KwiatyRośliny

Jak przyspieszyć wzrost roślin?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Na wzrost roślin ma wpływ kilka czynników. Bez względu na to, jak dużo czasu i uwagi poświęcamy uprawie roślin, mogą one przestać rosnąć. Zobacz, co zrobić, żeby przyspieszyć ich wzrost.

Odpowiednie nawozy

W dobrych sklepach ogrodniczych dostępne są różne odżywki naturalne i sztuczne, które mogą wpłynąć na rozwój konkretnych roślin. Należy pamiętać, żeby stosować je rozsądnie, przestrzegając zasad znajdujących się na etykiecie.

Nawozy magnezowe

Magnez jest niezbędny, żeby rośliny mogły rosnąć prawidłowo i się rozwijać, a jego niedobór odbija się na jakości i ilości plonów. Nawozy magnezowe pozwalają wyeliminować braki magnezu i poprawić parametry upraw. Na stronie https://arkop.pl/nawozy/nawozy-magnezowe/ dostępne są nawozy z magnezem, które uzupełniają nie tylko jego niedobory, ale także innych ważnych mikroelementów, na przykład siarki, sodu czy witaminy C, która także warunkuje prawidłowy wzrost roślin.

Nawozy wapniowe

Wapń jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych i wpływa na procesy, które decydują o parametrach upraw. Odpowiedni nawóz z wapniem wspomoże prawidłowy rozwój i wzrost roślin, a także zwiększy ich jędrność i trwałość. Nawozy wapniowe mogą być stosowane w rolnictwie, sadownictwie czy w ogrodnictwie.

Chelaty nawozowe

To skutecznie działające na rośliny mikroskładniki, które odżywiają rośliny, poprawiając jakość oraz wielkość ich plonów. Jak podkreślają producenci, chelaty nawozowe charakteryzują się wysoką przyswajalnością, dzięki czemu rośliny są równomiernie odżywione, a szybszy wzrost jest bardzo widoczny.

Nawodnienie

Częstą przyczyną zahamowania wzrostu roślin jest odwodnienie.  Woda jest jednym z najważniejszych składników pobieranych przez rośliny, żeby mogły przeżyć. W zależności od gatunku roślin, należy znać zapotrzebowanie na nawodnienie, żeby móc zachować odpowiednie pH i, co ważne, nie przesuszyć ani nie przelać rośliny. Warto używać miernika wilgotności.

Światło

Odpowiednie naświetlenie pozwala na prawidłowy przebieg fotosyntezy, kiedy spalane są cukry. Brak światła wpływa na hamowanie rozrostu korzeni, dlatego też w ciemniejszych mieszkaniach przydatne okazać mogą się lampy do roślin. Przydadzą się one także wtedy, kiedy będziemy chcieli zapewnić roślinom wyższą temperaturę otoczenia. Należy jednak pamiętać, żeby tryb pracy tego urządzenia dopasować do wymogów rośliny.

Tlen i dwutlenek węgla

Te składniki są niezbędne do rozwoju i wzrostu. Tlen pobierany jest między innymi z gleby, dlatego ważne jest, żeby nie przelewać rośliny, żeby nie doszło do zgnilizny korzeni. Dwutlenek węgla w dużych ilościach znajduje się natomiast w atmosferze.

Temperatura

Każda roślina potrzebuje innej temperatury powietrza. W zależności od gatunku hodowanych roślin, należy zadbać o odpowiednią wysokość temperatury. Niektóre rodzaje lubią klimat suchy i bardzo gorący, a inne będą potrzebować chłodu i półcienia. Zbyt niska temperatura spowalnia proces owocowania oraz wzrost roślin, natomiast zbyt wysoka może hamować proces fotosyntezy.

Szkodniki i choroby

Jedną z przyczyn spowolnienia lub zatrzymania wzrostu roślin mogą być choroby i szkodniki. Jeżeli roślina została zaatakowana przez któreś z nich, należy określić, czy jest to wywołane bakterią, grzybem czy wirusem, a potem zastosować odpowiednie leczenie.

Czynników, które mogą doprowadzić do zahamowania wzrostu roślin, jest wiele. Ten problem może zdarzyć się każdemu, dlatego ważne jest, żeby wiedzieć, jak w takiej sytuacji postępować, aby z powrotem przyspieszyć wzrost roślin.

Zdjęcie główne: summa/pixabay.com

Z pisaniem związana zawodowo, ale to przede wszystkim jej pasja. Choć jest zwolenniczką minimalizmu we wnętrzach, uwielbia wszelkiego rodzaju dodatki i dekoracje, które nadają wnętrzu indywidualnego charakteru.
Kinga Sobczak
Polecane artykuły
Owoce i warzywaRośliny

Co najlepiej sadzić w szklarni? Podpowiadamy!

Uprawa warzyw i owoców w szklarni jest doskonałym pomysłem, jeśli zależy Ci na wysokich zbiorach roślin ciepłolubnych. Podpowiadamy, co warto uprawiać w szklarni. Sprawdź nasze typy!
Czytaj więcej
RoślinyTrawnik

Spalona słońcem trawa – co należy z nią zrobić?

Gęsty, zielony trawnik to marzenie wielu posiadaczy przydomowych ogródków. Niestety susza często powoduje, że trawa żółknie i obumiera. Jak wspomóc odnowienie spalonego słońcem trawnika?
Czytaj więcej
KwiatyRośliny

Storczyki w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja

Storczyki możemy hodować nie tylko w doniczkach w domu, lecz także w ogrodzie. Jak je pielęgnować? Zebraliśmy najważniejsze zasady.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *