Owoce i warzywaRośliny

Gruszki – najlepsze i polecane odmiany

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Grusza jest jednym z najpopularniejszych drzew w Polskich sadach. Odmiany tego drzewa różnią się między sobą m.in. smakiem i kolorem owoców. Jakie odmiany gruszy warto mieć w swoim ogrodzie?

Najlepsze letnie odmiany gruszy

Letnie odmiany grusz cieszą się największą popularnością. Są to odmiany amerykańskie, których owoce dojrzewają w połowie sierpnia. Mają słodki smak. Owoce nie nadają się do przechowywania, lecz sprawdzą się np. na kompot lub dżem.

Faworytka

Faworytka zwana potocznie klapsem. Jest najbardziej znaną amerykańską odmianą. Owoce dojrzewają w drugiej połowie sierpnia. Faworytka jest odmianą deserową. Nie nadaje się do przechowywania (maksymalnie dwa tygodnie). Jest odporna na mróz. Mało odporne na parcha – trzeba przeprowadzać regularne opryski. Drzewko jest zapylane przez gruszę Konferencyjną, Williams i Komisówkę.

Isadora

Odmiana gruszy pochodząca z Czech. Odmiana wcześnie dojrzewająca, lecz owocująca co drugi rok. Owoce mają słodko-kwaśny smak. Odmiana ta jest podatna na choroby grzybowe – zwłaszcza na parcha.

Radana

Pochodzi z Czech. Jest odmianą nową, wcześnie dojrzewającą. Ma soczysty miąższ o słodko-kwaśnym smaku. Owocuje co roku bardzo obficie. Jest umiarkowanie odporna na mróz i choroby grzybowe.

Najlepsze odmiany jesienne grusz

Konferencja

Odmiana ta jest bardzo popularna w Polsce. Pochodzi z Anglii. Jest bardzo odporna na mróz i choroby grzybowe. Może być uprawiana zarówno w profesjonalnych jak i amatorskich sadach. Owoce są bardzo duże i soczyste. Jest to idealna odmiana do jedzenia, deserów i na przetwory. Nie jest dobrym zapylaczem. Zapylana jest przez odmiany: Faworytkę, Williams i Komisówkę.

Bera Hardy

Znana również jako Bera. Jest jedną z najstarszych jesiennych odmian grusz. Powstała we Francji w 1820 roku. Jest starą i bardzo popularną odmianą. Ponieważ jest bardzo odporna na mróz i choroby grzybowe. Zapylana jest przez odmiany: Williams i Komisówkę.

Bonkreta Williamsa

Odmiana ta jest świetnym zapylaczem dla wczesnych i późnych odmian. Owoce są dojrzałe na przełomie sierpnia i września. Nie nadają się do długiego przechowywania (maksymalnie dwa tygodnie). Owoce nie nadają się na przetwory.

Concorde

Odmiana będąca krzyżówką gruszy Konferencyjnej i Komisówki. Jest angielską gruszą deserową. Owocuje obficie co roku. Odmiana odporna na mróz i średnio odporna na choroby grzybowe. Owocuje pod koniec września. Owoce nadają się do przechowywania.

Najlepsze zimowe odmiany grusz

Komisówka

Odmiana ta jest bardzo popularna w Polskich sadach. Ma słodki smak z delikatnym winnym posmakiem. Jest to późna odmiana nadająca się do długiego przechowywania. Owoce zbierane są w październiku, we właściwych warunkach mogą przetrwać około dwóch miesięcy. Odmiana ta jest wytrzymała na mróz, lecz mało odporna na choroby grzybowe (wymaga regularnych oprysków). Owocuje co roku, choć plony nie są obfite.

Paryżanka

Jest to stara francuska odmiana. Ma słodki, lekko winny smak. Owoce dojrzewają w drugiej połowie października. Nadają się na przetwory i do przechowywania. Paryżanka jest odporna na choroby grzybowe i wrażliwa na mróz. Zapylaczem dla tej odmiany jest Faworytka.

Triumf Packhama

Jest to bardzo ciekawa odmiana, choć mało popularna w Polsce. Ma bardzo soczyste i słodkie owoce o lekko winnym smaku. Owocuje co roku, wydając obfite plony. Dojrzewa na przełomie września i października.

Przeczytaj też: https://gardenyard.pl/rosliny/morele-co-warto-wiedziec-o-ich-uprawie/

Zdjęcie główne: Polina Kovaleva/pexels.com

Z wykształcenia pedagog z pasji ekonomista i ogrodnik. Ogród stał się dla niej pasją i formą terapii. Co roku sadzi w nim nowe ciekawe odmiany roślin. Prywatnie jest mamą nastolatki i skrajnego wcześniaka.
Brygida Konopka-Konig
Polecane artykuły
Rośliny

Rośliny doniczkowe dla alergików

Alergia na rośliny to dość dokuczliwa przypadłość, która często uniemożliwia posiadanie w domu wymarzonych gatunków. Niemniej jednak istnieje wiele odmian, które nie wywołują niepożądanych efektów alergii, nawet w przypadku silnie uczulonych osób. W tym artykule...
Czytaj więcej
Rośliny

Jak okryć rośliny na zimę? Najlepsze sposoby

Okrywanie roślin na okres zimowy jest ważne, aby chronić je przed mrozem i wiatrem. Możesz wówczas użyć agrowłókniny, słomy lub gałęzi iglaków. Pamiętaj jednak, aby robić to umiejętnie, gdyż nieprawidłowe okrywanie roślin może przynieść więcej...
Czytaj więcej
Owoce i warzywaRośliny

Jakie odmiany drzew owocowych wybrać do swojego ogrodu?

O czym pamiętać przy wyborze odmian drzewek owocowych do swojego ogrodu?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *