki skuteczne przeciw mchom. Po skoszeniu trawy trzeba natomiast pamiętać o jej zgrabieniu, aby nie zalegała. Warto też zwrócić uwagę na drenaż gleby, bo jeżeli będzie nieodpowiedni, to może przełożyć się na powstanie warunków korzystnych dla niechcianego mchu. Dodatkowe informacje na temat tego, jak powinno wyglądać stosowanie nawozów (najlepiej oczywiście używać ich zgodnie z zaleceniami producenta), dostępne są w artykule opisującym jak pozbyć się mchu z trawnika

Jak widać, dbanie o trawnik nie musi być trudne i wcale nie trzeba mieć specjalnej wiedzy, aby krótko przystrzyżona trawa ładnie wyglądała i stała się ozdobą całego ogrodu.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Polecane artykuły
RoślinyTrawnik

Nawożenie trawnika

Idealny trawnik ma kolor ciemnozielony. Charakteryzuje się również zwartą darnią, która jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz i susze.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Kwiaty – najpiękniejsza dekoracja w każdym domu

Kwiaty są piękną ozdobą, dlatego też ciężko jest wyobrazić sobie bez nich jakiekolwiek wnętrze.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Najpiękniejsze kwiaty cięte na wesele

Wybór odpowiednich kwiatów ciętych na wesele może być trudny, ponieważ oferta jest bardzo bogata. W artykule omówimy najpiękniejsze kwiaty cięte, które warto wykorzystać w dekoracji weselnej. Przedstawimy także praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji i przechowywania kwiatów, aby ich piękno utrzymało się jak najdłużej.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *