Krzewy ozdobneNarzędzia i akcesoriaRośliny

Jak dbać o żywopłot?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
żywopłot zielony
Photo by Mabel Amber, who will one day from Pixabay.com

Artykuł sponsorowany

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, może Ci się wydawać, że zasadzenie krzewów na żywopłot było strzałem prosto w dziesiątkę. To wspaniała, żywa bariera przed niepożądanym wzrokiem sąsiadów i obcych ludzi, która w dodatku pełni funkcję dekoracyjną. Warto wiedzieć, że posiadanie pięknego, zadbanego żywopłotu również oznacza pracę – w końcu niewiele rzeczy w naszych ogrodach możemy mieć praktycznie bez żadnego wysiłku.

Kilka podstawowych faktów

Dopiero zastanawiasz się nad żywopłotem i nie jesteś pewien, czy na pewno się na niego zdecydować? Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcesz zdecydować się na żywopłot liścienny, czy iglasty. Rośliny na żywopłot liścienny sadzi się albo wczesną wiosną, albo jesienią po opadnięciu liści, natomiast rośliny iglaste możesz zasadzić tak naprawdę przez cały rok, o ile tylko ziemia nie jest za bardzo zamarznięta. Najczęściej poleca się jednak sierpień lub wrzesień. Jeżeli żywopłot, który chcesz otrzymać, ma być równy, rośliny musisz sadzić w równych rzędach, a ziemię pod niego najlepiej wcześniej użyźnić oraz pozbawić chwastów. Równie istotny jest rozmiar Twojego ogrodu. W dużych doskonale sprawdzi się tak zwany żywopłot nieformowany, który będzie mógł swobodnie rosnąć, uatrakcyjniając Twoją działkę nie tylko swoim fascynującym kształtem, ale również pojawiającymi się na nim kwiatami. W przypadku mniejszych powierzchni, o wiele większy efekt wywoła żywopłot formowany, którego stan będziesz mógł o wiele łatwiej utrzymać. Jakie rośliny wybrać? Wszystko zależy od tego, ile możesz przeznaczyć czasu oraz kosztów na podlewanie i nawożenie żywopłotu.

Podlewanie

W Twoim ogrodzie nic nie żyje bez wody i nie inaczej ma się sprawa w przypadku żywopłotów. Szczególnie dbaj o nawodnienie, gdy Twój żywopłot jest jeszcze młody i dopiero zaczyna rosnąć. Oczywiście, to zupełnie naturalne, że możesz nie mieć czasu na zapewnienie mu regularnego podlewania – dobrym sposobem pielęgnacji żywopłotu jest wówczas inwestycja w kropelkowy system nawadniania, który odejmie Ci części zmartwień. Gdy Twój żywopłot już się ukorzeni, będziesz mógł podlewać go o wiele rzadziej, pamiętaj jednak o tym, by w bardziej suchych okresach nie zapominać o jego odpowiednim nawodnieniu. To właśnie dzięki właściwemu, regularnemu podlewaniu uzyskasz piękny, gesty i intensywnie zielony żywopłot.

podlewanie trawnika
Photo by zaikina from: Freepik.com

Podcinanie

To jedna z najistotniejszych spraw, gdy chodzi o pielęgnację żywopłotu. Jeżeli zapomnisz o tym, by pilnować, w którą stronę rosną krzewy, zamiast równego, okazałego żywopłotu możesz uzyskać chaotyczny gąszcz. Warto zainwestować w dobre nożyce do żywopłotu. To Ty decydujesz, czy lepiej w przypadku Twoich krzewów sprawdzą się mocne nożyce ręczne, czy takie ze wbudowanym akumulatorem. Odpowiednie nożyce znajdziesz na przykład na https://norwit.pl/. Pamiętaj, że jeżeli Twój żywopłot jest wysoki, będziesz musiał przycinać go również na samej górze. W jaki sposób najlepiej przycinać żywopłot? Jeżeli Twój żywopłot jest nieformowany, podcinaj jedynie te gałązki, które przeszkadzają całej kompozycji, innym pozwalając swobodnie rosnąć. Ułatwia to fakt, że większość żywopłotów nieformowanych tworzy się z drzew i krzewów liściastych, które posiadają naturalne bryły. Więcej pracy będziesz mieć z żywopłotem formowanym. Jeśli posadzone przez Ciebie krzewy są młode, przede wszystkim musisz zadbać o nadanie im odpowiedniego kształtu i rozmiaru. Gdy żywopłot osiągnie wymarzone przez Ciebie rozmiary, niezbędne będzie jedynie przycinanie go dwa razy do roku (najczęściej w czerwcu i sierpniu) na górze, gdzie wyrastają nowe gałązki. Warto zadbać o to, by co jakiś czas przyciąć również gałęzie w środku – dzięki temu słońce będzie docierać nawet do rośliny przy samej ziemi.

meble ogrodowe na tle żywopłotu
Photo by Photo Mix from Pixabay.com

Nawożenie

Środki do nawożenia żywopłotu powinieneś wybrać na podstawie znajdujących się w nim roślin, dlatego niezwykle ważne jest to, by wiedzieć, na jakie rośliny się decydujesz i ile pracy będą one od Ciebie wymagać. Samo przycinanie żywopłotu nie sprawi, że Twoje rośliny będą wypuszczać piękne, zielone gałęzie – do tego potrzeba jest odrobina wspomagaczy. W sklepach ogrodniczych bez problemu znajdziesz chemiczne nawozy do żywopłotów, pamiętaj jednak o tym, żeby stosować je ściśle według zaleceń producenta! W zależności od pory roku, którą stosujesz dany środek, zwróć uwagę na jego skład. Przykładowo, wiosną świetnie sprawdzą się nawozy zawierające w sobie azot, których odradza się używania jesienią, zmieniając je na takie bogate w fosfor i potas. Nawożenie żywopłotów jest skomplikowaną sprawą, dlatego najbezpieczniejszym sposobem na odżywienie Twoich krzewów i jednocześnie nieprzenawożenie ziemi, warto wiosną zastosować kompost.

W przyszłości marzy o domu z ogrodem, dzisiaj równie dobrze w roli warzywnego ogródka sprawdza się balkon mieszkania w kamienicy. Wielbicielka roślin doniczkowych, która szuka inspiracji w naturze. W wystroju wnętrz najchętniej sięga po pastelowe barwy i ceni sobie ich połączenie z surowością drewna. Z przyjemnością ogląda programy o renowacji starych domów i mieszkań.
Gabriela Matyszczak
Polecane artykuły
Narzędzia i akcesoria

Co przyda się do pielęgnacji krzewów?

Jak pielęgnować krzewy i jakie narzędzia się do tego przydadzą? Dowiedz się więcej i zadbaj o swój ogród jak profesjonalista!
Czytaj więcej
Narzędzia i akcesoria

Jak przygotować ekologiczny nawóz do roślin?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że możliwe jest samodzielne przygotowanie ekologicznego nawozu. Jak wygląda ten proces?
Czytaj więcej
Rośliny

Jak okryć rośliny na zimę? Najlepsze sposoby

Okrywanie roślin na okres zimowy jest ważne, aby chronić je przed mrozem i wiatrem. Możesz wówczas użyć agrowłókniny, słomy lub gałęzi iglaków. Pamiętaj jednak, aby robić to umiejętnie, gdyż nieprawidłowe okrywanie roślin może przynieść więcej...
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *