KwiatyRośliny

Jak przygotować kwiaty balkonowe i ogrodowe na zimne wieczory?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Ariel Leek/unsplash.com

Zbliżają się przymrozki. Sprawdź, w jaki sposób należy przygotować rośliny na coraz zimniejsze wieczory. Musisz działać szybko, bo czasu zostało już naprawdę niewiele!

Zima to trudny czas dla roślin

Taka jest prawda – większość roślin źle znosi niskie temperatury, dlatego przed rozpoczęciem sezonu zimowego wymagają one szczególnej uwagi. Jeżeli nie chcesz, aby Twoje rośliny ogrodowe i balkonowe ucierpiały, a właściwie zostały kompletnie zniszczone, przygotuj je na zimne wieczory. Należy o tym pomyśleć już teraz. 

Rośliny balkonowe – jak przygotować je na zimę?

Chociaż o przygotowaniu balkonu i ogrodu na zimę należy myśleć odpowiednio wcześniej, to konkretne działania trzeba podjąć, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej zera. Pierwszym krokiem jest oczywiście izolacja pojemnika, w którym rośnie roślina balkonowa. Co istotne, najrozsądniej jest wstawić ją do kartonowego pudełka, a na jego dnie ułożyć warstwę izolacyjną – na przykład wykonaną ze styropianu czy drewna. Chodzi o to, aby pojemnik nie stał bezpośrednio na zimnym podłożu.

Przestrzeń pozostałą między bokami pojemnika a ściankami kartonu także wypełniamy, na przykład suchymi liśćmi albo zgniecionymi gazetami. Pojemniki, w których rosną rośliny, można również owinąć chociażby tkaniną jutową. Z kolei nadziemne pędy należy owinąć, jednak nie folią – tu znów może się przydać tkanina jutowa. Pamiętaj także o tym, aby rośliny przenieść w zaciszne miejsce, gdzie nie będą im grozić mroźne podmuchy wiatru.

Jak przygotować na zimę kwiaty ogrodowe?

Innego postępowania wymagają oczywiście kwiaty ogrodowe. W przypadku roślin szczególnie wrażliwych na niską temperaturę należy okryć je materiałem przepuszczającym powietrze, czyli specjalną włókniną. Sprawdzą się również słomiane maty. Trzeba przy tym jednak uważać, aby nie okryć roślin zbyt szczelnie, bo może powodować to ich gnicie. Zbyt ciasne obwiązywanie to zdecydowanie nie jest dobry pomysł.

Nie zapominaj także o trawniku

Ogród to nie tylko kwiaty, lecz również trawnik, którego pielęgnacja przed przymrozkami jest bardzo istotna. Koszenie uzależnione jest od tego, jaka aktualnie jest jesień – w przypadku suchej i ciepłej ostatnie koszenie może być wykonane nawet na koniec listopada.

Przez cały czas jednak nie należy zapominać o sprzątaniu z trawnika opadłych liści, aby nie zgniły one pod warstwą śniegu i nie uszkodziły trawnika. Ponadto mogą one być siedliskiem chorób i zarazków, więc oczywiste jest, że najlepiej będzie się ich pozbyć.

Zdj. główne: Ariel Leek/unsplash.com

Absolwentka polonistyki oraz studiów podyplomowych z marketingu internetowego. Zawodowo specjalistka ds. social mediów oraz copywriterka. Od dziecka uwielbia czytać i pisać i cieszy ją to, że może w ten sposób pracować. Prywatnie mama i żona ceniąca sobie odpoczynek na świeżym powietrzu.
Monika Zysk
Polecane artykuły
Rośliny

Rośliny doniczkowe dla alergików

Alergia na rośliny to dość dokuczliwa przypadłość, która często uniemożliwia posiadanie w domu wymarzonych gatunków. Niemniej jednak istnieje wiele odmian, które nie wywołują niepożądanych efektów alergii, nawet w przypadku silnie uczulonych osób. W tym artykule...
Czytaj więcej
Rośliny

Jak okryć rośliny na zimę? Najlepsze sposoby

Okrywanie roślin na okres zimowy jest ważne, aby chronić je przed mrozem i wiatrem. Możesz wówczas użyć agrowłókniny, słomy lub gałęzi iglaków. Pamiętaj jednak, aby robić to umiejętnie, gdyż nieprawidłowe okrywanie roślin może przynieść więcej...
Czytaj więcej
Owoce i warzywaRośliny

Jakie odmiany drzew owocowych wybrać do swojego ogrodu?

O czym pamiętać przy wyborze odmian drzewek owocowych do swojego ogrodu?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *