KwiatyRośliny

Jak przyspieszyć wzrost roślin?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Na wzrost roślin ma wpływ kilka czynników. Bez względu na to, jak dużo czasu i uwagi poświęcamy uprawie roślin, mogą one przestać rosnąć. Zobacz, co zrobić, żeby przyspieszyć ich wzrost.

Odpowiednie nawozy

W dobrych sklepach ogrodniczych dostępne są różne odżywki naturalne i sztuczne, które mogą wpłynąć na rozwój konkretnych roślin. Należy pamiętać, żeby stosować je rozsądnie, przestrzegając zasad znajdujących się na etykiecie.

Nawozy magnezowe

Magnez jest niezbędny, żeby rośliny mogły rosnąć prawidłowo i się rozwijać, a jego niedobór odbija się na jakości i ilości plonów. Nawozy magnezowe pozwalają wyeliminować braki magnezu i poprawić parametry upraw. Na stronie https://arkop.pl/nawozy/nawozy-magnezowe/ dostępne są nawozy z magnezem, które uzupełniają nie tylko jego niedobory, ale także innych ważnych mikroelementów, na przykład siarki, sodu czy witaminy C, która także warunkuje prawidłowy wzrost roślin.

Nawozy wapniowe

Wapń jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych i wpływa na procesy, które decydują o parametrach upraw. Odpowiedni nawóz z wapniem wspomoże prawidłowy rozwój i wzrost roślin, a także zwiększy ich jędrność i trwałość. Nawozy wapniowe mogą być stosowane w rolnictwie, sadownictwie czy w ogrodnictwie.

Chelaty nawozowe

To skutecznie działające na rośliny mikroskładniki, które odżywiają rośliny, poprawiając jakość oraz wielkość ich plonów. Jak podkreślają producenci, chelaty nawozowe charakteryzują się wysoką przyswajalnością, dzięki czemu rośliny są równomiernie odżywione, a szybszy wzrost jest bardzo widoczny.

Nawodnienie

Częstą przyczyną zahamowania wzrostu roślin jest odwodnienie.  Woda jest jednym z najważniejszych składników pobieranych przez rośliny, żeby mogły przeżyć. W zależności od gatunku roślin, należy znać zapotrzebowanie na nawodnienie, żeby móc zachować odpowiednie pH i, co ważne, nie przesuszyć ani nie przelać rośliny. Warto używać miernika wilgotności.

Światło

Odpowiednie naświetlenie pozwala na prawidłowy przebieg fotosyntezy, kiedy spalane są cukry. Brak światła wpływa na hamowanie rozrostu korzeni, dlatego też w ciemniejszych mieszkaniach przydatne okazać mogą się lampy do roślin. Przydadzą się one także wtedy, kiedy będziemy chcieli zapewnić roślinom wyższą temperaturę otoczenia. Należy jednak pamiętać, żeby tryb pracy tego urządzenia dopasować do wymogów rośliny.

Tlen i dwutlenek węgla

Te składniki są niezbędne do rozwoju i wzrostu. Tlen pobierany jest między innymi z gleby, dlatego ważne jest, żeby nie przelewać rośliny, żeby nie doszło do zgnilizny korzeni. Dwutlenek węgla w dużych ilościach znajduje się natomiast w atmosferze.

Temperatura

Każda roślina potrzebuje innej temperatury powietrza. W zależności od gatunku hodowanych roślin, należy zadbać o odpowiednią wysokość temperatury. Niektóre rodzaje lubią klimat suchy i bardzo gorący, a inne będą potrzebować chłodu i półcienia. Zbyt niska temperatura spowalnia proces owocowania oraz wzrost roślin, natomiast zbyt wysoka może hamować proces fotosyntezy.

Szkodniki i choroby

Jedną z przyczyn spowolnienia lub zatrzymania wzrostu roślin mogą być choroby i szkodniki. Jeżeli roślina została zaatakowana przez któreś z nich, należy określić, czy jest to wywołane bakterią, grzybem czy wirusem, a potem zastosować odpowiednie leczenie.

Czynników, które mogą doprowadzić do zahamowania wzrostu roślin, jest wiele. Ten problem może zdarzyć się każdemu, dlatego ważne jest, żeby wiedzieć, jak w takiej sytuacji postępować, aby z powrotem przyspieszyć wzrost roślin.

Zdjęcie główne: summa/pixabay.com

Z pisaniem związana zawodowo, ale to przede wszystkim jej pasja. Choć jest zwolenniczką minimalizmu we wnętrzach, uwielbia wszelkiego rodzaju dodatki i dekoracje, które nadają wnętrzu indywidualnego charakteru.
Kinga Sobczak
Polecane artykuły
KwiatyRośliny

Wiosenne przesadzanie kwiatów – o czym pamiętać?

Wiosna to idealny moment na przesadzenie kwiatów doniczkowych. Sprawdź, o czym warto wiedzieć, zanim rozpoczniesz pracę.
Czytaj więcej
Krzewy ozdobneRośliny

Choroby tui. Jak sobie z nimi poradzić?

Tuje w Twoim ogrodzie zaczęły żółknąć i przestały dobrze wyglądać? Możliwe, że dopadła je choroba! Sprawdź najczęstsze choroby tui!
Czytaj więcej
Owoce i warzywaRoślinyTaras i balkon

Zbiory warzyw i owoców — terminarz na cały rok

W którym miesiącu zjemy najsłodsze truskawki? Czy to możliwe, żeby zdrowe, naturalnie wyhodowane ogórki kupić już w kwietniu? Sprawdź terminarz zbioru warzyw i owoców, i miej pewność, że wybierasz najzdrowsze okazy!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *