RoślinyTrawnik

Jak przygotować trawnik na zimę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Kouji Tsuru/unsplash.com

Nawet trawnik wymaga szczególnej opieki przed zimą. Bez Twojej pomocy nie zachowa dobrej kondycji na następny sezon. Przeczytaj, jak o niego zadbać.

Jeśli po poprzednim zimowym sezonie trawnik niemiło Cię zaskoczył, nie obawiaj się. Tym razem na pewno nie straci swojej świetności, a po zimie ujrzysz piękną zieloną trawę bez ubytków darni czy nalotów grzybni.

Lekko skoś trawę

Wraz z końcem października poleca się przeprowadzić ostatnie koszenie, najlepiej na wysokość około 4 centymetrów. Jest ono bardzo ważne. Trawa nie rośnie zimą zbyt szybko, a za krótkie podcięcie mogłoby na nią źle wpłynąć. Z kolei całkowite zaniedbanie to proszenie się o rozwój patogenów grzybowych.

Oczyść trawnik

Upewnij się, że na Twoim trawniku nie wyrosły chwasty. W razie potrzeby usuń je delikatnie, aby nie naruszyć zbyt mocno źdźbeł. Gdyby zostały poharatane, mogłoby się okazać, że nie zdążą się zregenerować przed przyjściem zimy. Wyciągnij także obumarłe liście, gałązki, opadłe owoce i inne rośliny. Z czasem mogłyby stać się bowiem siedliskiem szkodników. Dodatkowo zmniejszyłyby dostęp trawy do tlenu i doprowadziły do gnicia trawnika.

Nie zapomnij o nawożeniu

Również trawnik potrzebuje nawożenia. Pozwoli ono poprawić trwałość darni i zabezpieczy ją przed niskimi temperaturami. Jesienią najlepiej jest stosować nawozy bogate w fosfor i potas. Poleca się jednak unikać azotu, gdyż jedynie niepotrzebnie opóźniłby on przejście trawnika w zimowy spoczynek – byłby wtedy szczególnie narażony na silniejsze mrozy. Pamiętaj, żeby skosić trawnik przed nawożeniem, a następnie dobrze go podlać. Poleca się także stosowanie obornika granulowanego, szczególnie jeśli ścinasz trawę kosiarką z pojemnikiem. Najlepiej używać go co 3 lata, około połowy listopada. Jest świetnym uzupełnieniem nawozów mineralnych, którym brakuje wielu cennych składników.

Przeprowadź wapnowanie

Jeśli zdarzało Ci się widywać na swoim trawniku skrzyp lub mech, polecamy zmierzyć przed zimą pH gleby. Jej kwasowość powinna wynosić między 6,0 a 7,0. Warto wykonać wapnowanie, jeśli odczyn jest niższy niż sugerowany. Można do tego użyć nawozów wapniowo-magnezowych. Najlepiej jest zrobić to w okresie jesienno-zimowym. Miej jednak na uwadze, by odczekać kilka tygodni między podawaniem nawozów.

Zabezpiecz przed kretami

Pewnie często zdarzało Ci się zobaczyć trawnik pełen kopców po zimie. Niestety krety są w tym okresie dość aktywne, gdyż mogą w nim bez problemu żerować. Jednym z najpopularniejszych, nieinwazyjnych „odstraszaczy” jest sposób polegający na wsuwaniu prętów w ziemię, a następnie nakładaniu na nie naciętych plastikowych butelek lub puszek. Poruszane przez wiatr wywołują drgania, które docierają do kretów i odstraszają je z terytorium.

Zdj. główne: Kouji Tsuru/unsplash.com

Student dziennikarstwa, interesujący się ogrodniczymi trickami. Zapalony copywriter z otwartą głową. W wolnych chwilach lubi zrelaksować się przy ambientowej muzyce na łonie natury.
Maciej Budzyński
Polecane artykuły
Rośliny

Jak okryć rośliny na zimę? Najlepsze sposoby

Okrywanie roślin na okres zimowy jest ważne, aby chronić je przed mrozem i wiatrem. Możesz wówczas użyć agrowłókniny, słomy lub gałęzi iglaków. Pamiętaj jednak, aby robić to umiejętnie, gdyż nieprawidłowe okrywanie roślin może przynieść więcej...
Czytaj więcej
Owoce i warzywaRośliny

Jakie odmiany drzew owocowych wybrać do swojego ogrodu?

O czym pamiętać przy wyborze odmian drzewek owocowych do swojego ogrodu?
Czytaj więcej
Owoce i warzywaRośliny

Sadzenie kukurydzy - najważniejsze informacje

Chcesz zacząć sadzić kukurydzę? Przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na jej temat!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *