Krzewy ozdobneRośliny

Jak sadzić iglaki w donicach?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Scott Webb/unsplash.com

Iglaki są mało wymagającymi krzewami. W ostatnim czasie bardzo popularne stało się, sadzenie iglaków w donicach. O czym należy pamiętać podczas sadzenia iglaków w donicach?

Sadzenie iglaków w donicach stało się bardzo popularne. Coraz więcej osób dekoruje nimi balkony oraz tarasy. Główną zaletą roślin iglastych jest to, że można je dowolnie formować. Dzięki temu stają się ozdobą mieszkania lub ogrodu.

Miejsce ustawienie donic z iglakami można dowolnie zmieniać. Dzięki temu ogród staje się bardziej dynamiczny. Rośliny iglaste można łączyć z innymi krzewami lub kwiatami, tworząc bardzo ciekawą aranżację balkonu lub tarasu.

Jakie iglaki są najlepsze do sadzania w donicach?

Do sadzenia w donicach najlepiej sprawdzą się małe iglaki o zwartej formie. Takie rośliny warto zakupić u ogrodnika lub w szkółce, ponieważ są lepszej jakości niż te dostępne w hipermarketach. Do uprawy w donicach najlepiej jest wybierać odmiany karłowe lub płożące się. Ciekawie w donicach prezentuje się m.in. sosna czarna, kosodrzewina, żywotnik zachodni, świerk biały i jałowiec płożący.

Jak sadzić iglaki w donicach?

Sadzenie iglaków do donic musi być wykonane bardzo precyzyjnie, ponieważ są to roślinny wieloletnie. Przesadza się je co 4- 5 lat. W donicy musi znaleźć się odpowiednie podłoże, najlepiej jest wykorzystać do tego ziemię do iglaków lub samodzielnie wykonać mieszankę z torfu, piasku i ziemi ogrodniczej.

W pierwszym roku od posadzenia należy rośliny systematycznie nawozić połową dawki nawozu do roślin iglastych. Przed posadzeniem rośliny należy obficie podlać. Dzięki temu dużo łatwiej można je wyciągnąć z doniczki.

W donicy musi zostać ułożona warstwa drenażu np.: z keramzytu. Warto pamiętać, że warstwa drenażu nie może zasłaniać otworu w doniczce. Powinna mieć od 3 do 10 cm wysokości. Na warstwie drenażu należy nałożyć geowłókninę (można ją wyłożyć całą doniczkę w środku). Do tak przygotowanej doniczki należy posadzić roślinę razem z ziemią. Następnie przysypać pozostałą ziemią.

Jak pielęgnować iglaki w donicach?

Iglaki w donicach nie są wymagającymi roślinami. Wymagają stanowiska słonecznego lub półcienistego i kwaśnego podłoża. Należy je regularnie podlewać. Młode krzewy (w pierwszym roku po posadzeniu) wymagają regularnego nawożenia. Iglaki można przycinać, aby nadać im pożądanego kształtu. Cięcie należy przeprowadzić wiosną lub w lecie – najpóźniej do końca lipca.

Z jakimi roślinami łączyć iglaki?

Iglaki najlepiej prezentują się w towarzystwie krzewów o podobnych wymaganiach, czyli rododendronów, azali oraz hortensji. Świetnie wyglądają w towarzystwie m.in. wrzosów, wrzośców, bluszczu pospolitego.

Zdj. główne: Scott Webb/unsplash.com

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. Ogród stał się dla niej pasją i formą terapii. Co roku sadzi w nim nowe ciekawe odmiany roślin. Prywatnie jest mamą nastolatki i skrajnego wcześniaka.
Brygida Konopka-Konig
Polecane artykuły
KwiatyRośliny

Jak przygotować kwiaty balkonowe i ogrodowe na zimne wieczory?

Niskie temperatury nie oszczędzają nikogo – także roślin! A może w szczególności ich? Dowiedz się, jak zabezpieczyć przed zimą swoje kwiaty, zarówno balkonowe, jak i ogrodowe.
Czytaj więcej
Owoce i warzywaRośliny

Co najlepiej sadzić w szklarni? Podpowiadamy!

Uprawa warzyw i owoców w szklarni jest doskonałym pomysłem, jeśli zależy Ci na wysokich zbiorach roślin ciepłolubnych. Podpowiadamy, co warto uprawiać w szklarni. Sprawdź nasze typy!
Czytaj więcej
RoślinyTrawnik

Spalona słońcem trawa – co należy z nią zrobić?

Gęsty, zielony trawnik to marzenie wielu posiadaczy przydomowych ogródków. Niestety susza często powoduje, że trawa żółknie i obumiera. Jak wspomóc odnowienie spalonego słońcem trawnika?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *