Krzewy ozdobneRośliny

Jak sadzić iglaki w donicach?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Scott Webb/unsplash.com

Iglaki są mało wymagającymi krzewami. W ostatnim czasie bardzo popularne stało się, sadzenie iglaków w donicach. O czym należy pamiętać podczas sadzenia iglaków w donicach?

Sadzenie iglaków w donicach stało się bardzo popularne. Coraz więcej osób dekoruje nimi balkony oraz tarasy. Główną zaletą roślin iglastych jest to, że można je dowolnie formować. Dzięki temu stają się ozdobą mieszkania lub ogrodu.

Miejsce ustawienie donic z iglakami można dowolnie zmieniać. Dzięki temu ogród staje się bardziej dynamiczny. Rośliny iglaste można łączyć z innymi krzewami lub kwiatami, tworząc bardzo ciekawą aranżację balkonu lub tarasu.

Jakie iglaki są najlepsze do sadzania w donicach?

Do sadzenia w donicach najlepiej sprawdzą się małe iglaki o zwartej formie. Takie rośliny warto zakupić u ogrodnika lub w szkółce, ponieważ są lepszej jakości niż te dostępne w hipermarketach. Do uprawy w donicach najlepiej jest wybierać odmiany karłowe lub płożące się. Ciekawie w donicach prezentuje się m.in. sosna czarna, kosodrzewina, żywotnik zachodni, świerk biały i jałowiec płożący.

Jak sadzić iglaki w donicach?

Sadzenie iglaków do donic musi być wykonane bardzo precyzyjnie, ponieważ są to roślinny wieloletnie. Przesadza się je co 4- 5 lat. W donicy musi znaleźć się odpowiednie podłoże, najlepiej jest wykorzystać do tego ziemię do iglaków lub samodzielnie wykonać mieszankę z torfu, piasku i ziemi ogrodniczej.

W pierwszym roku od posadzenia należy rośliny systematycznie nawozić połową dawki nawozu do roślin iglastych. Przed posadzeniem rośliny należy obficie podlać. Dzięki temu dużo łatwiej można je wyciągnąć z doniczki.

W donicy musi zostać ułożona warstwa drenażu np.: z keramzytu. Warto pamiętać, że warstwa drenażu nie może zasłaniać otworu w doniczce. Powinna mieć od 3 do 10 cm wysokości. Na warstwie drenażu należy nałożyć geowłókninę (można ją wyłożyć całą doniczkę w środku). Do tak przygotowanej doniczki należy posadzić roślinę razem z ziemią. Następnie przysypać pozostałą ziemią.

Jak pielęgnować iglaki w donicach?

Iglaki w donicach nie są wymagającymi roślinami. Wymagają stanowiska słonecznego lub półcienistego i kwaśnego podłoża. Należy je regularnie podlewać. Młode krzewy (w pierwszym roku po posadzeniu) wymagają regularnego nawożenia. Iglaki można przycinać, aby nadać im pożądanego kształtu. Cięcie należy przeprowadzić wiosną lub w lecie – najpóźniej do końca lipca.

Z jakimi roślinami łączyć iglaki?

Iglaki najlepiej prezentują się w towarzystwie krzewów o podobnych wymaganiach, czyli rododendronów, azali oraz hortensji. Świetnie wyglądają w towarzystwie m.in. wrzosów, wrzośców, bluszczu pospolitego.

Zdj. główne: Scott Webb/unsplash.com

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. Ogród stał się dla niej pasją i formą terapii. Co roku sadzi w nim nowe ciekawe odmiany roślin. Prywatnie jest mamą nastolatki i skrajnego wcześniaka.
Polecane artykuły
Rośliny

Jak poprawić jakość swoich roślin?

W jaki sposób można wpłynąć na jakość roślin? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Rośliny doniczkowe dla początkujących ogrodników: Wybór i pielęgnacja

Marzenie o pięknym, zielonym wnętrzu można spełnić dzięki roślinom doniczkowym. Są one nie tylko ozdobą naszych domów, ale także przynoszą wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia.
Czytaj więcej
Rośliny

Środki ochrony roślin: Zapewnienie zdrowia i plonów

W rolnictwie i ogrodnictwie środki ochrony roślin odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu i zwalczaniu szkodników, chorób oraz chwastów, które mogą zagrażać zdrowiu roślin i plonów.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *