Rośliny

Jak sadzić drzewka owocowe?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Póki co ziemia jest jeszcze zmarznięta i twarda, ale już na wiosnę zaczną się intensywne prace w ogrodzie, do których można już zacząć się przygotowywać. Świeże owoce z własnego sadu lub chociaż pojedynczego drzewka na działce smakują znacznie lepiej, niż te ze sklepu, dlatego coraz więcej osób decyduje się na uprawę drzew owocowych. Zobacz, jak wybierać i jak sadzić drzewka owocowe. 

Kiedy kupować drzewka do posadzenia?  

Póki panuje zima, małe drzewka są bezpiecznie schowane przed mrozem w szkółkach, jednak kiedy tylko wyjrzy wiosenne słońce, można zabrać się za planowanie sadzenia drzew. Od połowy do późnej wiosny jest najlepszy okres na sadzenie i ukorzenianie, ale sadzonki drzewek owocowych możesz w szkółce wybrać i zamówić z dużym wyprzedzeniem. Jeśli kupujesz sadzonkę w doniczce, możesz wsadzić ją w ziemię nawet latem, obecność pozostałości ziemi, w której stało drzewo sprawi, że będzie mu łatwiej przystosować się do nowego miejsca i przyjmie się też w trudniejszych warunkach. 

Jak posadzić drzewko owocowe? 

Do posadzenia drzewka w ziemi potrzebny jest oczywiście dół, w którym ma zadomowić się sadzonka. Powinien on być wykopany tak, by zawierać w sobie trzy warstwy ziemi – nawiezioną, rodzimą oraz warstwę bazową – najlepiej glinę, która magazynuje wodę nawet w trudnych warunkach. Dookoła dołu, na szerokość około 70 do nawet 100 cm nie powinno być żadnej trawy. Przez pierwsze dwa lata w ziemi sadzonka ukorzenia się i stabilizuje. Dla słabego, młodego drzewka i jego korzeni trawa jest ogromną konkurencją, i choć wydaje się to nieoczywiste, może zagłuszyć młode korzenie. Po wsadzeniu drzewka do wykopanego dołu należy zasypać sadzonkę na trzy do pięciu centymetrów powyżej ostatnich korzeni. Zbyt głęboko zakopany pień będzie gnił i drzewko się nie przyjmie. Ziemia do przysypania sadzonki powinna składać się mieszanki ziemi rodzimej oraz podłoża uniwersalnego do roślin owocujących w stosunku 1:1. Drzewka owocowe potrzebują dużo składników odżywczych i soli mineralnych z ziemi, ale nasypanie samej żyznej i pełnej dobra ziemi do dołka sprawi, że drzewo ukorzeni się tylko w obrębie dołu z atrakcyjnym dla korzeni podłożem, a nie puści korzeni dalej w głąb i na boki dołka. 

Przed włożeniem sadzonki do ziemi należy dobrze zwilżyć podłoże i zaaplikować nawóz – najlepiej świeży lub granulowany obornik. Porcję nawozu należy przysypać lekko ziemią i na tej bazie umieścić korzenie drzewka. Ziemi nie należy deptać, a jedynie delikatnie ubić dłońmi i przyklepać, by pozbyć się dużych pęcherzy powietrza między korzeniami. 

Jakie drzewa są najprostsze w uprawie? 

Drzewa owocowe są z reguły dość proste w uprawie, poza regularnym podlewaniem w okresie, kiedy to konieczne, nie potrzeba im wiele do szczęścia. Słońce, dobra gleba i woda to jedyny pokarm dla drzew, dlatego jeśli te warunki są spełnione, drzewo będzie rosło zdrowo. Drzewka jabłoni są najbardziej popularne i najczęściej pojawiają się w polskich ogrodach. Poza nimi najczęściej spotkać można grusze, wiśnie, czereśnie czy pigwowce. Za trudniejsze w uprawie uchodzą krzewy, ponieważ są bardziej wątłe i słabe, przez co słońce może je wypalić a chwasty łatwiej zagłuszają korzenie. 

Uprawa własnych owoców daje ogrom satysfakcji i radości. Jabłka czy gruszki z przydomowego ogrodu smakują lepiej nie tylko dlatego, że powstały dzięki Twoim staraniom, lecz także dlatego, że rosły w naturalny sposób. Postaw na swoje i na wiosnę zasadź drzewka owocowe. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Wolny czas uwielbia spędzać w domowym zaciszu, czytając dobre kryminały. Dużą przyjemność sprawia jej powiększanie domowego ogródka o nowe rośliny.
Aleksandra Nowak
Polecane artykuły
Rośliny

Rośliny doniczkowe dla alergików

Alergia na rośliny to dość dokuczliwa przypadłość, która często uniemożliwia posiadanie w domu wymarzonych gatunków. Niemniej jednak istnieje wiele odmian, które nie wywołują niepożądanych efektów alergii, nawet w przypadku silnie uczulonych osób. W tym artykule...
Czytaj więcej
Rośliny

Jak okryć rośliny na zimę? Najlepsze sposoby

Okrywanie roślin na okres zimowy jest ważne, aby chronić je przed mrozem i wiatrem. Możesz wówczas użyć agrowłókniny, słomy lub gałęzi iglaków. Pamiętaj jednak, aby robić to umiejętnie, gdyż nieprawidłowe okrywanie roślin może przynieść więcej...
Czytaj więcej
Owoce i warzywaRośliny

Jakie odmiany drzew owocowych wybrać do swojego ogrodu?

O czym pamiętać przy wyborze odmian drzewek owocowych do swojego ogrodu?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *